فاطمه زهرا (سلام ا...علیها)وشب قدر– بانوی شب قدر(قسمت دوم)

 

4-لیله القدر

شب تاریک است، سیاه است ودرآن حالت ستر وپوشش ونیز غم واندوه به­چشم می­خورد.اما زهرا(س) یعنی درخشان، نورانی که با تاریکی شب تضاد دارد اما هم­چنانکه در شب قدر خیرها و برکات پنهانند، زهرا(س) نیز مظهرحجاب، عفاف و پوشش است که همه زیبائی­ها عظمت­ها و بزرگواری­ها را درخود پنهان کرده است. اوحتی خود را از نابینائی می­پوشاند ومی­فرماید: یک زن آنگاه به خدا نزدیکتر است که بیشترمراقب پوشش وحجاب خویش باشد. هم­چنانکه شب مایه آرامش وسکون است که درآیات متعددی به این مسئله اشاره شده است :

فالق الاصباح وجعل اللیل سکنا12) ، جعلنا اللیل لباسا 13) ، واللیل اذا یغشی 14) و اللیل اذا سجی 15)...،

فاطمه زهرا(س) نیز مایه آرامش و تسلی خاطر خاندان عصمت و طهارت است .درکودکی آنچنان مراقب و نگران رسول (ص) خداست تا آنجاکه او را «ام ابیها» 16) می نامند «مام پدر».این کنیه نشانگر ابراز محبت شدید از سوی پیامبراکرم (ص) نسبت به او بوده است و بعد از ازدواج نیز مایه آرامش و آسودگی خاطر علی(ع)وفرزندانش است، آنچنانکه علی(ع) اسوه صبر و استقامت، بعد از او دردهایش را فقط به چاه میگوید:

فصبرت وفی العین قذی و فی الحلق شجا ء 17) استخوان درگلو و خار درچشم صبرکردم ...

5- لیلة القدر

شب قدر فقط یک شب است، بسیارکوتاه است. طول عمر زندگانی حضرت نیز بسیار کوتاه بود.همانطور که قبلا اشاره شد، در تاریخ ولادت و شهادت ایشان اختلاف است و همین مساله منشا اختلاف در سن میشود. شیعه معتقد است دوسال و یا مشهور پنج سال از بعثت گذشته بود که خداوند کوثر را به پیامبر عطا نمود.اهل سنت میگویند: پنج سال قبل از بعثت بوده است.درخصوص وفات ایشان علامه مجلسی نقل میکند:

در وفات فاطمه زهرا (س) بعد از پدر میان 8ماه و چهل روز اختلاف است و آن قولیکه روایات آن مقرون به صحت سند است و بیشتر مورد توجه قرارمیگیرد.قول 75 روز و معتبرتر از آن 95 روز است .همچنین طبرسی نقل میکند: فاطمه (س) در روز بیستم جمادی الاخر در مکه متولد شد.هشت سال درمکه وده سال درمدینه ماند و بعد از پدر75 روز در قیدحیات بود ودرروز سه شنبه سوم جمادی الاخر سال یازدهم هجرت ازدنیا رفت.18)بهرحال (هر زمانی را که تصور کنیم) طول عمر حضرت حدود حداقل  18 و حداکثر 28 سال بوده است (تولد 5سال قبل از بعثت :ازدواج در 18 سالگی و شهادت در 28 سالگی ،تولد 5 سال بعد از بعثت :ازدواج در 9 سالگی و شهادت در 18 سالگی، و کوتاهی عمرایشان با کوتاهی شب­قدر یکی­دیگر ازوجوه شباهتهای لیله قدر وزهرا(س) است.

6-لیلة القدر خیر من الف شهر

اما با وجود کوتاهی، این شب سراسر رحمت، خیر و برکت است و در تمام طول سال شبی به خوبی و فضیلت آن نمیرسد که گویا از هزار ماه (83 سال و4 ماه ) یعنی بیشتر از طول عمر یک انسان سالم، رحمت و برکت دارد.زهرای اطهر(س) نیز با وجود عمرکوتاه و آکنده از درد و و اندوه خویش ،کوثر است،

«انااعطیناک الکوثر» 19) ای رسول خدا! ما به تو کوثر عطا نمودیم.

کوثر یعنی خیرکثیر، خیرفراوان20) خیربی انتها ،خیر تمام ناشدنی. میدانید که ادامه نسل نبوت(ص) از دامان پاک بتول است.این معنا در نسل پاک پیامبرازفرزندان فاطمه (س) آشکار گشته وبرکت آن تا روزرستاخیزخواهد بود21)پس یکی دیگرازشباهتهای زهرا (س) و شب قدر درعین کوتاهی،خیر و برکت کثیر آنهاست.

