عوارض عمل لیزیک

یکی ازدوستان بنام آقای محمد کمیجانی سوالی(دریکی از پیامها) مطرح نموده است که آیا کاتاراکت می تواند از عوارض عمل لیزیک باشد یانه؟ ونگران وضعیت چشم خود بعدازعمل هستند.برای جواب درست و دقیق به ایشان به سایت optiran اپتومتری ایران سرزده و از سایر نویسندگان سایت خواهش کردیم که اگر اطلاعات جدیدی در این مورد دارند به من بگویند البته در خصوص تاثیر مستقیم لیزیک بر عدسی و کاتاراکت تا کنون چیزی ندیده ام اما در خصوص عوارض لیزیک بر قرنیه به خلاصه مقاله آخرِین تحقیق در این مورد که در کنگره سراسری چشم در آذر ماه سال جاری توسط دکتر شجاعی ارائه و توسط آقای بختیاری همکار محترم به سایت داده شده بود از آرشیو دریافت و در پایان بعد از نوشتن کامل سوال آقای کمیجانی آنرا می نویسم.         

سلام و خسته نباشید.من با دیدن نام وبلاگت با علاقه به آن سر زدم.دلیل مهمیبرای آمدن داشتم وآنهم نگرانی های چشمی که دارم. من و همکارم در سال ۷۸ هر دو درتابستان عمل جراحی لیزر در کلینیک نور تهران انجام دادیم و عینک های سنگین خود راحذف کردیم.این همکار ما(مرد۴۰ ساله است)اساساً مشکل شبکیه داره ولی من چشمموضعش بعد از عمل خوب بوده وهنوزم خوبه دکتر ها هم همیشه اظهار رضایت میکردندهمکارم اخیراً در چهل سالگی دچار آب مروارید شد و دو ماه قبل چشم چپش را باز موردعمل لیزری قرار داد و لنز برایش گذاشتند.نگرانی من این است که آیا تمام عمل هامنجر به آب مروارید میشوند؟این همکارم معتقد است که ناراحتی و آب مروارید چشم اوناشی از عمل جراحی لیزر است.آیا در این زمینه و بطور کلی درباره عوارض و پیامدهایلیزر چشم بررسی آماری صورت گرفته است؟نتایج آن چی بوده.لطفاً سئوال مرا بهصفحه یادداشت خودتان منتقل کرده و جواب آنرا بصورتی در متن یادداشتهای خودتانبنویسید که برای همه مراجعین مورد استفاده داشته باشد و به وبلاگ من هم بگویید تادوباره بیایم و وبلاگت را بخوانم . موفق باشی.

و اما جواب:

در خصوص خطرات احتمالی لیزیک،یکی از ریسکهای احتمالی لیزیک را در اینجا مطرح می کنیم وبرای این منظور سری میزنیم به خلاصه مقاله آقای دکتر احمد شجاعی :که در کنگره اخیر چشم پزشکی(آذر ماه82)وبا عنوان:اکتازی قرنیه بعد ز عمل لیزیک
ارائه گردید.

یکی از عوارض مهم بعدازعمل لیزیک،ایجاد اکتازی قرنیه می باشد که باعث افت شدید دید گردیده و نهایتاًبه پیوند قرنیه منجرمی شود.در این تحقیق تعداد 15 چشم بیمارانی که بعد از لیزیک دچار این عارضه شده اندمورد مطالعه قرار گرفته اند.دو مورد بعد از 3 ماه و بقیه موارد پس از گذشت 6 ماه تا یکسال بعد از عمل لیزیک اتفاق افتاده است.عیب انکساری بین2.00- و15.00- دیوپتری بوده و اکثراً بین 1.50- تا 4- دیوپتری آستیگماتیسم داشته اند.ضخامت قرنیه بین480 الی 590 میکرون و با میانگین 530 میکرون بوده و ضخامت بستر باقیمانده بین 180 الی 300 میکرون با میانگین 220 میکرون بوده است.توپو گرافی قرنیه،سن وجنس و سابقه فامیلی مورد بررسی قرار گرفته و نکته مهم در این میان مشکوک بودن توپوگرافی قرنیه قبل از عمل در 30% موارد بوده است.

گرچه میزان عیب انکساری و مقدار Ablation قرنیه رابطه مستقیم داشته و ضخامت قرنیه را کاهش می دهد اما باقی ماندن میزان حداقل 250 میکرون بستر، امکان بروز اکتازی قرنیه را بسیار کم می کند و گمان می شود علت اصلی آن وجود قوز قرنیه مخفی و اولیه باشددر نتیجه این تحقیق آمده است :مطالعه دقیق وضعیت توپوگرافی وانجام orbscan یا OPD scan در موارد مشکوک و حذف موارد ابتلا به قوز قرنیه اولیه و مخفی و رعایت حفظ ضخامت قرنیه در حد استاندارد احتمال بروز اکتازی قرنیه پس از انجام لیزیک را کاهش می دهداینجاست که ما به عنوان اپتومتریست اهمیت تستهای قبل از عمل لیزیک برایمان بیشتر روشن می شود و متوجه می شویم که چرا باید قبل ازعمل توپوگرافی دقیق انجام دادو چرا باید صبر کرد تا تغییرات عیب انکساری به ثبات برسد و چرا باید سن بیمار از سن معمول شروع کراتو کونوس بگذرد و چرا ضخامت قرنیه باید از حداقل لازم،کمتر نباشدو عیب انکساری در محدوده خاصی قرار داشته باشد.اینها مسائلی است که باید در جواب پرسشهای رو به تزاید بیماران به آنها ارائه گردد.درماه های اخیر بطور روز افزونی،در معرض سوالات مربوط به لیزیک قرار داشته ام و بنظرم کمتر بیماری با دانستن اینکه ضخامت قرنیه اش بعد ازاین عمل به نصف میرسد و ما هنوز نمی دانیم که 20 سال بعد چه برسر این قرنیه خواهدآمد،بازهم راغب به انجام آن باشد.

