فاطمه زهرا (سلام الله علیها ) و شب قدر- بانوی قدر (قسمت سوم)

      

سلام ...امروز روز شهادت زهرای اطهر است ومن نمی دانم چگونه از او بگویم . عجیب است در روزگاری که دختر بودن و دختر داشتن ننگی است که جز با زنده به گور شدن پاک نمی شد ، زهرا مام پدر میشود ، کوثر او می شود و پاره جگر و میوه دل و نورچشم و قلب و روحی که در سینه رسول جریان دارد... به حول وقوه الهی مقاله بانوی قدر را در این روز عظیم به اتمام می رسانم و از همه دوستان طلب دعا و استغفار دارم . 

 

٩-باذن ربهم من کل امر

در این شب تمام امور و مسائلی که در طول سال و تا شب قدر سال آینده برای انسان پیشامد خواهد نمود مقدر می­شود. همچنان­که قبلا نوشتم بعد از وفات پیامبر اکرم(ص) وحی منقطع نگردید و در طول زمان کوتاهی که حضرت زهرا(س) بعد از ارتحال پدر بزرگوارشان در نهایت درد وغم و اندوه و مصیبت درقید حیات بودند، جبرئیل بر ایشان نازل شده و کلیه حوادث وپیشامدهائی که بر خاندان امامت و نیز مسلمین از گذشته و آینده اتفاق افتاده و خواهد افتاد به ایشان خبر داده اند وهمه این اخبار توسط امام علی (ع) املا گردیده و در کتابی منسوب به حضرت صدیقه طاهره (س) بنام مصحف  زهرا(س) جمع شده است.این کتاب مقدس دست به دست به امامان معصوم (ع) به ارث می رسید و به نقل مشهور درحال حاضر در دستان  مبارک قائم آل محمد (ص) مهدی موعود (عج) می باشد.

فاطمه زهرا (س) به همه علوم و امور آگاه بودند تا آنجا که ائمه اطهار(ع) برای روشن شدن حوادث آینده به صحیفه فاطمه (س) مراجعه می کردند. ازروایات وتوضیحات حضرت زهرا(س) بدست میاید که مطالب و مباحث پیچیده صحیفه فاطمه (س) جزء اسرارالهی ست که فقط دراختیاررهبران معصوم (ع) قرارگرفته است وحضرت به جابر می فرماید :ای جابر! دراین صحیفه نام ائمه ثبت شده که از فرزندان من هستند وهیچکس حق ندارد این صحیفه را مطالعه کند مگر رسول خدا یا وصی پیامبر یا اهل بیت پیامبر(ص) 33).

امام رضا (ع) آن را از علائم و نشانه های امام معصوم می­شمارد:

یکون عنده مصحف فاطمه (س)،یعنی بودن مصحف فاطمه (س)درنزداو ازنشانه های امامت است.34)

و امام صادق (ع) نیزمی فرماید: ان عندنا لمصحف فاطمه  و ما یدریهم ما مصحف فاطمه ؟ همانا مصحف فاطمه درنزد ماست و مردم چه میدانند که مصحف فاطمه چیست؟35)

ابی­حمزه می گوید امام صادق (ع) فرمود: درمصحف فاطمه (س) چیزی ازکتاب خدا (قران) نیست، بلکه چیزی است که بر فاطمه (س) پس از رحلت پدرش الهام گشته است 36)

وآن چیزیست که که حضرت زهرا (س) از جبرئیل یا فرشتگانی که به نزدش می آمدند می شنید و برای حضرت علی (ع) نقل می کرد و ایشان آنهارا می نوشت و تدریجاً به صورت کتابی درآمد و برطبق روایات خبرهائی ازآینده جهان، حوادث آینده، نامهای پادشاهان تا روز قیامت درمصحف فاطمه (س) آمده است.37)

امام صادق (ع) فرمود: آگاه باشید که مصحف فاطمه (س) چیزی از حلال و حرام را دربرندارد، بلکه درآن دانش آینده تاریخ است و آنچه را که مردم به ما نیازمندند ولی ما به احدی نیاز نخواهیم داشت حتی ارش خراش هم درآن موجود است.38)

و از امام باقر(ع) هم نقل است که مصحف را فاطمه(س) شخصاً به امیرالمومنین (ع) تحویل داد و پس از شهادت علی(ع) به امام حسن (ع) منتقل گشت و پس از او به امام حسین (ع) و آنگاه در خاندان حسین (ع) دست به دست گشت تا اینکه به صاحب الامر(عج) تحویل داده می شود. 39)

بین صحیفه حضرت زهرا(س) با مشخص شدن حوادث مقدر (من کل امر) در شب قدر شباهت وجود دارد.

