سولطان ساوالان ... سلام بر شهر مقدس... سلام بر اردبیل

سلام ... ظاهرا  از طرف شورای فرهنگ عمومی ،مقارن با سالروز تاسیس سلسله صفویه ، امروز 4 مرداد به عنوان روز ملی اردبیل اعلام شده است . در آستانه میلاد مسعود آخرین منجی ، امام عصر ( عج الله تعالی فرجه شریف ) ضمن تبریک این عید بزرگ به همه انسانها و همه منتظران ، روز ملی اردبیل را نیز به همه دوستان تبریک می گویم ... سلام بر سبلان ... قارلی ، باللی ، دومانلی سولطان ساوالان ... سبلان نیز منتظر است ... سبلان چشم انتظار است . در انتظار فردا، فردائی روشن ، فردائی نزدیک که آئینه در آب پیداست...

من خودم را از چشمهایم می شناسم

من خودم را با چشمهایم می شناسم

دلم بحال اشکهایم می سوزد

دلم بحال چشمهایم می سوزد

چشمهای روشن،

   چشمهای خسته، چشمهای خیس

                 چشمهای نگران

                    چشمهای ابری،چشمهای منتظر

در انتظار فردا

   فردایی روشن

     فردایی نزدیک

که ستاره در آئینه پیداست

کاش می شد اشکها را جمع کرد!

دریاها داشتم من آنگاه!

یادش بخیر ، 7سال پیش بود در دومین پست وبلاگ ، به صورت کامل به معرفی اربیل پرداختم . شاید خوب باشدکه قسمتهائی از آن پست را دوباره اینجا بنویسم .

دوشنبه، 14 مهر، 1382

استان اردبیل
استان اردبیل در شمال غرب ایران با مساحتی بالغ بر 17953 کیلومتر مربع که 09/1% کل مساحت کشور را تشکیل می دهد قرار گرفته است.استان اردبیل بیست و پنجمین استان کشور در شمالی ترین نقطه ایران قرار دارد.این استان از شمال به جمهوری آذربایجان (دره رود ارس)،از غرب به استان آذربایجان شرقی،از جنوب به استان زنجان و از شرق به استان گیلان و جمهوری آذربایجان محدود می شود.
استان اردبیل به علت قرار گرقتن در عرض جغرافیایی بالا جزء استانهای سردسیر کشور محسوب می شود.این استان بین مدارهای 37 درجه و 45 دقیقه(جنوب استان)و 39 درجه و 42 دقیقه(شمال استان)واقع شده است.
استان اردبیل باجاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد در حال حاضر پذیرای هزاران مسافری است که از اقصی نقاط کشور وبرخی کشورهای همسایه برای گذراندن بهار و تابستان خوش به این منطقه مسافرت می کنند. مهمترین ویژگی این استان که قبل از هر جاذبه دیگر مسافران را به سوی خود میکشاند آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصلهای مذکور می باشد.
وجود آثار تاریخی و منابع طبیعی متعدد و متنوع همچون جنگلها،کوهها،دریاچه ها،آبهای گرم معدنی،شکارگاههای مختلف و مجتمع های تفریحی گوناگون جذابیت خاصی به این استان بخشیده است.
استان اردبیل دارای 9 شهرستان شامل شهرستانهای اردبیل،خلخال،مشکین شهر،پارس آباد،گرمی،بیله سوار،نیر،نمین و کوثر بوده و مشتمل بر 17 شهر و 21 بخش و63 دهستان و2218 آبادی می باشد و طبق سرشماری سال 1375 جمعیت استان بالغ بر 011/168/1 نفر بوده است، 2 درصد از جمعیت ایران و حدود 2/42% از کل جمعیت استان کمتر از 15 سال سن داشته اند. و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال 1385 برابر یک میلیون و ۲۲۸ هزار نفر می‌باشد. این استان در سال 1372  به استانی مستقل تبدیل شد. در استان اردبیل یک ایل بنام ایل سون شامل 43 طایفه و 239 تیره مستقر است.

