ادامه پست قبلی - شب قدر و زهرا ( س)

ادامه پست قبلی

 

لیلة القدر و حضرت زهرا(س)

 

سلام

امشب شب قدر است سالها پیش روایتی از امام صادق (ع) دیدم به این مضمون که منظور از لیلة القدر حضرت فاطمه زهرا (س) است و هرکس بخواهد عظمت شب قدر را درک کند باید عظمت حضرت زهرا (س)را درک نماید.این مساله برایم خیلی عجیب و پیچیده بود،به کتاب مراجعه کردم چیزی پیدا نکردم،سوال کردم... بهر حال حاصل آنها مطالبی است که در خصوص شباهتهای حضرت زهرا(س)و شب قدر در چند قسمت برایتان می نویسم...

 

1-اناانزلناه فی لیلةالقدر.

همچنانکه شب قدر ظرف زمانی و زمان نزول دفعی و یکباره قران کریم است، حضرت فاطمه زهرا(س ) نیز محل نزول قرانهای ناطق است زیرا که ائمه اطهار قرانهای ناطق هستند.همچنانکه علی (ع)در پاسخ به خوارج که از کشیدن شمشیر به روی قرانهای سر نیزه در جنگ صفین سرباز میزدند، فرمود : قران ناطق منم.در واقع انسان کامل بمنزله قران است و اگر قرار بود قران بصورت مادی تجسم یابد به شکل انسان کامل مجسم میشد،زیرا که تمام خصائل و صفاتی که در قران آمده است ،در انسان کامل متجلی است.

 

2-و ما ادریک ما لیلةالقدر.

وتو چه میدانی که شب قدر چیست ؟در این آیه تصریح شده که عظمت این شب بقدری زیاد است که حتی پیامبراکرم(ص) با وجودیکه خاتم الانبیا و عقل کامل و نور اول است ، قادر به درک کامل آن نیست ، در اینصورت تکلیف ما معلوم خواهد بود!شاید در عظمت حضرت صدیقه طاهره همین بس باشد که  پیامبر همان موجودیکه اگر نبود کائنات ایجاد نمیشد (لو لاک لما خلقت الافلاک )کسی که خداوندی که همه دنیا را کوچک معرفی میکند (متاع الدنیا قلیل ) همان دنیائی که همه ما از صبح تا شب دنبالش میدویم و نمیرسیم!وقتی به او میرسد می فرماید:

ن والقلم ومایسطرون...انک لعلی خلق عظیم.قسم به قلم و آنچه که مینویسد،ای پیامبر تو دارای خلق کریم و بزرگی هستی. چنین شخصی در روزگاریکه عرب جاهلیت دخترها را زنده بگور میکند، در برابر زهرا و به احترام او از جا بلند میشود (عجیب است کدام پدر در برابر دخترش بلند میشود؟!)و یا نه، دستش را میبوسد!و می گوید:فداها ابوها! پدرش فدای او باد ووفتی دلش از جهالتها و نامردمیهای روزگار تنگ میشود، می گوید: زهرا کجاست تا بوی بهشت را از او استشمام کنم؟ آری همچنانکه ما قادر به درک عظمت واقعی شب قدر نیستیم،قادر به درک عظمت واقعی حضرت فاطمه زهرا(س)هم نیستیم.

 

3- و ما ادریک ما لیلةالقدر.

 یکی از جنبه های شب قدر  مجهولیت آن است،الان هم دقیقاً مشخص نیست که شب قدر چه شبی است؟شب نوزدهم،بیست و یکم،بیست و سوم و یا...حتی نقل است که بعضی از علما و بزرگان تمام طول سال را بیدار مانده و احیا میگرفتند و وقتی دلیلش را میپرسیدتد میگفتند  شاید امشب شب قدر باشد.در مورد حضرت زهرا نیز چنین است.همچنانکه شب قدر بر ما مجهول است ابعاد وجودی حضرت زهرا نیز برای ما مجهول است ،حتی مسائلی چون تاریخ تولد،شهادت ،طول عمر، محل دفن و...شاید در تقویم دیده باشید که چند تاریخ متفاوت برای وفات ایشان قید شده ،گوئی زهرا به تاریخ و یا جغرافیا تعلق ندارد، او انسانی است ماورای تاریخ و جغرافی.حیف است که در تنگنای کوچک زمان و مکان محصور شود و بین مجهولیت شب قدر با غربت و مظلومیت زهرا(س) شباهت وجود دارد.