7-تنزل الملائکة والروح فیها

در این شب تمام فرشتگان و جبرئیل(فرشته وحی )و روح (اعظم ملائکه) بفرمان خدا نازل میشوند. بعد از ارتحال پیامبراکرم(ص) وحی منقطع نگردید و همچنان تا زمان حیات کوتاه زهرا (س) بعد از پیامبر، جبرئیل بر ایشان نازل میشد و اورا تسلی و دلداری میداد. امام صادق (ع) فرمود: ملائکه از آسمان به پائین میامدند و همانگونه که با مریم عذرا سخن میگفتند با حضرت زهرا (س) نیز گفتگو میکردند.22)و چون فرشتگان گفتند :

واذقالت الملائکه یا مریم ان الله اصطفیک وطهرک واصطفیک علی نسا العالمین 23)

ای مریم! خداوند تو را برگزید و پاکیزه گردانید و برتری بخشید بر زنان جهانیان.ملائکه به حضرت زهرا (س) نیز می­گفتند :

«یافاطمه ان الله اصطفیک وطهرک واصطفیک علی نسا العالمین، یافاطمه اقنتی­لربک و اسجدی مع الراکعین».

 فاطمه زهرا (س) که به اذن خدا قادر بود با ملائکه سخن بگوید شبی ازآنها پرسید آیا برترین زن جهان حضرت مریم (س) دختر عمران نیست ؟ فرشتگان عرض کردند : حضرت مریم سرور زنان زمان خود بود اما خداوند شمارا برترین زنان جهان قرار داده است در همه زمانها و از اول تا آخر جهان 24). صحبت ایشان با فرشتگان چیز بعیدی نیست زیرا وقتی قران کریم به گفتگو ومورد خطاب قرار دادن مریم عذرا توسط فرشتگان اشاره میکند در حالیست که حضرت مریم سیده زنان عالم در عصر خویش است 24) ولی حوراانسیه،فاطمه زهرا(س) سیده زنان عالم در همه عصرها وزمان­هاست. از نظر روایات مسلم است که جبرئیل امین بر حضرت فاطمه (س) نازل می­شد 25) درحالیکه حتی برائمه (ع) نیز نازل نمی­شد، هرچند فرشتگان دیگر به­محضرآنان می­رسیدند.

حضرت امام­خمینی(ره) نزول فرشته وحی را ازبالاترین فضائل آن­حضرت می­شمارد ومی­فرماید: نزول مکرر جبرئیل بر حضرت زهرا(س) در طی 75 روز زندگیش پس از رحلت رسول الله (ص) درباره ائمه (ع) هم وارد نشده است. تناسبی بین روح شخص با جبرئیل لازم است تا جبرئیل نازل شود. این ازبالاترین فضائل آن حضرت وازمختصات ایشان است 26) پس نزول فرشتگان آسمانی درشب مبارک قدرو نزول آنها برزهرای محدثه (س) از شباهت­های دیگر آنان است.

8-باذن ربهم

هم­چنانکه درشب قدر همه چیز به اذن وفرمان خداوند تبارک وتعالی انجام می­گیرد، در خصوص حضرت فاطمه زهرا(س) نیز همه چیز او به اذن و دستور وفرمان خداوند بوده است، از زمان تکوین نطفه اش با آن سیب بهشتی 27) بعد از دستور چهل روز عبادت حضرت رسول(ص) در غار حرا،گفتگو با مادر قبل از تولد، رویدادهای خارق العاده بهنگام تولد ، نحوه تولدش (آمدن زنان بهشتی مریم، ساره،آسیه وخواهر حضرت موسی بن عمران برای کمک به خدیجه (س)،وقتیکه زنان قریش از کمک به او بخاطر ازدواج با پیامبر خودداری کردند)،اسماء مبارکش زندگیش،نحوه ازدواج و عروسی اش، دوست داشتن ودشمنیش،سکوتش، فریاد و خشمش ...همه وهمه برای خدا و به اذن او بوده است.به طوریکه پیامبرمی فرماید :

انها بضعة منی28).فمن آذاها فقدآذانی29).فمن اغضبها فقد اغضبنی30)...

او پاره جگرمن است و یا در جای دیگرمیفرماید:

فاطمه بضعه منی وهی نور عینی و ثمره فوادی وروحی اللتی بین جنبی وهی حوراالانسیه 31).

