من یک اپتومتریستم . روز جهانی بینائی درسال 93 هم مبارک

بحث                                                                       

بررسی نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهد که جنسیت تاثیری در مراجعه جهت معاینه نداشته است اما با توجه به اینکه تنها حدود 5%مراجعین از روستائیان و یا از اهالی حومه شهر بوده است لزوم اتخاذ تدابیری جهت معاینه ادواری در روستاها و تشویق روستائیان و حومه نشینان به مراجعه با افزایش آگاهیهای آنها بچشم می خورد.با توجه به اینکه اکثریت نمونه ها در سنین 20-10 ساله و دانش آموز بوده اند که مشکل بینایی داشته اند لزوم فعالیت بیشتر مربیان بهداشتی و بهداشت مدارس جهت تشخیص  و ارجاع به موقع دانش آموزان به چشم می خورد.با توجه به اینکه 88%(اکثریت بیماران)مشکل خاصی را در ابتدای مراجعه عنوان نکرده و بدون شکایت خاص بینایی مراجعه نموده اند این مساله حائز اهمیت است که معاینات دوره ای حداقل هر6 ماه یکبار حتی بدون داشتن شکایت خاصی اعم از درد یا کاهش بینایی می تواند نقش مهمی در تشخیص و درمان به موقع ایفا نماید.با توجه به اینکه بیش از 25% از بیماران از سردرد بطور خاص و یا همراه با سایر علائم شکایت داشته اند.لزوم معاینه کامل چشمی بیماران مبتلا به سردرد مشخص می شوند.

با توجه به اینکه دید چشم بیش از 60%بیماران بدون استفاده از عینک دید مطلوب 10/7 تا10/10 بوده است که متاسفانه با استفاده از عینکهای تجویز شده به 36%افت پیدا می کند لزوم بازنگری دقیق و جدی در نحوه تجویز عینک که اکثراً با اتورفراکتومتر(اصطلاحاً کامپیوتر)و توسط غیر اپتومتریست صورت می گیرد و علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین خرید عینک و تحمل آن(ز نظر ظاهری)حتی باعث افت دید می گردد،روشن می شود.

در موارد مربوط به نتایج تشخیص افتراقی عیوب انکساری (2/35%دوربینی،2/16%نزدیک بینی و 8/46% آستیگماتیسم)بجز ارائه نتایج که میزان شیوع آنها را نشان می دهد بحث خاصی لازم به نظر نمی رسد فقط سوابق تحقیقات مشابه ارائه می شود.

Gwiazda و همکارانش سال(1974)شیوعAs  را در بین 521 کودک 11-0 ماهه 53% و Howland و همکاران(1978)بین 93 کودک (12-0)کاهه 47% تعیین می کنند.Fledelius  (1976) شیوع نزدیک بینی را در کودکان 13-8 ساله با وزن کم،(17-10)% اعلام می نماید و Laatikainen and Erkkila (1980)شیوع دور بینی رابین 822 کودک(15-7)ساله با استفاده ازcyclopanto late 3/41% تعیین کرده است.البته طبیعی است که با استفاده از cyclorefraction بعلت فلج تطابق میزان hypermetropia بیشتر از حد طبیعی برآورد خواهد شد.با توجه به اینکه در نهایت میزان شیوع عیب انکساری پایین بیشتر از عیب انکساری متوسط و بالاست؛در صورت مراجعه به موقع،با تشخیص صحیح و با تجویز لنز پایین عیوب و عوارض حاضر کاملاً قابل رفع می باشد.

بطوریکه سردردها و خستگی هایی که شاید سالها بیمار را به استفاده از مسکن های قوی و یا اعمال غیرلازمی چون رادیوگرافی،CTScan و حتی MRI نمود و رفع نشده است با تجویز صحیح لنز مثبت یا cyl(سیلندر)کاملاً قابل درمان می باشد که باید در جهت افزایش و ارتقاء آگاهیهای عمومی و بهداشتی اقدامات لازم صورت گیرد.با توجه به علایم و شکایات اظهار شده لزوم پیگیری و ارجاع منظم کودکان و دانش آموزان مخصوصاً در هر زمانی که علائم مربوط به سردرد،چشم درد،خستگی،سوزش و خارش چشم،تنگ کردن شکاف پلکی و یا مالش و فشار چشم در هنگام مطالعه نوشتن مشق،تماشای تلویزیون،تخته سیاه و یا هر کار دقیق بیماران با عینک جدید تجویز شده (توسط اپتومتریست)با توجه به اینکه دید5/76% از بیماران با عینک تجویز شده به دید ایده ال 10/7 تا 10/10 رسیده است و حدود 21%نیز بدون استفاده از عینک دارای دید مطلوب هستند و در نهایت حدود 97% از مراجعین دارای دید کامل10/10 می باشند که حد ایده ال درمان را با تجویز یا عدم تجویز صحیح برای ما روشن می کند و حدود 3% نیز بعلت بیماریهای پاتولوژیک چشم(کاتاراکت،گلوکوم و...)دید پایینی داشته اند این نحوه درمان کاملاً رضایت بخش بود و موجبات خرسندی درونی بیمار و درمانگر از ارتقاء دید(در جهت دیدن جهانی زیباتر و بهتر)را باعث می شود.

 

/ 30 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینالی

بگو در بزند و وارد شود

راز

وعده ها دادم به دل شرمنده باعث روزگار بی نوا دل گشته دیگر با دروغم سازگار گر کند یاری بگریم های و های از دست این اقبال وای [گل]

قطره های آبی

سلام دوست گرامی گر چه مدتهاست در وبلاگم حضور فعال ندارم اما سپاسگزارم که شما هنوز هم برای پستهای خوبتان به من اطلاع می دهید. احساستان در مورد نبود پدر قابل درک است برایم. جهان بدون روشنایی تحملش سخت است و ما که بینا هستیم باید قدر دان خداوند باشیم. با تاخیر این روز بر شما مبارک .

هنرمند

سلام و درود استاد ارجمندم اگر مدتی کوتاهی کرده و در خدمت شما نبودم دنبال درمان شایسته جون هستم (البته هر جا باشم دعاگوی شما هستم) اگر خدا بخواهد و قسمت باشد درمانش حتمیه حال به دعای شما بزرگوار نیازمندم

سیمزاری

سلام بر بانوی آب و آیینه و روشنایی در شگفتم که چرا کامنت برای شما ارسال نمیشه

Jila

Dear Dr. Ahmady I am very much impressed by your words.You are a kind and dedicated doctor. Happy Birthday to your Weblog and Happy World Sight day.

ریحانه

مه، بارقه اى ست در شبستان حسین شب، حادثه اى ز درد پنهان حسین هر صبح، ز دامن افق، خون آلود خورشید برآید از گریبان حسین . . . فرارسیدن محرم روتسلیت میگم.... آپم...

عصرموفقیت

سلام و دورد بربندگان شایسته خدای مهربان درود بر شما چراکه تلاشتان ستودنی است

تورج

سلام خوبيييييييييييييييييييييييييي