و سلام بر شهیدان۲)

شهدا را همانطور که هستند بشناسیم
خانواده شهدا و ایثارگران نیازمند حمایت های روحی و معنوی هستند

تهران- حیات

همسر جانباز و مدرس دانشگاه اردبیل گفت: شهدا با همه قداست و بزرگی که دارند از بین ما بوده اند و باید آنها را همانطور که هستند بشناسیم.
فریبا احمدی در گفتگو با خبرنگار حیات، با اشاره به این مطلب گفت: نباید کاری کنیم که قهرمانان ایثار و شهادت از قابلیت تبعیت و الگوبرداری خارج شوند بلکه باید بتوانیم با الگو برداری از قهرمانان ایثار و شهادت پیروان خوبی برای آنها شویم.
احمدی با اشاره به اینکه آشنایی با روش های موثر و کارآمد برای شناساندن فرهنگ ایثار و شهادت ضروری است افزود: عدم آشنایی با روش های موثر و کارآمد در ترویج فرهنگ ایثار، ما را در گذشته نگه داشته و امکان پاسخگویی و ارتباط با نسل جوان و انتقال فرهنگ جهاد را از ما سلب می کند.
وی  ادامه داد: ما باید در جهان امروز که جهان رنگ ، نور، صدا و انفورماتیک است، نگذاریم قدرت های جهانی با استفاده آگاهانه و شیطانی از انواع و اقسام فیلم ها و نرم افزارها برجان و روح انسان ها مسلط شوند بلکه باید سعی ما بر این باشد که خودمان سکان هدایت روحی نسل جوان کشورمان را به دست گیریم.
احمدی با بیان ضرورت بررسی و روشن سازی چرایی ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر و تبیین انگیزه های پاک رزمندگان اسلام برای حضور در جبهه های جنگ گفت: باید با برقراری تعامل موثر میان گنجینه های عظیم انقلاب و 8 سال دفاع مقدس یعنی خانواده های شاهد و ایثارگر با نسل جوان کشورمان، انگیزه های پاک رزمندگان اسلام برای حضور در جبهه ها تبیین شود و چرایی ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر نیز از سوی مسوولان برای اقشار مختلف جامعه روشن گردد تا ابهامات موجود در این امر موجب انحراف ناآگاهان نشود.
وی با بیان اینکه درک مقام معنوی ایثارگران از درک و معرفت ما خارج است گفت: نباید شهدا را رتبه بندی کرد، هر چند گاهی نیاز به رتبه بندی ایثارگران داریم اما نباید این ضرورت منجر به رتبه بندی نیات پاک ایثارگرانی شود که خودشان نمی دانستند گلوله به کجایشان اصابت می کند و در آینده شهید ، جانباز 5 درصد یا جانباز 70 درصد می شوند و شاید هم رزمنده باقی می مانند.
احمدی با اشاره به ضرورت پرهیز از بزرگ نمایی و تبلیغات غیر واقعی خدمات ارائه شده به ایثارگران گفت: بعضی ایثارگران به دلیل تبلیغات غیر واقعی خدمات رسانی به آنها که بارزترین آن، تبلیغات در خصوص سهمیه دانشگاهها است، نگاه های سنگین و سرزنش آلود جامعه را تحمل می کنند و درگیر احساسات نامطلوبی می شوند که اگر کسی به طور دقیق این قضیه را تشریح کند و از بزرگ نمایی و تبلیغات بیش از اندازه پرهیز شود بسیاری از مسایل حل می شود.
وی با اشاره به شرایط خاص روحی و روانی فرزندان شاهد و ایثارگر گفت: فقدان یکی از والدین تاثیرات جبران ناپذیری بر روحیه فرزندان شاهد و ایثارگر می گذارد به صورتی که  مشکلات و وضعیت خانواده شهدا و ایثارگران کمتر از مشکلات خود ایثارگران نیست بلکه خانواده ها نیز همپای این عزیزان زجر می کشند.
وی افزود: اگر خود را جای کودکی بگذاریم که هنوز متولد نشده پدرش شهید شده است و یا از زمانی که خوب و بد را فهمیده، پدرش را ساکت و غمگین روی ویلچر دیده و از محبت و حضور واقعی پدر بی بهره بوده است، قادر خواهیم بود گوشه ای از مشکلات فرزند شهید را درک کنیم.
احمدی با اشاره به اینکه فرهنگ جهاد وایثار زمانی تداوم می یابد که سیر تاریخی آن به درستی تبیین شود و به مهدویت متصل شود گفت: در گذشته ماندن و عدم پاسخگویی به حال و آینده، این فرهنگ را در زمان و مکان خاصی محصور می کند و موجب عدم تداوم فرهنگ ایثار و شهادت در آینده می شود.
وی با اشاره به اینکه شهدا در زمان و مکان نمی گنجند گفت: شهید به آن حدی از عرفان رسیده است که با همه وجودش به سوی دوست پرواز می کند تا آنجا که تاب تحمل کالبد خویشتن را هم ندارد چه رسد که آنها را در بند مرامنامه و اساسنامه احزاب محصور کنیم که ظلمی بزرگ به آنها است و استفاده ابزاری از شهدا توسط هر حزب و گروه چهره نورانی آنها را مکدرمی کند.
پایان پیام
ثبت کننده مطلب: 7

        تمامی حقوق برای حیات محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.
http://www.hayat.ir

 

/ 4 نظر / 25 بازدید
مجتبی

سلام... آغاز هجرت دردناک و ايام سوگواری سردار شهيدان امام حسين را به شما تسليت می گم عشق را همه تعريف و تفسير کردند نی کامل ولی معنی عشق را حسين در کربلا کرد کامل منتظر حضور سبزتان هستم... موفق باشيد

احمدی

سلام ميثم ! اگر همه کفشهای دنيارا هم برايم جفت کرده باشی، من همه کفشهايم را برداشته ام ، همه بندهايش را بسته ام ، بايد بروم ، مرابه خانه فرامخوان ، خانه ام اينجا نيست، خانه ام گم شده است...

احمدی

سلام برسعيد ! درباغت بسته بود ! نکند توهم بخاطر سرما تعطيل کردی! منکه دستهايم دارديخ ميزند وباز مينويسم. منهم دوست ندارم وبلاگم به وسیله ای برای تبلیغ دیگران ( یاد فیلم نیکول کیدمن افتادم ! چه بود؟ديگران ،بيگانگان !) تبديل شود. حتی اخبار مربوط به همايشها وکنگره های مختلفی که درآن شرکت و ياتقديرميشوم دروبم نميگذارم ولی درمورد شهيدان قضيه فرق ميکند. دوست دارم همه وجودم تبديل به سوتکی شود و درآن بدمند و ازآنها بگويم.