شهرستان اردبیل
شهرستان اردبیل در فاصله 40 کیلومتری مرز ایران وجمهوری آذربایجان قرار دارد.ارتفاع آن از سطح دریا 1350 متر بوده و در میان دشت وسیعی بطول تقریبی 45 کیلومتر در پای کوه سبلان و در 588 کیلومتری تهران واقع شده است. جمعیت شهرستان طبق سرشماری سال 1375 بالغ بر 462578 نفر می باشد.
هوای شهرستان اردبیل در بهار و تابستان معتدل،خنک و مطبوع می باشد.از عمده ترین محصولات اردبیل می توان به عسل،سیب زمینی،بذر چغندر قند و لبنیات اشاره نمود .از مهمترین صنایع دستی استان فرش بافی،ورنی بافی،گلیم وجاجیم بافی،شال بافی، مسندبافی،سفالگری،قلاب بافی و...رامی توان نام برد علاوه بر آن باید به صنایع دستی چوبی مانند معرق،منبت،صنایع دستی فلزی و محصولات مسی، برنجی و نقره کاری،قلمکاری،خاتمکاری و دیگر محصولات ظریفی که از فلز و چوب و استخوان ساخته می شود اشاره نمود.از سوغاتیهای اردبیل می توان به عسل،حلوای سیاه،آبنبات محلی،کره محلی و غذاها و شیرینیهای سنتی اشاره نمود.
مناطق پست و هموار
الف – جلگه مغان:جلگه مغان که بوسیله آبرفت های رود ارس و شعبه های آن به وجود آمده است،در شمال استان اردبیل در مجاورت مرز جمهوری آذربایجان و رود ارس قرار گرفته است و با شیب ملایمی به کناره دریای مازندران ،در خاک جمهوری آذربایجان،می پیوندد.رود ارس این جلگه وسیع و حاصلخیز را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند.قسمت عمده این جلگه،یعنی در حدود دو سوم آن،در خاک جمهوری آذربایجان و حدود یک سوم آن در خاک ایران قرار دارد.جلگه مغان با ارتفاع متوسط حدود 100 متر یکی از مهمترین نواحی کشاورزی و دامپروری کشور محسوب می شود و محل قشلاق ایلات و عشایر آذربایجان نیز هست.
ب- دشت اردبیل:دشت هموار و حاصل خیز اردبیل از نظر جغرافیایی در مرکز استان و در میان کوههای سبلان و بزغوش و تالش قرار گرفته است.رود قره سو در این دشت با شیب ملایمی به سمت شمال و رود ارس جریان دارد.شهر اردبیل و روستاهای پیرامون آن نیز در این دشت استقرار یافته اند.به سبب وجود خاکهای نرم و رسوبی و آتشفشانی، همچون جلگه مغان،این دشت نیز از نواحی عمده کشاورزی محسوب می شود.