 10-سلام

این شب سراسر سلام است، امنیت است،آرامش است، رحمت و برکت است فاطمه(س) نیز همه وجودش مظهر لطف و رحمت خداست.سلام از اسماء حسنای خداوند تبارک و تعالی است.در اواخرسوره مبارکه حشر به تعدادی از اسماء حسنا اشاره شده است.

هوالله الذی لا اله الا هو الملک القدوس السلام المومن المهیمن العزیز المتکبر سبحان الله عما یشرکون.40)

پیامبراکرم (ص) به زهرا(س)فرمود :

خداوند برای تو اسمی ازاسمهای خود را انتخاب کرده است.خداوند فاطر است و نام تورا فاطمه گذاشته است.41)

اسماء حضرت فاطمه زهرا (س) نیز هرکدام جلوه ای از انوار رحمت و برکت الهی هستند. فاطمه: از کلمه فطام است به معنای از شیرگرفتن، «فطمت من شر» او از هرچه شر وبدی است گرفته شده و یاران و شیعیانش از آتش خشم وغضب الهی به دورند.

امام(ع) میفرماید: می دانید تفسیر فاطمه(س) چیست و چه معنائی دارد ؟ فاطمه (س) از شر و بدی جدا گردیده است واگر امیرالمومنین (ع) نبود هیچکس همتای زهرا(س) نبود و تا روز قیامت کفو و همتائی برای او یافت نمی­شد.42)

ونیزفرمود فاطمه به این نام نامگذاری شد به سبب آنکه مردم از شناخت او عاجزند.43)

زهرا : بمعنای درخشان و نورانی است، وقتی ایشان در محراب می ایستاد همه جا نورانی می شد. زهرا درلغت بمعنای درخشنده است که این لقب از هر جهت برازنده این بانوست.وقتی در محراب به عبادت می ایستاد، تا عرش نورانی می شد و به واسطه عبادتش خداوند بر ملائک مباهات می نمود.  

جابر از امام حسین (ع) سوال کرد چرا فاطمه را زهرا نامیده اند ؟ ایشان فرمود :«لان الله عزوجل خلقها من نور عظمته، خداوند فاطمه (س) را ازنور عظمت خویش آفرید، لانها اذا قامت فی محرابها زهر نورها لاهل السما کما یزهرنور الکواکب لاهل الارض »

 امام صادق (ع) نیز فرمود: زیرا هرگاه در محراب عبادت میایستاد، نورش برای اهل آسمان میتابید همچنانکه ستارگان برای ما اهل زمین درخشش دارند.44)

 و امام رضا (ع) فرمودند :«کانت فاطمه (س) اذا طلع هلال شهر رمضان یغلب نورها الهلال و یخفی غابت عنه ظهر» هلال ماه که ظاهر میشد نور فاطمه بر آن غلبه میکرد و کسی نمیتوانست نور هلال ماه را ببیند تا اینکه حضرت فاطمه زهرا(س) از آنجا رفته آنگاه هلال ماه دیده می شد.45)

ابوهاشم می گوید: ازامام حسن عسگری (ع) سوال کردم  چرا فاطمه، زهرا نامیده شد؟

فرمودند:صورت فاطمه (س) برای حضرت علی(ع) در اول روز به مانند خورشید می درخشید و هنگام ظهر مانند ماه تابان بود و هنگام غروب خورشید مانند ستاره ای پرنور.46)

بتول : بمعنای منقطع شده «یاایها المزمل قم اللیل الا قلیلا، نصفه او انقص منه قلیلا ، او زد علیه و رتل القران ترتیلا، انا سنلقی علیک قولا ثقیلا،...وذکر اسم ربک وتبتل الیه تبتیلا».47)

حضرت امام صادق فرمود فاطمه را بتول نامیدند، زیرا بی نظیر است48)

مبارکه: برکت یعنی فایده ثابت، بسیاری وسعادت، ثبوت خیرالهی در یک چیز و مبارک چیزی است که در آن فایده ثابت باشد.این نام برخیر و برکت در ذریه آن حضرت گواهی می دهد.49)

در سوره مبارکه دخان آمده است : بسم الله الرحمن الرحیم ،حم والکتاب المبین ،انا انزلناه فی لیله مبارکه انا کنا منذرین، فیها یفرق من کل امرحکیم. 50)

 عالمی نصرانی از باطن این کلمات از امام کاظم (ع)سوال کرد وحضرت پاسخ داد :

 حم محمد (ص) است که در کتاب هود که منقوص الکتاب است آمده است والکتاب المبین امیرالمومنین علی(ع) است اللیله در لیله مبارکه فاطمه (س) است.یفرق من کل امرحکیم یعنی خیر فراوانی از آن شب نشات می گیرد.51)