او پاره تن من است، او نور دوچشم من و جان من است که میان سینه ام قرار دارد و او حوریه ای در قالب انسان است. هرکس اورا بیازارد مرا آزرده است وهرکس اورا خشمگین کند مرا خشمگین کرده است وهرکس مرا خشمگین کند،خدا راخشمگین کرده است و هرکس اورا خشنود کند، مرا خشنود کرده است و هرکس مرا خشنود کند خدا را خشنود کرده است وچون حضرتبه امورالهی و مشیت خداوند راضی است لذا او راراضیه گویند.درزیارتنامه حضرت می­خوانیم

:السلام علیک ایها الراضیه المرضیه. 32) 

درود بر تو ای زنی که به مقدرات الهی راضی هستی و خداوند نیز از تو راضی است. پس تحت اذن و فرمان کامل خداوند بودن ازوجوه دیگر شباهت­های شب قدر و حضرت زهرا(س) است .

                    

12- قران کریم - سوره انعام آیه 96

13- قران کریم - سوره نبا ء آیه 9

14- قران کریم - سوره اللیل آیه 1

15- قران کریم - سوره الضحی آیه 2

16- فاطمه زهرا (س) بهجت قلب مصطفی(ص)- احمد رحمانی همدانی مترجم سیدحسین افتخارزاده سبزواری- جلد1-ص 203 ، فضائل الخمسه من الصحاح السته سید مرتضی حسینی فیروز آبادی جلد 3 ص 156  و مناقب - جلد 3 - ص 357

17- نهج البلاغه خطبه 3 معروف به خطبه شقشقیه

18- زندگانی فاطمه زهرا (س) دکتر سیدجعفرشهیدی

19- قران کریم - سوره کوثر- آیه 1

20- درالمنثور سیوطی واژه کوثر

21- مجمع البیان طبرسی واژه کوثر

22- بحارالانوار علامه محمد باقر مجلسی جلد 14 ص206 روایت 23

23- قران کریم - سوره آل عمران آیه 42

24- بحارالانوار علامه محمدباقرمجلسی جلد14 ص206 روایت 23

25- مسند فاطمه زهرا(س) شیخ عزیزالله عطاردی-ص 281 بنقل از کافی

26- صحیفه نور امام خمینی (ره)- جلد 19- ص 278 سخنرانی 11/12/64

27 - ریاحین الشریعه -ذبیح اله محلاتی جلد 1-ص 21

28- حلیه الاولیاء-ابوالفرج اصفهانی جلد2 ص40 و زهرا بزرگترین بانوی جهان آیت الله العظمی مکارم شیرازی - ص 88

29- کنز العمال علا الدین المتقی الهندی جلد 12 ص 111

30- صحیح بخاری-محمد بن اسماعیل البحاری -کتاب بدا الخلقباب مناقب قرابت رسول الله(ص)

31- ریاحین الشریعه ذبیح الله محلاتی جلد 1-ص 21 وبحارالانوار علامه محمد باقر مجلسی جلد 43 ص16 بنقل از علل الشرایع ابوالجعفرمحمد بن علی بن بابویه القمی الصدوق

32- بحارالانوار

/ 7 نظر / 38 بازدید
ملاحت شاه علیزاده

سلام به روی ماهتون ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید / تا مگر پیش نهد لطف شما گامی چند. شناخت ما از ایشان بیشتر در ارتباط با شخصیت پیامبر اکرم (ص) است و ایشان به عنوان شخصیتی مستقل از پیامبر اکرم و به عنوان یک زن که محصول آموزه های اسلام هستند کمتر بررسی شده اند (یا شاید اطلاعات بنده در این مورد ناکافی است) تصور می کنم که با این دیدگاه ناگفته ها در مورد شخصیت این معصوم بسیار است و در آینده با فراگیرترین شدن آرمان های اسلامی در جهان این کاووش ها گسترش بیشتری خواهد یافت. (هر چند این گل را فرصت شکوفایی افزون نبود.) خیلی وقت بود که دلم می خواست در مورد زندگی این معصوم مطالعه عمیق و کافی داشته باشم اما توفیقی حاصل نمی شد. مقاله شما فتح بابی شد تا من این کار را شروع کنم. هم اکنون کتاب فاطمه فاطمه است دکتر شریعتی را می خوانم برایم دعا کنید.

