دفاع مقدس ۱)

یادی از هشت سال دفاع مقدس

«جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست جنگ ما جنگ فقر و غنا بود ،جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد . ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده ایم . ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زده ایم . ما در جنگ دوستان و دشمنان را شناختهایم . ما در جنگ به این نتیجه رسیده ایم که باید روی پای خودمان بایستیم .

هنگامیکه در 31 شهریور سال 1359 برابر با 22 سپتامبر 1980 ،رژیم بعثی عراق به انگیزه گسترش حوزه نفوذ سیاسی جنگی ناعادلانه و همه جانبه را با 12 لشکر پیاده ،‌ 15 تیپ مستقل ، 366 فروند هواپیما ، 400 بالگرد ، 5400 تانک و نفربر ، 4000 قبضه پدافندضدهوایی و با حداکثر توان نیروهای زمینی ، هوایی و دریایی ، علیه ایران آغاز کرد ، هیچ مرجع بین المللی وجود نداشت که ادعاهای این کشور را مورد ارزیابی یا قضاوت قرار دهد ، زیرا پدیده رو به گسترش انقلاب اسلامی در آن تاریخ با ضوابط جاری و پذیرفته شده دولتهایی که نظم بین المللی مستقر را پذیرفته بودند همخوان نمینمود . رژیم عراق به هر دلیلی که جنگ را آغاز کرده باشد ، با این اقدام نسنجیده ضمن مهار انرژی بیکرانی که انقلاب اسلامی در ایران آزاد کرده بود باعث تامین منافع سیاسی اقتصادی قدرتهای بزرگ جهانی شد . بدین ترتیب ناسیونالیسم افراطی رژیم صدام حسین که وسوسه رهبری جهان عرب و حاکمیت بر خلیج فارس را در او تحریک میکرد، همسوییآشکاری با سیاستهای سلطه طلبانه قدرتهای بزرگ پیدا نمود بهمین جهت رهبری انقلاب اسلامی از آغاز این جنگ را نهایتاً جنگی دانست که آمریکا بر دو ملت ایران و عراق تحمیل کرده است. در آغاز حمله عراق به خیال باطل خود در اندیشهتسخیر سه روزه ایران بود و از استراتژی جنگ سریع پیروی کرد و به صراحت اعلام نمود که قصد دارد خوزستان را به اشغال خود درآورد و حتی مهمترین هدف آنها این بود که نظام نوپای جمهوری اسلامی را به سقوط بکشانند و انقلاب اسلامی را مهار کنند . آنهابایاوه سرایی ظرف مدت سه روزقرار نوشیدن چای درتهران را با خبرنگاران خارجی گذاشتند .

 

اهداف عراق از تهاجم سراسری

1- جبران عقده حقارت تاریخی ؛ امضای قرارداد الجزایر با وجود مزایای فراوان آن برای صدام سخت ناراحت کننده بود زیرا با وجود همه مبالغه گوییها مجبور شد دربرابر خواست ایران که پیوسته خواستاراستقرار حاکمیت خود درساحل شرقی شط العرب بود تسلیم شود و این برای اوغیرقابل تحمل بود .

2- تجزیه ایران با جدا کردن استان خوزستان ؛‌ با اشغال خوزستان ( که آن را عربستان میخواند) ،‌ عراق هم مرز دریائی خود را وسعت میداد و هم منطقه بسیار حاصلخیزی را به همراه ذخایر عظیم نفت و گاز در اختیار میگرفت . طارق عزیز معاون نخست وزیر عراق اعلام کرد : وجود پنج ایران کوچکتر بهتر از یک ایران واحد خواهد بود و ما ازشورش ملتهای ایران پشتیبانی و همه سعی خود را متوجه تجزیه ایران خواهیم کردوصدام نیزدر سال 1360 طیمصاحبه ای با روزنامه کویتی الانباء گفت : در ایران پنج ملیت مختلف وجود داردکه باید به نوعی به آنها خودمختاری داده شود. ما از برادران خود درعربستان (خوزستان) دفاع  میکنیم.

3- برانداز

/ 3 نظر / 10 بازدید
كدام خانه مرا با سلام مي خواند ؟

سلام بر سركار خانم دكتر احمدي و هميشه در سلام / بسيار خوشحالم كه بار ديگر به خانه پرمهر و زيبايتان امدم و سعادتي نصيب گشت تا سلامي كنم بر شما ... امروز داستاني براي اپديت داشتم و نام شما را نيز بر بالاي آن نوشته بودم ... با خجالت فراوان ... آمدم و ديدم كه همين حالا شما نيز آپديت كرده ايد. نمي دانيد چقدر خوشحال شدم كه حضور شما را در فضاي مجازي كه كمتر از واقعيت نيست حس مي كنم. اپديت شما را خواندم

كدام خانه مرا با سلام مي خواند ؟

جاي بسب افتخار است كه همچنان بر سر پيمان خويش ماده ايد و ياد مي كنيد از دوران دفاع مقدس و مرداني را به خاطر اذهان فراموش كار مي آوريد كه در زندگي ماشيني ديگر نشاني از آن ها نيست و حتي ذهنيت افراد نيز نمي تواند خوبي ها و پاكي شان را باور كند . درباره جنگ و شهدا مي توان خيلي بيشتر گفت و لي حيف كه كساني بلندگو ها را دارند كه خود از ارمان شهدا چيزي نمي دادند / هميشه در سلام باشيد / دسته گلهايتان را ببوسيد / اعياد شعبانيه بر شما مبارك / از تبريك ازدواج هم بسيار ممنونم /

احمدی

سلام بر عزيزانم بعد از سلام عزيز و نازلی مهربان . بابت همه چيز متشکرم . راستش آنروز که پست آخر را میفرستادم . يادم می آمد که وقتی شما مدتها نبوديد چقدر نگران ميشدم و گفتم لابد حالا هم دوستان نگران من هستند بعد هم که آمدم و قصه زيبايتان را ديدم . کسی بفکر نرگسها نيست. کجاست آنکسی که همه نرگسها را شاداب ميکند... بودن يا نبودن در مجاز يا حتی در حقيقت مهم نيست ( زياد مهم نيست ) مهم عشق و دوستيست که خداوند به بندگانش بميزانی که آنها را دوست دارد بخشيده است. بازهم متشکرم.