محدثه: به­معنای کسی­که با ملائکه گفتگو می کند، همچنان­که قبلا نیز توضیح داده شد مصحف زهرا (س) که همان اخبارغیبی است محصول شرفیابی فرشته وحی بر حضرت زهرا(س)و از افتخارات تشیع می باشد. محدثه به کسر دال زنی است که حدیث بازگو می کند و محدثه به فتح دال بمعنای زنی­است که فرشتگان با او سخن میگویند که در مورد حضرت هردو مورد صادق است ،چون درروایتهای بسیاری جزو سلسه سند قرار گرفته و از رسول خدا (ص) حدیث بازگو کرده است.52)

زکیه: یعنی پاکیزه از هر رجس و گناه یا صفت رذیله و نیز رشد و نمو. «قد افلح من زکیها» 53) و هر زکیه ای به فلاح می­رسد.

درزیارت نامه حضرت می­خوانیم :

السلام علیک ایتها الفاضله الزکیه. درود برتو ای بانوی بافضیلت که از هر آلودگی خود را پاک نمودی.

صدیقه: بمعنای زن بسیارراستگو که درعمل، گفتار وباور و ایمانش راستگو می باشد.پیامبراکرم (ص) به علی (ع) فرمود: سه چیز بتو داده شده که به احدی داده نشده است حتی به­من ،«اوتیت زوجه صدیقه مثل ابنتی» یکی زنی بسیارراستگو چون دخترم.54)

مطهره : نیز مانند طاهره و طیبه بمعنای پاکی و طهارت است که صدیقه کبری هم پاکیزگی باطنی داشت و هم پاکیزگی ظاهری که در قران آمده است «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا »55)

راضیه ومرضیه : هم به معنای کسی است که به مقدرات الهی راضی است وچون او ازخدا راضی است، خدا هم از او راضی است،

یاایتهاالنفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه المرضیه، فدخلی فی عبادی ودخلی جنتی.56)

برای تفسیر بیشتر راضیه به نکته جالبی اشاره می شود:

زندگی حضرت سراسر عشق و ایثار است. علامه مدرسی نقل میکند: فاطمه زندگی سخت و غذای ناگوار و لباس درشت بافت و خشن را تحمل میکرد و تنها خدا و روز قیامت را در نظر میاورد.شیخ صدوق از علی (ع) روایت کرد که فرمود:

فاطمه آنقدربا مشک آب آورد که بند مشک در سینه اش اثر نهاد و آنقدر دستاس میکرد که دستش پینه بست و زبر شد و آنقدر خانه را میرفت که لباسهایش گردآلود میشد و آنقدر آتش در زیر دیگ می افروخت که لباسهایش دودآلود و سیاه می شد 57)

 اما با همه سختی ها و مشقات دنیا ، بانوی دوعالم به امور الهی و مشیت خداوند راضی است لذا او را راضیه گویند.

حضرت امام جعفرصادق (ع) در باره اسماء حضرت میفرماید: حضرت زهرا(س) درپیشگاه خداوند نه اسم مخصوص دارد:فاطمه ، صدیقه ،مبارکه ، طاهره ، زکیه ، راضیه ، مرضیه ، محدثه و زهرا.58)

ام ابیها:که کنیه حضرت است بمعنای مادر پدر است که نشان اوج رافت و محبت حضرت به ایشان است.

کوثر: نیزکه از القاب ایشان است بمعنای خیرکثیر و خیر فراوانیست که خداوند آنرا به پیامبراکرم (ص) ارزانی داشته است. این معنا در نسل پاک پیامبر از فرزندان فاطمه (س) آشکارگشته وبرکت او تا روز رستاخیزخواهد بود ونیز نام چشمه ای است در بهشت.در کتاب شریف «فاطمه گل محمدی (سلام الله علیها)» حدود 139 اسمبرای حضرت تحت عنوان گل نام، 45 کنیه، 87 لقب و 323 صفت ذکر شده است.59 )

بین وجوه رحمت و برکت شب قدر با اسما واخلاق و صفات حضرت فاطمه زهرا(س) شباهت وجود دارد.

 10-سلام هی حتی مطلع الفجر

همچنان­که انتهای شب قدر به صبح روشن و طلوع سپیده و فجر منتهی می­شود، انتهای امامت نیزصبح ولایت است که یوسف زهرا، مهدی موعود (عج) قیام نموده وشب تاریک و ظلمانی را به صبح هدایت و امید و فلاح ورستگاری دلالت خواهد نمود.مطلع الفجر زهرا (س) مهدی(عج) است.