 

 4- لیلةالقدر

شب تاریک است ،سیاه است و در آن حالت ستر و پوشش و نیز غم و اندوه بچشم میخورد.اما زهرا یعنی درخشان،نورانی که با تارِیکی شب تضاد دارد اما همچنانکه در شب قدر خیرها و برکات پنهانند، زهرا نیز مظهر حجاب ، عفاف و پوشش است که همه زیبائیها و عظمتها و بزرگواریها را در خود پنهان کرده است ،او حتی خود را از نابینائی می پوشاند و می فرماید یک زن آنگاه به خدا نزدیکتر است که بیشتر مراقب پوشش و حجاب خویش باشد. همچنانکه شب مایه آرامش و سکون است (جعل اللیل سکنا، جعل اللیل لباسا، واللیل اذا یغشی و...)، فاطمه زهرا(س)نیر مایه آرامش و تسلی خاطر خاندان عصمت و طهارت است ،در کودکی آنچنان  مراقب و نگران رسول خدا(ص) ست تا آنجا که او را ام ابیها می نامند (مام پدر)و بعدار ازدواج نیز مایه آرامش و آسودگی خاطر علی(ع)وفرزندانش است، آنچنانکه علی بعد از او دردهایش را فقط به چاه میگوید...و می گوید :استخوان در گلو و خار در چشم صبر کردم.       

 

5- لیلةالقدر

شب قدر فقط یک شب است، بسیار کوتاه است. طول عمر زندگی حضرت نیز بسیار کوتاه بود.همانطور که قبلا نیز نوشتم در تاریخ ولادت و شهادت ایشان اختلاف است و همین مساله منشا اختلاف در سن میشود.شیعه می گوید  دو سال و یا مشهور پنج سال از بعثت گذشته بود که خداوند کوثر را به پیامبر عطا نمود.اهل سنت میگویند پنج سال فبل از بعثت بوده است.در خصوص وفات نیز علامه مجلسی نقل می کند:

در وفات فاطمه زهرا ( س )بعد از پدر میان 8ماه و چهل روز اختلاف است و آن قولی که روایات آن مقرون به صحت سند است و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد قول به 75 روز و معتبرتر از آن 95 روز است .همچنین طبرسی نقل میکند فاطمه (س )در روز بیستم جمادی الاخر در مکه متولد شد.هشت سال در مکه و ده سال در مدینه ماند و بعد از پدر 75 روز در قید حیات بود و در روز سه شنبه سوم جمادی الاخر سال یازدهم هجرت از دنیا رفت.

بهر حال (هر زمانی را که تصور کنیم) طول عمر حضرت حدود حداقل  18 و حداکثر 28 سال بوده است (تولد 5سال قبل از بعثت :ازدواج در 18 سالگی و شهادت در 28 سالگی ،تولد 5سال بعد از بعثت :ازدواج در 9 سالگی و شهادت در 18 سالگی )و کوتاهی عمر ایشان با کوتاهی شب قدر یکی دیگر از وجوه شباهتهای لیلةالقدر وزهرا(س)است.

 

6- لیلةالقدر خیر من الف شهر

اما با وجود کوتاهی ،این شب سراسر دحمت، خیر و برکت است و در تمام طول سال شبی به خوبی و فضیلت آن نمیرسد که گویا از هزار ماه (بیش از 83 سال) یعنی بیشتر از طول عمر یک انسان سالم رحمت و برکت دارد.زهرای اطهر نیز با وجود عمر کوتاه و آکنده از درد و و اندوه خوِیش کوثر است انا اعطیناک الکوثر.ای رسول خدا ما به تو کوثر عطا نمودیم .کوثر یعنی خیرکثیر، خیر بی انتها ،خیر تمام ناشدنی و می دانید که ادامه نسل نبوت(ص) تا قیام قیامت از دامان پاک بتول است.پس یکی دیگراز شباهتهای زهرا و شب قدر درعین کوتاهی،خیر و برکت کثیر آنهاست.

