فاطمه زهرا ( س) و شب قدر

سلام ، قرار نبود پس از «باز زندگی » چیز دیگری بنویسم . چه چیزی برتر از زندگیست؟ شاید مرگ ، مرگ قطعا بزرگتر و باشکوهتر از زندگیست ( هرکس همانگونه میمیرد که زندگی میکند ) و پیامهای دوستان نیز در پست آنقدر زیبابود که حتی نتوانستم چیزی بعنوان پاسخ برایشان بنویسم .فکر میکنم هرشخص بنحوی زندگی خود را تعریف کرد. اما مرگ که سختتر از زندگیست ، زیباترین مرگها شهادت است و زیباترین شهادتها هم شهادتیست که با معرفت ، غربت و مظلومیت بیشتری همراه باشد . لذا امروز ضمن اینکه مبحث مربوط به «باز زندگی» را باز میگذارم و از همه دوستان دیگر هم میخواهم نظرات خود را در آن بنویسند . بمناسبت ایام ارتحال و شهادتی که در آن بسر میبریم . خلاصه مقاله شب قدر و فاطمه زهرا ( س) را می نویسم ...

خلاصه مقاله فاطمه زهرا ( س) و شب قدر

 

این مقاله بااستناد به حدیث شریفی از معصوم (ع) که در تفسیر سوره قدر ، فاطمه زهرا (س) را شب قدر نامیده است ،درشرح وتبیین آن و درخصوص مقایسه تطبیقی آیات سوره مبارکه قدر با شخصیت، ابعاد وجودی و اسماء مبارکه کوثرطه، فاطمه زهرا(س) به رشته تحریر درآمده است.دراین مقاله آیات سوره قدر بترتیب ذکرشده و با توجه به هر آیه شباهت ظاهری یا معنوی آن آیه با فاطمه زهرا (س) ذکر شده که در مجموع یازده شباهت بین زهرای مرضیه با آیات کریمه قدر آورده شده است که باختصار بیان میشود:

 

1- اناانزلناه فی لیله القدر: همچنانکه شب قدرظرف زمانی نزول قران کریم است، صدیقه کبری،ام الائمه نیزمحل نزول امامان معصوم (س) است ،چرا که انسان کامل بمنزله قران است که تمام صفات وخصائل قرانی دراومتجلیست.حضرت علی (ع) نیزدرجنگ صفین با عبارت «انا قران ناطق» به این قضیه اشاره میکند.

 

2-وماادریک ما لیله القدر:دراین بخش به عظمت مافوق تصورایندوموجود الهی که قدرت شناخت کامل آنها را ازما سلب میکند وبه رفتار پیامبراکرم (ص) با ایشان اشاره شده است.

 

3- وماادریک ما لیله القدر:مجهولیت شب قدر بی شباهت به غربت ومظلومیت زهرای مرضیه نیست علاوه برابعاد وجودی ودرجات تقرب وسلوک الی الله،تاریخ دقیق ولادت شهادت ، طول عمروبالاخص مزارایشان برای ما مجهول میباشد(که از دردها و مصائب بزرگ شیعه است ).

 

 4- لیله القدر: بین ستر وپوشش شب با حجاب و عفاف زهرا (س) شباهت وجود دارد و نیز بین دردها و مصائب بیکرانیکه ایشانرا یکی از بکائین (بسیارگریه کنندگان) نمود، با سیاهی وظلمت شب اقتران وجود دارد.همچنانکه طبق آیات کریمه شب مایه سکون و آرامش است، زهرا(س) نیز مایه آرامش و تسلی خاندان عصمت بالاخص پدر است او تنها دختی است که مام پدراست.کنیه«ام ابیها» نشانگرابرازمحبت شدید از سوی پیامبر اکرم(ص) نسبت به ایشان بود، اما درخشش ونورانیت زهرای اطهر(س) با سیاهی و ظلمت شب درتضاد است.

 

5-لیله القدر : کوتاهی عمر زهرای مظلومه با کوتاهی شب قدر قابل قیاس است.

 

6-لیله القدرخیرمن الف شهر:خیرکثیرکوثرطه(ص)که ادامه نسل نبوت تاقیام قیامت ازدامان مطهراوست،باخیرو برکت شب قدرکه بتنهائی ازهزارماه برتراست،مقایسه شده است.

 

7-تنزل الملائکه والروح فیها: ازنظر روایات مسلم است که جبرئیل امین بر فاطمه زهرا (س) نازل میشد، درحالیکه حتی برائمه (ع) نیز نازل نمیشد هرچند فرشتگان دیگر به محضر آنان میرسیدند.حضرت امام خمینی(ره) نزول فرشته وحی بر ایشان را از بالاترین فضائل آن حضرت میشمارند.نزول فرشتگان درشب قدر و نزول آنها برزهرای محدثه ازشباهتهای دیگر آندوست.

 

8-باذن ربهم: همچنانکه درشب قدرهمه چیز به اذن و فرمان الهیست،زندگانی زهرای مرضیه (س) نیز در تمامی موارد به اذن وامرالهی بوده است . از زمان تکوین نطفه با آن سیب بهشتی  جریان تولد، اسما مبارکه،سکوت،فریاد،خشم ، قهر...همه برای رضای خدا بوده است چرا که اوراضیه ومرضیه است.تحت اذن وفرمان کامل خدابودن ازوجوه دیگرشباهتهای آندو بزرگوار است.