«ان موعدهم الصبح ، ا لیس صبح بقریب ؟!»60) آیا سپیده نزدیک نیست؟!

 

چون به­نام مبارک آن شاهد غایب،حاضر ناظر، فرزند طه والمحکمات،فرزند یس والذاریات،فرزند طور والعادیات،61) مهدی موعود (روحی و ارواح المومنین لتراب مقدمه الفداه) رسیدم.حسن ختام مقاله را با نام و یاد مبارک او که بهترین نام برای ختم فاطمه زهرا و شب قدروانتظار ظهورش بهترین عمل است وخود او زهرای مرضیه را بهترین الگو می­داند به پایان میرسانم...

برای آمدنش آئینه ها  دخیل بسته اند !

برای آمدنش شمع­ها  نذرکرده اند!

گلدسته ها را دیدم که دعا می­کردند!

 برای حضورش غنچه ها با همه بی­زبانی سینه هایشان را چاک کرده اند !

 تحویل را نیز دیدم که برایش بی قراری می کرد ...

به­راستی اگر امید به شکفتن دوباره غنچه ها وشکوفه ها نبود،

 سختی و سرمای زمستان را چگونه تاب  می آوردیم؟!

اگر منتظر شکفتن سبزه ها و شکافتن هسته ها و رویش دانه ها نبودیم،

 چگونه سکوت مرگبار زمستان را سپری می­کردیم؟!

اگر درانتظار بوی عطرنرگس (عج) و گل­های محمدی(ص) نبودیم،

چگونه این روزهای سرد و خاموش و بی­رنگ و بو را می گذراندیم؟!

اگر نمی­دانستیم که می آید و خود عطر یاس­ها و نرگس­ها را در همه دنیا م

/ 44 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حـاج حمیـد

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما خواهر بزرگوارم میـلاد بـا سعـادت و سـراسـر نـور امام العارفین،مولی الموحدین،امام المتقین ، اسدالله الغالب،یعسوب الدین ، قامع الکفار، حیدر کرار ، حضرت علی بن ابیطالب (ع) بر شما و تمامی شیعیـان جهـان مبارک بـاد انشالله بتوانیم همواره در زمره محبان و شیعیان واقعی آن حضرت باشیم . در این ایام سراسر نور به واسطه قدم پر خیر و برکت مولود کعبه ، بهترین ها را از درگه صاحب کعبه برایتان خواستارم یا علی مدد .... التماس دعا

افشین

وبلاگی برای شاعر بزرگ آذربایجان استاد عاصم اردبیلی راه اندازی شد. منتظر حضور سبزتان هستیم.

خود گم کرده

سلام دریاست نبی و گوهرش فاطمه است یکتاست علی و همسرش فاطمه است با آنکه همه خلق هست در پناه حسین او هم به پناه مادرش فاطمه است یاحق

پرنده

سلام بر خانم احمدی گل خودمون حالمان خوب است غم کم میخوریم کم که نه هر روز کم کم میخوریم... چند وقت نبودیم، پوزش[شرمنده] دلمون واس اینجا تنگ شده بود.[قلب][گل] مثل همیشه منتظر حضور سبزتون هستم راستی چرا آپدیتش نمیکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[گریه]

حسن فاتحی

باسلام واحترام وآرزوی توفیق روزافزون خواهشمنداست عطف به محبتتان آدرس وبلاگ مرا درستون ژیوندهای وبلاگتان از اصول گرای دین مدار (http://esolgaraidinmadar.blogfa.com) به عنوان سیاست پاک به ادرس( http://siasatpak.blogfa.com) تغییردهید. پیشا پیش از عنایت شما سپاسگزارم-حسن فاتحی دوستدارشما

منتظر کوچک

سلام استفاده کردیم دعایمان کنین در این ایام

ملاحت شاه علیزاده

سلام با عرض سلام خدمت خانم احمدی نمیدانم چرا محتویات وبلاگم محو شده این آدرس وبلاگ جدید منه با تشکر

فاطمه

تو اکنون شهر علم و اجتهادی ، تو رب النوع شمشیر و جهادی ، تو خورشیدی شدی در گوشه غار ، بر نور تو شد خورشید و مه تار ، بتاب و روشنی بخش جهان باش ، مهین پیغمبر آخر زمان باش . عید پیامبری رسول خدا مبارک . [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] به امر رب خود لبیک گوییم ، به همراه ملائک جمله گوییم ، سلام و رحمت حق بر محمد ، اللهم صل علی محمد . [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

ماری

سلام فریبا خانم ایام با برکت ماه رجب گذشت و ایام پرفضیلت ماه شعبان را پیش رو داریم. بکوشیم این ایام را درک کنیم