 

7- تنزل الملائکة والروح فیها

در این شب تمام فرشتگان و جبرئیل(فرشته وحی )و روح (اعظم ملائکه)به فرمان خدا نازل میشوند. بعد از ارتحال پیامبراکرم (ص) وحی منقطع نگردید و همچنان تا زمان حیات کوتاه زهرا بعد از پیامبر جبرئیل بر ایشان نازل می شدو اورا تسلی و دلداری میداد.البته این مسئله چیز بعیدی نیست زیرا وقتی قران به صحبت و مورد خطاب قرار دادن مریم عذرا توسط فرشتگان اشاره می کند(و اذ قالت الملائکه یا مریم ان الله اصطفیک وطهرک و اصطفیک علی نسا العالمین ) در حالیکه حضرت مریم سیده زنان عالم در عصر خویش است ولی حوراانسیه،فاطمه زهرا (س) سیده زنان عالم در همه  عصرها و زمانهاست .پس تزول فرشنگان آسمانی در شب مبارک قدر و نزول آنها بر زهرا (س)از شباهتهای دیگر ایندوست.

 

8- باذن ربهم

همچنانکه در شب قدر همه چیز به اذن و فرمان خداوند تبارک و تعالی  انجام می گیرد،در خصوص حضرت فاطمه زهرا(س) نیز همه چیز او به اذن و دستور و فرمان خداوند است ،از زمان تکوِین نطفه اش با آن سیب بهشتی بعد از دستور 40 روز عبادت حضرت رسول(ص) در غار حرا،نحوه تولدش (آمدن زنان بهشتی مرِیم، ساره،آسیه وخواهر حضرت موسی بن عمران برای کمک به خدیجه،وقتی زنان قرِیش از کمک به او بخاطر ازدواج با پیامبر خودداری کردند)اسامی مبارکش ،زندگیش ،دوست داشتن ودشمنیش،سکوتش ، فریاد و خشمش ... همه وهمه برای خدا و به اذن او بوده است بطوریکه پیامبرمی فرماید :فاطمه بضعة منی فمن آذاها فقدآذانی...فاطمه پاره جگر من است هرکس اورا خشمگین کند مرا خشمگین کرده است و هرکس مرا خشمگین کند،خدا را خشمگین کرده است و هرکس اورا خشنود کند ،مرا خشنود کرده است و هرکس مرا خشنود کند خدا را خشنود کرده است.و چون به امور الهی راضی است او را راضیه گویند.پس تحت اذن و فرمان کامل خداوند بودن ازوجوه دیگر شباهتهای شب قدر و حضرت زهرا(س)است

 

9- باذن ربهم من کل امر

در این شب تمام امور و مسائلی که در طول سال و تا شب قدر سال آینده برای انسان پیشامد خواهد نمود مقدر میشود.همچنانکه فبلا نوشتم بعد از وفات پیامبر اکرم(ص) وحی منقطع نگردید و در طول زمان کوتاهی که حضرت زهرا بعد از ارتحال پدر بزرگوارشان در نهایت درد وغم در قید حیات بودند جبرئیل بر ایشان نازل شده و کلیه حوادث وپیشامدهائی که بر خاندان امامت و نیز مسلمین از گذشته و آینده اتفاق افتاده و خواهد افتاد به ایشان خبر داده اند وهمه این اخبار توسط امام علی (ع) املا گردیده و در کتابی منسوب به حضرت صدیقه طاهره بنام مصحف  زهرا(س) جمع شده است .این کتاب مقدس دست به دست به امامان معصوم (س ) به ارث میرسید و بنقل مشهور در حال حاضر در در دست مبارک قائم آل محمد (ص )مهدی موعود (عج ) می باشد.بین صحیفه حضرت زهرا(س) با مشخص شدن حوادث مقدر (من کل امر ) شباهت وجود دارد.