رضا

سلام .. فاطمه كيست ؟ ريشه اين كلمه فَطَمَ است . فَطَمَ به چه معناست ؟ به معناي جدا كردن . پيامبر خدا رو به دخترشان فرمود : يا فاطمه أتَدرين لِمَ سَمَّيتَ فاطمه ؟ اي فاطمه آيا مي داني براي چه فاطمه نام گرفتي؟ قال علي (ع) : لم سميت ؟ علي عليه السلام گفت: براي چه؟ قال : لأنها فُطِمَت هي و شيعتها من النار. ( بحار الانوار ج43 ص 14 ) پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمود:براي اينكه او و شيعيانش از آتش جهنم جدا شده اند. همانگونه كه پرنده دانه را از ميان سنگها و خاشاك جدا مي كند ، حضرت زهرا سلام الله عليها در صحراي محشر محبين و دوستان خود را از ميان ديگران جدا مي كند. محمد بن مسلم ثقفي مي گويد: از امام صادق عليه السلام شنيدم كه مي فرمود: «لفاطمه وقفه علي باب جهنم ، فاذا كان يوم القيامه كتب بين عيني كل رجل: مؤمن او كافر، فيؤمر بمحب قد كثر ذنوبه الي النار، فتقرأ فاطمه بين عينيه محبا فتقول: الهي و سيدي سميتني فاطمه و فطمت بي من تولائي و تولي ذريتي من النار، و وعدك الحق، و أنت لا تخلف الميعاد.»

رضا

فيقول الله عزو جل: «صدقت يا فاطمه، أني سميتك فاطمه، و فطمت بك من أحبك و تولاك و أحب ذريتك و تولاهم من النار و وعدي الحق و أنا لا أخلف الميعاد.» در روز رستاخيز ، صديقه طاهره نزديك درب دوزخ مي ايستد و نيايشگرانه رو به خدا مي گويد : الهي و سيدي ، سَمَّيتَني فاطمه... خداي من ! سالار من ! نام مرا فاطمه برگزيدي و وعده كردي كه به مهر خويش مرا و دوستداران نسل مرا از آتش در امان خواهي داشت. بارخدايا ! وعده ي تو حق است و تويي كه در وعده هايت تخلف نمي كني . از جانب خدا ندا ميرسد : هان اي فاطمه ! درست گفتي من تورا بدين نام نامگذاري كردم و تو و دوستداران تو و نسل تو را كه ولايت تو و نسل تو را داشته باشند ، همه را از آتش دوزخ در امان داشته ام .درست مي گويي ، وعده ام حق است و من در وعده هاي خويش تخلف نمي ورزم ... (بحار ج43 ص 15 )

رضا

يكي ديگر از نكته هايي كه دانستن آن محبت ما را در مورد اين مادر مهربان بيشتر مي كند ، اين است كه آن حضرت نه تنها به فكر آخرت محبين يعني بلكه همچون مادري دلسوز به فكر لحظه لحظه فرزندان خود است . امام حسن عليه السلام مي فرمايد : مادرم فاطمه را ديدم كه در محراب عبادتش در شب جمعه ايستاده بود و به ركوع و سجود نرفت تا سپيدي صبحگاهان دميد و از او شنيدم كه مؤمنان و مؤمنات را با نام و نشان دعا مي كرد اما دعايي براي خود نمي نمود. (دلايل الأمامه ، طبري ص 52 ) نكته مهمي كه در اين جمله نظر من را به خود جلب كرده ، اين است كه امام مجتبي عليه السلام مي فرمايد كه مادرم با نام و نشان تك تك مؤمنين و مؤمنات را به زبان آورده و دعا مي كند. واقعا مردم تصور اين را هم نمي كردند كه شخصيتي همچون فاطمه زهرا سلام الله عليها در قنوت نماز، نام آنها را تك تك بر زبان مي آورد.

رضا

اگر به شما خبر برسد كه يك نفر براي شما دعا كرده و از خدا طلب خير نموده است . وقتي متوجه مي شويد چه احساسي نسبت به او پيدا مي كنيد؟ يقينا ارادت و دوستي شما نسبت به او بيشتر خواهد شد. حالا آن شخص ، كسي است كه آنقدر نزد خدا عزيز و با آبرو است كه اگر چيزي از خدا بخواهد ، خواسته اش را رد نمي كند . يعني دختر رحمت للعالمين ، فاطمه زهرا سلام الله عليها باشد ، نسبت به او چه حسي پيدا مي كنيد ؟ ما معتقديم كه اهل بيت عليهم السلام ، زنده اند . ما الان كجا هستيم ؟ در مجلس عزاي حضرت زهرا سلام الله عليها .و باور داريم كه ايشان ما را مي بينند و يقينا در حق ما نيز با همان كيفيت دعا مي كنند يعني اسم تك تك ما را به زبان مي آورند و طلب خير و خوشبختي مي كنند.

روح اله

سلام m30 از مطالب تفکر انکیز و زیباتون R-SH ARDABIL