 

9- باذن ربهم من کل امر: همچنانکه درشب قدر تمام امور وحوادث سال شخص مقدر میشود،درکتاب منسوب به حضرت بنام مصحف زهرا(س) نیز تمام اخبار،حوادث و پیشامدهای خاندان امامت ومسلمین ازگذشته وآینده مشخص است.بین صحیفه حضرت زهرا(س) با مشخص شدن حوادث مقدر(من کل امر) در شب قدر شباهت وجود دارد.  

 

10-سلام : همچنانکه این شب سراسر سلام و آرامش و امنیت است،صدیقه طاهره نیز تمام وجودش مظهر لطف و رحمت الهی است.اوحورا انسیه ایست که همه خیر و برکت و نور و جمال دنیا وآخرت را باهم داراست.دراین بخش به اسماء مبارکه ایشان اشاره شده است.

 

11-سلام هی حتی مطلع الفجر:همچنانکه انتهای شب قدرطلوع فجر وصبح صادق است، انتهای امامت ازدامان پاک فاطمه(س) نیز،صبح ولایت است که یوسف زهرا(س)،فرزند طوروالعادیات، فرزندیس والذاریات، مهدی موعود(ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) ظهورکرده وشب تاریک ظلمتکده جهان را به صبح هدایت و رستگاری دلالت خواهد نمود.مطلع الفجرزهرا(س)مهدی موعود(عج) است.الیس صبح بقریب؟!آیاسپیده نزدیک نیست؟! 

شنیده ام که میآئی، بهار سرمه راهت         دو چشم من، بهشت من ، فدای ناز نگاهت

 

 

/ 10 نظر / 76 بازدید
ياس کبود

سلام خيلی جالب بود تا حالا از اين منظر نگاه نکررده بودم به علی و زهرا يا فاطمه!من عقده دل وا نکردم گشتم ولی قبر تو را پيدا نکردم

رضا

سلام و درود بر شما شهادت دخت پيغمير صديقه کبرا ....بانوي بزرگ دو عالم فاطمه زهرا (س) را بشما و تمام شيعيان و مومنان تسليت عرض ميکنم و آرزوي تندرستي و سعادتمندي شما را دارم در پناه حق ....... سيل اشكم راه بينائي گرفت بند بندم عطر زهرائي گرفت عشق را از فاطمه آموختم چشم بر دست كبودش دوختم دست او صدها گره وا مي كند دست او والله غوغا مي كند دست او مشكل گشاي عالم است روي آن جاي لبان خاتم است دست اودنياي احسان و صفاست دست او مشكل گشاي مرتضي است حيف شد آن دست رادشمن شكست باغلاف تيغ اهريمن شكست گويمت از قصه شهر نبي از شرار آتش و بيت علي درد بود و آتش و افسردگي ياس يود و سيلي و پژمردگي آه بود و ناله و بغض گلو پهلوئي بودو لگدهاي عدو در ميان كوچه آن دنيا پرست راه را بر مادر سادات بست گويمت سر بسته در آن كوچه ها فاطمه گم كرد راه خانه را آه اي مجنون زبان در كام گير لب فرو بند وكمي آرام گير

خسروی سيستانی

به نام خدا با سلام و خدا قوت وب نوشت جالب و مفيد و با محتوايی داريد از مطالب خوبتان بهرهمند شدم . من در مورد آسيب شناسی ايثار و شهادت دنبال مطالب بيشتری هستم . می شود خواهش کنم جهت بدست آوردن مطالب بيشتر به کجاها مراجعه کنم khosravi.sistani@gmail.com با تشکر و سپاس فراوان

جواد

سلام منم به نوبه خودم ايام شهادت حضرت زهرا و رحلت مرجع عاليقدر جهان اسلام حضرت آيت الله لنکرانی را خدومت شما و تمامی عاشقان ولايت تسليت عرض ميکنم خيلی خوشحالم که از طريق حاج علی باهاتون آشنا شدم التماس دعا يا حق

زهرا

سلام خانمی/ واقعا زندگي چيست؟ اگر خنده است چرا گريه ميكنيم ؟ اگر گريه است چرا خنده ميكنيم ؟ اگر مرگ است چرا زندگي مي كنيم ؟ اگر زندگي است چرا مي ميريم ؟ اگرعشق است چرا به آن نمي رسيم ؟ اگرعشق نيست چرا عاشقيم؟ /آپ کردم خوشحال می شوم سربزنيد/موفق باشيد

نازنين

سلام ممنون از اینکه سر زدید وبلاگ جالبی دارید موفق و شاد باشید

زوج جهانگرد ايرانی

سلام دوست عزيز از مطالبی که نوشته بوديد ممنون. برامون دعا کنيد. راه سخت و غريبی در بيش رو داريم. باز هم به ما سر بزنيد.

پارسا

اطلاعات جالبی ارائه کرده اید خسته نباشید خوشحال میشم سری هم به امانت سرای ما بزنی