 

10- سلام

این شب سراسر سلام است ،امنیت است ،آرامش است ،رحمت و برکت است فاطمه نیز همه وجودش مظهر لطف و رحمت خداست.سلام از اسمائ خداوند تبارک و تعالی است.(هوالله الذی لا اله الا هو الملک القدوس السلام المومن المهیمن العزیز المتکبر سبحان الله عما یشرکون.سوره حشر-23).اسما حضرت فاطمه زهرا نیز هر کدام جلوه ای از انوار رحمت و برکت الهی هستند.فاطمه (از کلمه فطام است بمعنای از شیر گرفتن ) فطمت من شر او از هرچه شر وبدی است گرفته شده و یاران و شیعیانش از آتش بدورند.زهرا بمعنای درخشان و نورانی است ،وقتی ایشان در محراب می ایستاد همه جا نورانی میشد،کوثر بمعنای خیر کثیر ، خیر بی انتها و نیز نام چشمه ای در بهشت است ،بتول بمعنای منقطع شده (یا ایها المزمل قم اللیل الا قلیلا ،نصفه او انقص منه قلیلا ، او زد علیه و رتل القران ترتیلا ،انا سنلقی علیک قولا ثقیلا،...وذکر اسم ربک و تبتل الیه تبتیلا،مزمل/8)،مبارکه ،محدثه (کسی که با ملائکه گفتگو می کند)،راضیهومرضیه یعنی کسیکهبه مقدرات الهی راضی است و چون او از خدا راضی است خدا هم از او راضی است ، زکیه پاک ومنزه (قد افلح من زکیها) ام ابیها که کنیه حضرت است بمعنای مادر پدر که نشان اوج رافت و محبت ایشان است.بین وجوه رحمت و برکت شب قدر و حضرت زهرا(س)  شباهت وجود دارد.

  

11- سلام هی حتی مطلع الفجر

همچنانکه انتهای شب قدر به صبح روشن و طلوع سپیده و فجر منتهی میشود،انتهای امامت نیز صبح ولایت است که یوسف زهرا مهدی موعود (عج) قیام نموده و شب تاریک و ظلمانی را به صبح هدایت و امید و فلاح ورستگاری دلالت خواهد نمود .مطلع الفجر زهرا ( س ) مهدی است الیس صبح بقریب آیا سپیده نزدیک نیست؟

تا طلوع سپیده و تا مرگ شب بر همه ستارگان سلام .

 

/ 31 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیّد

با عرض سلام..... از ده شب و روز گفتیدو از سوگند خداوند در سوره مبارکه فجر.... از ده شب اول ذیحجه رفتید تا به عرفه و قربان رسیدید ..... از ابراهیم تا به ساره عقیم و از ساره به هاجر کنیز .... از هاجر به اسماعیل، ..... و رفتیدو رفتید.... از صفا و مروه و زمزم و قربان هم گذشتید تا به تسعُ و عشرِ تاسوعا و عاشورا رسیدید .....به نه و ده محرّم ..... ما هم بدنبال آن نه و ده به نوزده رمضان رسیدیم و از آنجا آن خط سرخ را پی گرفتیمو آمدیمو آمدیم تا که این سرخ گلگون تر شد ..... رسیدیم به ۲۲ بهمن ..... ده شب و روزی دوباره .... شاید این ده شب و روز هم قسم خوردنی بود ..... شاید خدا از این ده شب و روز ها زیاد در آستین داره و حتما به همشون قسم خورده .....