جاذبه های طبیعی و گردشگری استان
وجود منابع طبیعی و گردشگری متعدد و متنوع از جمله گردنه زیبای حیران و اسالم،کوههای سبلان،ارتفاعات باغرو،صلوات داغ و خروسلو،دریاچه شورابیل(مجتمع تفریحی و توریستی کوثر)، دریاچه آتشفشانی سبلان،دریاچه نئور در 48 کیلومتری اردبیل(محل پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان)، پیست اسکی آلواریس در شهر سیاحتی سرعین، تفریحگاه و تفرجگاه زیبای فندقلو در 20 کیلومتری اردبیل، موزه مردم شناسی و حیات وحش اردبیل،دریاچه شهرک پارس آباد، موزه های خلخال و مشگین شهر، 32 آبهای گرم معدنی در سطح استان،تفریحگاه و تفرجگاه ازناواندبیل در خلخال،پارک جنگلی خوجین،شیروان دره سی،زیستگاه هوشنگ میدانی و قره گول و موویل در مشگین شهر، بولاخلار،گورگور یا محل چشمه ، کوهپایه های زیبا و دیدنی گرمی و گیوی ،باغات میوه و کشتزارهای گندم و پنبه پارس آباد،رود مرزی ارس از مهمترین جاذبه های طبیعی استان می باشد. و همچنین شهر توریستی سرعین که در 29 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه کوه سبلان واقع شده با بهره مندی از آبگرمهای معدنی متعدد که از دل زمین بیرون می آید و بهره برداری از مجتمع آبدرمانی سبلان و آبگرم بش باجیلار با امکانات مجهز وبیش از 30 هتل و هتل آپارتمان و بیش از 120 مهمانپذیر دارای امکانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان عزیز می باشد.
آثار تاریخی و باستانی
استان اردبیل بعلت داشتن قدمت تاریخی و هویت فرهنگی و آثار قدیمی یکی از با ارزش ترین استانهای تاریخی ایران بشمار میرود از جمله آثار به ثبت رسیده تاریخی مجموعه بسیار ظریف و زیبای بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی که شامل گنبدالله الله، گنبد و مقبره شاه اسماعیل،چینی خانه بنای جنت سرا،دارالسلام،موزه و... می باشد که یکی ازآثار مهم تاریخی ایران محسوب می شود.
از دیگر آثار تاریخی ثبتی می توان به بازار اردبیل،مسجد جمعه، بقعه شیخ جبرائیل،آتشکده آذر فریق و یازده پل تاریخی در سطح استان شش باب حمام مربوط به دوره صفویه،مقبره شیخ حیدر،قلعه قهقهه،برج شاطر گنبدی،قلعه کهنه 9سنگ نبشته شاپور دوم ساسانی (در مشگین شهر)،تپه های باستانی قیز قلعه سی،قلعه یئل سوئی تخت اشک،قلعه ارشق که مورد بازدید تعداد کثیری از توریستهای داخلی و خارجی قرار می گیرد اشاره نمود.

جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی:
* مجموعه بقعه شیخ صفی مربوط به دوره صفوی که جزء یکی از 5 اثر تاریخی درجه اول ایران به شمار می رود(پنج اثر تاریخی درجه اول ایران:بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی- گنبد سلطانیه زنجان- مسجد جامع اصفهان – مسجد جامع قروه در کردستان – مسجد وکیل شیراز می باشد.)
* مقبره شیخ جبرائیل جدشاه اسماعیل صفوی در روستای کلخوران
* موزه بقعه شیخ صفی
* مجموعه تپه و مسجد جمعه مربوط به دوران سلجوقی
* مجموعه بازار اردبیل
* تپه های تاریخی متعدد
* بناها و اماکن متبرکه و امامزاده ها
* ده پل تاریخی مربوط به دوره صفوی
* شش باب حمام مربوط به دوره صفوی
* پنج باب خانه مربوط به دوره صفوی
* مجتمع تفریحی و توریستی کوثر(دریاچه شورابیل)
* موزه حیات وحش در ورودی مجتمع کوثر


بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
بنای اصلی بقعه شیخ صفی یک برج آرامگاهی است که بر فراز آن گنبدی ساخته شده است.این برج که محیط آن 22 متر است با 5/17 متر بلندی روی سکوی سنگی هشت پهلویی به ارتفاع 5/1 متر قرار گرفته است.سطح داخلی آرامگاه با نقاشی روی پارچه(کرباس)تزیین شده است و... سطح خارجی آن با تکرار کلمه الله با کاشی فیروزه ای در متن آجری تزیین یافته است.به همین دلیل این گنبد به گنبد الله الله معروف است.
در کنار برج آرامگاه قندیلخانه و در شرق قندیلخانه،تالار هشت گوش گنبدداری به نام چینی خانه وجود دارد.چینی خانه چهارشاه نشین با مقرنس گچی (توخالی)دارد که سطح آنها پوشیده از نقاشی مطلای دوران صفوی است.
شیخ صفی الدین،پیرو،مرید و داماد عارف بزرگ شیخ زاهد گیلانی بوده است.وی در سال 650 هجری قمری در اردبیل به دنیا آمد و پس از طی طریق در محضر شیخ زاهد و بعد از وفات شیخ به ارشاد پیروان و مریدان خود پرداخت.شیخ صفی در سال 735 هجری قمری درگذشت و در خانقاه خود در اردبیل به خاک سپرده شد.
ایجاد مجموعه بناهای شیخ صفی الدین اردبیلی از اوایل قرن 8 هجری آغاز گردیده است،محل کنونی مجموعه در واقع خانقاه و مدرس شیخ و محل اجتماع مریدان او بوده است که پس از وفاتش در همان مکان دفن گردیده است.
بقعه شیخ صفی الدین به دست فرزند و جانشینش بنا گذاشته شد اما پس از آن و در دوره های مختلف بناهای گوناگونی به بنای اصلی افزوده شد.اولین بار بعد از مرگ شیخ،شاه تهماسب صفوی به مرمت و توسعه بنا پرداخت .اما در دوران شاه عباس اول توجه ویژه ای به این بنا شد و اصلاحاتی در این بنا صورت گرفت. روی هم رفته در دوران صفوی هزینه فراوانی صرف این بقعه شده است . قالی معروف این مجموعه نیز به واسطه سرکنسول انگلیس در تبریز به زیگلر فروخته شده سپس به وسیله یک شرکت انگلیسی به موزه ویکتور و آلبرت منتقل گردیده است.
از مطالعات متون تاریخی چنین پیداست که این مجموعه در آغاز شامل حرم و دارالحافظ،مقابر شاهزادگان ،ایوان بزرگ رو به قبله،چله خانه قدیمی که محل جلوس شیخ بوده،مقبره مادر شاه تهماسب اول و حجرات متعدد دیگر بوده است.
یکی از سیاحان عهد صفوی که از اردبیل دیدن کرده نوشته است که آشپزخانه مجموعه شیخ صفی روزی سه هزار تن را طعام می داده است و هزینه آن از موقوفات شیخ پرداخت می شده است. شاه عباس صفوی مجموعه نفیسی از ظروف چینی ساخت چین و کتابخانه ای گرانبها به این مجموعه افزود که چیزی از آن باقی نمانده است .تنها تعداد کمی از ظروف چینی آبی و سفید از آن مجموعه باقی مانده که در موزه ایران باستان نگهداری می شود .
بعد از سقوط صفویان بسیاری از آثار گرانبهای این مجموعه به خارج از کشور فرستاده شده است.کتابخانه معروف این مجموعه در اواخر جنگ های ایران و روس به دست یکی از سربازان روسی به نام پاسکویچ به سن پترزبورگ فرستاده شد. بقعه شیخ در حال حاضر شامل مسجد،چله خانه،شهیدگاه،رواق یا قندیل خانه،مقبره شیخ،حرمخانه،چینی خانه و مقبره تعدادی از شاهان و شخصیت های مهم صفوی از جمله شاه اسماعیل اول است که در این بنا به خاک سپرده شده اند.

کوه سبلان
کوه بلند واستوار سبلان با ارتفاع 4811 متر در شمالغربی اردبیل با دامنه ها و دره های سرسبز واقع شده است.
کوهستان عظیم و آتشفشان سبلان که به زبان آذری ساوالان خوانده می شود از کوههای متعدد بلندی چون صائین ،نرمیق قوشه داغ و...تشکیل شده است .دامنه های این کوهستان در بخش مرکزی آذربایجان از چهارسو بر شهرستانهای مشگین شهر و اهر در شمال، تبریز در مغرب، سراب در جنوب و اردبیل در مشرق اشراف دارد.