در واقع در بعض موارد نازکی قرنیه می تواند منجر به افت شدید دید و حتی نیاز به پیوند قرنیه شود واگر در خصوص احتمال ایجاد کاتاراکت (آب مروارید)با لیزیک مطلب جدیدی پیدا کردم مجددا به اطلاع شما می رسانم .

 

/ 7 نظر / 24 بازدید
محمد كميجاني

سلام سرکار خانم دکتر احمدی از محبت شما بسيار ممنونم . شما با اين کار انساندوستانه بنده را شرمنده کرديد و از اينکه اينهمه برای نوشتن مطالب پاسخ به سئوال حقير زحمت کشيديد بنده و همکارم خيلی ممنونيم . برای اصلاح توضيحاتم عرض ميکنم : ۱- عمل جراحی ليزيک چشمان بنده و همکارم در سال ۱۳۷۹ در شهريورماه انجام شده است . ۲- آيا همکارم برای عمل آب مرواريد چشم راست خود اقدام نمايد يا خير؟ همکارم ( آقای احمد کاتبی) در رابطه با عمل آب مرواريد چشم چپ خود ( آبانماه ۸۲) چون ۷۰ درصد بينايی پس از عمل ليزيک را بدست آورده لذا از نتيجه آن چندان راضی نيست . راستی خانم دکتر ويزيت را به چه حسابی حواله کنيم ؟ متشکرم و دوباره ممنون .

احمدی

سلام آقای کميجانی ،خواهش ميکنم. خوشحالم که مطالب برايتان مفيد بوده است .البته من اپتومتريست هستم.در باره کاتاراکت عوامل متعددی چون افزايش سن ،ضربه ، ديابت ، استفاده از استروئيدها (کورتون )، امواج ماورابنفش ،مادون قرمز بالاخص در تابش مستقیم نورخورشید یا جوشکاری و گاهی نیز بطور مادرزادی باعث بروز آن میشود .زمان مناسب برای عمل وقتی است که اصطلاحا رسیده باشدmature ) ودید بیمار افت شدیدی میکند بطوریکه قادر به شمارش انگشتان خواهد بود count finger که تشخيص زمان مناسب و عمل جراحی بعهده جراح ومتخصص چشم ميباشد.البته ميزان ديد برای آمادگی عمل با توجه به وضعيت شغلی و اجتماعی بيمار مقداری متفاوت است.

احمدی

البته نگرانی و استرس در اين مورد (مانند ساير موارد) بسيار مضر و موثراست.لذا پيشنهاد من اين است که اگر از نظر پزشک جراح آقای کاتبی زمان مناسبی برای عمل است ایشان حتما اقدام به جراحی نماید با این دیدگاه و تفکر مثبت که انشاا... حتما دید خوبی بدست خواهد آورد.و شما نیز اصلا به کاتاراکت و ... فکر نکنید و با این دیدگاه مثبت که من خوب میبینم و در جهانم همه چیز نیکوست (انشاا...).وحتما سری به مطلب (شفای زندگی ۱و۲)در آرشیو وبلاگ من بزنید.راستش را بخواهید من در کتابی خوانده ام که ترس و نگرانی نسبت به آینده و چیزهای ناخوشایند می تواند از نظر روانی باعث کاتاراکت شود.(البته این مسئله را بعنوان اپتومتریست نگفتم !)

احمدی

وچون راجع به بم زياد نوشته ايد و حتما کمک نيز نموده ايد حق ويزيت را به شما بخشيدم!موفق باشيد .به اميد ديدی بهتر برای ديدن دنيايی بهتر برای همه .و شعار سازمان جهانی بهداشت امسال اين است.ديدن باورکردن است.seeing is believing البته شما هرچیز را که دیدی باور نکن !انشا... با کمک همه مردم دنیا ، اپتومتریستها ، جراحان ، پزشکان و...کلیه نابینائیهای قابل پیشگیری رفع و تا سال ۲۰۲۰ به دید ۲۰/۲۰برسیم .

مامان گلشيدوكوشا

سلام ،ممنون از تبريکتون ، وبلاگ عالی داريد حيف که الان ديگه وقت ندارم تا کامل بخونمش ،سر فرصت حتما اين کار رو ميکنم خيلی عالی نوشتيد توی زمينه های مختلف ، دست شما درد نکنه . بازم مزاحمتون ميشيم

سید رضا نبوی

باسلام من در بهمن ماه 88 بدون هیچگونه تحقیقی و تحت تاثیر حرفهای آقای دکتر اقدام به عمل لیزیک نمودم و اکنون بعد از 4 ماه ایشان اظهار میدارند که شما دچار اکتازی شده اید میخواستم سوال کنم که آیا با تجویز عینک دید اصلاح میشود و قابل برگشت هست یا خیر و همچنان دید رو به وخامت گذاشته وآیا حتما نیاز به عمل پیوند قرنیه میباشد وآیا با این عمل اصلاح میسود و چه کسی پاسخگوی این همه هزینه ودرد و ناراحتی است و آیا امکان شکایت از این کونه افراد وجود دارد یا خیر ؟ با تشکر البته بنده متولد 48 میباشم

راز

سلام ممنون از مطلب جالبتون من این روزا قصد عمل لیزیک رو داشتم حالا بد جوری دو دل شدم [گریه]