سیّد

..... شبی یاد دارم که چشمم نخفت === شنیدم که پروانه با شمع گفت ..... که من عاشقم گر بسوزم رواست === تو را گریه و سوز زاری چراست ..... بگفت ای هوا دار مسکین من === برفت انگبین یار شیرین من (اشاره ایست به عسل که از موم جدا میکنند تا از آن موم شمع سازند) ..... چو شیرینی از من به در میرود === چو فرهادم آتش به سر میبرد ..... همی گفت و هر لحظه سیلاب درد === فرو می دویدش ز رخسار زرد ..... که ای مدعی عشق کار تو نیست === که نه صبر داری نه یارای ایست ..... تو را آتش عشق گر پر بسوخت === مرا بین که از پای تا سر بسوخت ..... تو بگریزی از پیش یک شعله خام === من اِستاده ام تا بسوزم تمام ..... نرفته ز شب همچنان بهره ای === که ناگه بکشتش پریچهره ای ..... همی گفت و می رفت دودش بسر === همین بود پایان عشق ای پسر ..... منو ببخشید زیاد حرف زدم ..... خدا نگهدارتون ..... سیّد

احمدی

و مردم همه اهل هلاکتند مگر علما ، علما همه اهل هلاکند مگر عمل کنندگان و عمل کنندگان همه اهل هلاکند مگر مخلصین و مخلصین بر خطری عظیم و در محل تشویش و بيم اند.ص۱۶۳

احمدی

راستی يادم رفت به پیامهای همه دوستان در وبلاگ خود يا در اينجا جواب دادم بجز حاج رضای حجره. که نه کامنتدانيشان باز ميشد و نه ايميل را قبول ميکردند.اپ نبودنم دلايل بيشماری دارد که فعلا فرصت نيست . همينقدر که ميتوانم تاحدی کامنتها را پاسخ دهم غنيمت است ! سلام علینا من عند ربنا - سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار .با سلام بر ايشان و همه دوستان و بندگان خدا مطلبم را به اتمام میرسانم و اهانت به حریم حرمهای مطهر امام هادی(ع) و امام حسن عسگری( ع) را به همه انسانهای مومن و آزاده تسلیت میگویم. یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم و الله متم نوره ولو کره الکافرون صف/۸.

بعد از سلام چه می گویید ؟

سلام و همیشه در سلام باشید خانم دکتر / دلتنگی و البته ارادت باعث شد خدمت برسم و از مطلبتان بهره بردم /

فیروزه

سلاممممممممممم خانم دکتر ... ممنونم از لطف همیشگیتون ... من خوبم ... قلبم هم هنوز میزنه :دی ... میتپه و با عشق هم می تپه ... عزیز مهربون خیلی ماهه ، جدی میگم ... اذیتم که نمی کنه هیچ ، کلی هم هوای من رو داره ... پیشاپیش سال نو رو تبریک میگم خدمتتون ... امیدوارم که امسال سال خوبی براتون باشه ، همراه با یک عالمه موفقیت در کار و زندگی ... همیشه خوب و سلامت و در کنار خانواده خوشبخت باشید ... ارادتمند شما : فیروزه

کدام خانه مرا با سلام می خواند؟

سلام و همیشه در سلام / فرا رسیدن سال نو را به شما و خانواده محترم تبریک گفته و سالی سرشار از سلامتی ، شادکامی ، سعادت و بهروزی برایتان آرزومندیم / ارادتمند : بعد از سلام چه می گویید - نازلی

حاج حمید

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت خواهر بزرگوارم فریبا خانم. ضمن عرض تبريک فرا رسيدن بهار طبيعت . بسي باعث خرسنديست که در سالي که گذشت توفيق يافتم بارها ميزبان حضور پر مهر شما در کلبه محقرم باشم و از نظرات و رهنمودهاي شما بهره مند شوم . اميدوارم در سال جديد نيز همچون سال گذشته مفتخر به حضور گرم ، مهربان و صميمي شما گردم. مجددا فرصت را مغتنم مي شمارم و از بذل و عنايت شما صميمانه تشکر و قدر داني مي کنم . انشالله در ظل توجهات حضرت ولي عصر (عج)‌ موفق و سر بلند باشيد به اميد ديدار شما يا علي مدد . التماس دعا (بکوشيم بنده خدا شويم چرا که بنده خدا هراسان نمي شود )