سبلان به شکل مخروط زیبائی است و دهانه آتش فشان خاموش آن در حال حاضر به صورت دریاچه ای درآمده که اطراف آن در تمام سال پوشیده از برف و یخ است.
قله اصلی یا آتشفشان سبلان بنام سلطان ساوالان بلندترین نقطه آذربایجان و پس از دماوند بلندترین قله ی ایران است.
کوهستان ساوالان از کانونهای مهم آبگیر دائمی رودهای های آذربایجان است. دامنه های شمالی آن به دره رود قره سو و اهر چای و دامنه های جنوبی آن به شاخه های آجی چای منتهی میشود.بنابراین سبلان بخش عمده ای از آبهای حوزه ی رود ارس و دریاچه ی ارومیه را تامین می کند.
در دامنه های سبلان چشمه های فراوان آب گرم و سرد معدنی وجود دارد که در فصول مختلف مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می گیرد.
در بالای قله سبلان حفره ای وجود دارد که دهانه آتشفشان سبلان بوده و امروزه بصورت دریاچه ای در فصل گرم ظاهر میشود.
دامنه های سبلان را محل دعا و عبادت پیروان دین زرتشت نام برده اند و برخی نیز قبری را که در کوه سبلان وجود دارد را متعلق به زرتشت می دانند.
ارتفاعات قله سبلان علاقمندان به کوهنوردی و جوانان ورزش دوست را صمیمانه بسوی خود فرا می خواند.مسیر عاشقان سبلان از مزارع و کشتزارهای سبز و خرم شروع می شود و با گذر از ییلاقهای زمردین به دریاچه ای کوچک وزیبا می رسد که در راس قله سبلان به کوهنوردان و جوانان ورزش دوست خیر مقدم می گوید.عقاب سنگی نیز در دامنه سبلان همیشه نظاره گر است.

دریاچه نئور
محل پرورش ماهی قزل آلای منحصر بفرد
در میان مناظر متعدد استان می توان به دریاچه نئور اشاره نمود که شاید برای بسیاری از مردم کشور و حتی اهالی استان ناشناخته مانده است.
دریاچه در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل دریکی از دره های کوهستان باغرو و در ارتفاع 2500 متر از سطح دریا واقع شده است.وسعت حوزه آبریز دریاچه نئور 45 کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فولادلو می باشد.این دریاچه با2/2 کیلومتر عرض و1/3 کیلومتر طول دارای مساحتی بالغ بر 120 هکتار است. نئور از دریاچه های آب شیرین بوده وآب آن از چشمه های متعدد کف دریاچه واطراف آن و همچنین از نزولات آسمانی تامین می گردد.
این دریاچه برای پرورش نوعی ماهی قزل آلا بنام « ماهی قزل آلای رنگین کمان » مناسب می باشد که ماهی این دریاچه از زمره بهترین و لذیذترین نوع ماهیان دنیا می باشد.این دریاچه در فصل تابستان به علت کاهش آب،به دو دریاچه کوچک و بزرگ تقسیم می شود.دریاچه نئور جزء مناطق حفاظت شده استان است.

شهرستان اردبیل دارای بیش از 9 آبگرم معدنی در شهر سرعین می باشد که سالانه بالغ بر 2 میلیون نفر مسافر از این شهر و امکانات تفریحی و درمانی آن بهره می برند.


شهرسرعین

سرعین در 29 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه کوه سبلان واقع شده (اعصاب سویی)،گوز سویی ،ژنرال سویی و پهنلو در این شهر قرار دارد.همچنین آبگرم بش باجیلار دارای استخر و امکانات بهداشتی دیگر و نیز مجتمع آبدرمانی سبلان یکی از مجهزترین مجتمع های آبدر مانی کشور در شهر توریستی سرعین قرار دارد که شامل سه دستگاه استخر،دوازده حوضچه آبگرم گروهی با آبگرم تحت فشار(جکوزی)،هفت دستگاه حوضچه آبگرم ساده،چهار دستگاه گرمخانه(سونا)و دو واحد خدمات پزشکی آبدرمانی در پارکی به مساحت 2 هکتار و پارکینگ اختصاصی دارای دو طبقه مجزا جهت استفاده بانوان و آقایان است.سرعین با آب و هوای بسیار دلپذیر و با بیش از 30 هتل و هتل آپارتمان مجهز و بیش از 120 میهمانپذیر و مسافرخانه و همچنین دارای امکانات مناسب برای اقامت میهمانان عزیز می باشد.

 

 

/ 35 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمیدرضا

سلام. شهادت حضرت علی علیه السلام رو تسلیت میگم... این شب های قدر ما رو هم دعا کنید... [گل]

مهدی لقمانی ۞●(دفتر عشق)●۞

سلام دوست عزیز★ دفتر عشق با متن ( احساس من ، احساس عشق ) به روز شد★ هر روز یک کلیک و یک امتیاز به دفتر عشق هدیه دهید[گل] ***اگر قبلا به دفتر عشق رای داده اید میتوانید [گل]هر روز با یک کلیک دیگر دوباره به دفتر عشق یک امتیاز دیگر دهید[گل] ۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩۩ دانلود جملات کوتاه عاشقانه با متنهای خودم سری 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 در دفتر عشق - همچنین سری 1 تا 10 نیز برای دانلود قرار داده شده[گل] ★★★★★★★★★★★★★★★★★ دانلود 18 دکلمه با متنهای اخیر خودم ، با صدای خودم در دفتر عشق[گل] ★★★★★★★★★★★★★★★★★ www.daftareshghe.blogsky.com ★★★★★★★★★★★★★★★★★

reza

«سبحانک یا لا اله الا انت الغوث الغوث خلّصنا من النّار یا ربّ » سلام و درود فراوان بر شما و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه پر فضلیت و شبهای عزيز...... خدایا موندم که حضرت علی کی بود که ضربت خوردنش شهادتش و سومش تو این سه شب عزیزت قرار گرفته خدایا راه ما رو را ه علی (ع) قرار بده...اومدم بگم الوعده وفا ...یادمون بود دعا کنیم.......خدایا امشب هم با همه یه رمز و راز هاش تموم شد..پرونده هامون بسته شد...خدایا قلب امام زمانمون رو از ما شاد نگه دار..السلام علیک یا ابا صالح المهدی(عج) امین یارب العالمین[گل]

پرنده

به فرق نازنینش کی اثر می کرد شمشیر / یقینا ابن ملجم وقت ضربت یا علی گفت . . . (با تسلیت ایام شهادت مولای متقیان در مناجات شبانه شبهای قدر التماس دعا دارم.)

محقق

سلام نازنین خواهرم امیدوارم بتونیم بزودی زود به شهر زرخیز اردبیل سفر کنیم . باز امشب عشق تنها می شود زخم سهم فرق مولا می شود آفتاب عشق گلگون می شود سینه ی سجاده پرخون می شود پشت نخل آرزو خم می شود داغ حسرت سهم آدم می شود جاده می ماند غریب و بی سوار ذوالفقار عدل می گیرد غبار //شهادت مولا امیر المؤمنین تسلیت باد.//

مهدوی

سلام سالگرد شهادت امیر مومنان بر شما تسلیت باد

پرنده

کم کم غروب ماه خدا دیده می شود صد حیف ازین بساط که برچیده می شود در این بهار رحمت و غفران و مغفرت خوشبخت آنکسی ست که بخشیده می شود عید شما مبارک[گل]

حمیدرضا

سلام. عید قبولی عبادت ها و پاکی و تولد دوباره رو به شما تبریک میگم. [گل]

سيد مهدي رحيمي

بسم الله الرحمن الرحيم الهم عجل لوليك الفرج باسلام وتشكر به خاطر وبلادك بسيار سودمندتون. [گل]

عاشق کوهستان

[گل][گل][دست] سلام و عرض ادب به به از مطالب شما لذت بردم ممنونم سلامت و موفق باشید