دهمین سال تولد وبلاگ - روزجهانی بینائی

چکیده

این پژوهش  یک مطالعه توصیفی است که با توجه به اهمیت روزافزون بینائی در عصر ارتباطات و رایانه و به منظور بررسی شیوع و شدت عیوب انکساری در مراجعین به مرکز اپتومتری پژوهشگر در طی 7 سال انجام گردیده است.نمونه ها شامل 264 پرونده است که مراجعین از شهر، روستاها و یا حومه شهرستان اردبیل بوده و شغل آنها با توجه به نیاز آنها به دید دقیق در دور، نزدیک،هر دو ویا هیچکدام متفاوت است.

ابزارگردآوری داده هاابتدا شامل شاخصهای پرونده بیمارو سپس پرسشنامه ای با29 سوال شامل مشخصات دموگرافیک ،شرح حال، نتیجه تستهای سابجکتیو،ابجکتیو تشخیص عمومی و افتراقی می باشد.

برای اجرای این پژوهش،محقق با استفاده از پرونده های موجود بیماران(13000 مورد)264 نمونه را به روش سیستماتیک منظم انتخاب و از روی سوالات و نتایج معاینات کلینیکی، اطلاعات لازم را استخراج ،پرسشنامه مربوطه را تکمیل و با استفاده از نرم افزار آماری spss-  winآنالیزانجام وسپس نتایج مطالعه مشخص گردید.

نتایج پژوهش نشان داد که حدود 4/50%از مراجعین زن و 6/49% مرد بوده، بیش از95% نمونه ها از شهر و حدود 4% از روستاها و حومه شهر بودند.اکثریت نمونه ها بین 10 تا 20 سال داشتند و شکایت اصلی بینائی یا c.v.c 3/27% تاری دید و 25% سر درد بتنهایی یا همراه با سایر علایم بوده و حدود 88% بیماران نیز بدون شکایت خاص بینایی مراجعه کرده بودند.بیشترین طیف مراجعین دانش آموزان با 39% بودند ،از نظر تاریخچه و سوابق قبلی  بیماری،(3/88%) سالم بودند 53% قبلا از عینک استفاده می کردند،اکثریت افراد عینکی شماره ای حدود25/0 ± تا 2 ± داشتند،از نظر حدت بینائی(V.A) بیش از 60% دید قابل قبول در حدود10/7 تا 10/10 بدون عینک داشتند در حالیکه بااستفاده از عینک  میزان دید به 36% افت می کرد.

Covertest (تست پوشاندن) در فاصله نزدیک حدود 91% مراجعین را بدون انحراف مخفی) orthophoria)وحداکثرفوریا را Exophoria انحراف مخفی به خارج)برآورد می کند.

ازنظر رتینوسکوپی بیش از43% از بیماران دارای عیب انکساری(دوربینی یا نزدیک بینی) پایین (2- 25/0) و حدود18% نیز همراه با آن استیگماتیسم پایین در محور180 درجه داشتند.تست Subjective نیز نتیجه رتینوسکوپی راتایید کرد.

در تشخیص عمومی hypermetropia (دوربینی خالص)حدود 2/18% و  myopia (نزدیک بینی )11% مشخص گردید در تشخیص افتراقی 2/35% دوربین 3/16% نزدیک بین و8/46% آستیگمات بوده اند در تشخیص شدت عیوب انکساری بیش از3/27% رادوربینی پایین و5/34% راآستیگماتیسم پایین به خود اختصاص داده است.

در 78% موارد لزومی به ارجاع بیماران به سایر مراکز نبوده و حد اکثر ارجاع نیاز به مراجعه به پزشک عمومی با 10% موارد و4% نیاز به ارجاع به جراح و متخصص چشم داشتند که ارجاع شدند.

حدود 75% از بیماران با عینک تجویز شده توسط اپتومتریست به دید نرمال 10/7 تا10/10 رسیده و 21% نیز نیازی به تجویز عینک  نداشتند.3% از بیماران با وجود تجویز عینک از دید10/1 تا10/7 اصلاح شده اند.در مجموع 96% با و یا بدون تجویز عینک جدید به دید 10/7 تا10/10 رسیدند.برای 29% تجویز عینک برای اولین بار و به صورت undercorrection (کمترین شماره)8% بصورت full correction (اصلاح کامل)شده واکثریت نمونه ها(حدود8/34%)نیاز به تعویض عینک داشتند. بقیه موارد نیاز به ارجاع، مشاوره،توصیه های بهداشتی لازم،توجیه اطرافیان،تمرینات ارتوپتیک،patch وآمبلیوپ تراپی داشتند.برای 4/6% بیماران استفاده از عینک قبلی بهمراه سایر توصیه ها پیشنهاد شد.درافتالموسکوپی بیش از 96% ته چشم نرمال داشته اند.پیشنهاداتی در زمینه لزوم دقت بیشتر و استفاده از refraction در تجویز عینک،انجام معاینات ادواری ومنظم همه افراد بالاخص کودکان و دانش آموزان،لزوم افزایش آگاهیهای بهداشتی(بااستفاده ازرسانه ها) توجیه مربیان و والدین در جهت ارجاع بیماران مبتلا به سردردجهت معاینات دقیق چشمی ارائه شده است.

این پژوهش با تصویب شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل شروع و توسط مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با درجه بسیار خوب مورد تایید فرارگرفت

 واژه های کلیدی:دوربینی،نزدیک بینی،آستیگماتیسم و عیوب انکساری

/ 19 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی انوار / رسانه تحولی نو

سلام خانوم دکتر با معرفی تکمیلی موزه شهدای اردبیل به همراه گزارش تصویری آن ب روزم ادامه مطلبشو حتما ببینینا / منتظر حضور گرمتون هستم[گل]

سید محمد عبداللهی

سلام خانم احمدی... سالگرد ایجاد وبلاگ پربار و علمی تون رو تبریک میگم... واقعا از مطالبتون استفاده می کنیم... خداوند یارتون

زینالی

سلام لطفا این مطلب که در لینک وبلاگ هست بخوانید.

مهاجر

سلام روزتان مبارک احوال شما؟ مصاحبه تان را در یکی از سایت ها خواندم در مورد شهید عزیزتان انشاالله در دنیا و عقبی تحت عنایت فاطمه زهرا باشید

احسان

حماسه حسینی را مرور میکرد لحظات درام آنرا می سنجید صحنه ها را میفشرد ببیند چقدر اشک از آن میچکد او باید موفق میشد در گریاندن... به هر قیمت......!!!!! زندگی خرج دارد مسکن چند برابر شده است خوراک هم... باید صحنه ها سوزناک تر ترسیم شوند... دنبال حادثه ای تازه میگشت... هیجان بیشتر......پول بیشتر....محبوبیت بیشتر نیشتر... بیشتر تلفن زنگ زد... دعوت به یک مجلس... محک زد...دید اهل فکر هستند...گفت وقت ندارم زنگی دوباره...از بازار سنجید....میارزید معامله انجام شد ...و حسین دوباره به مسلخ دنیا پرستان رفت حسین مهربان است کاسب را کمک می کند تا کاسبی اش را بکند و عاشق را کمک میکند تا عاشقی اش را حسین کسی را منع نمی کند... انسان خودش باید ادب را رعایت کند ...و بداند چه چیزی را میفروشد...وچه را میخرد.... رقیم

neylaback

سلام، مطالبتون زیباست. خوشحال میشم تبادل لینک داشته باشیم [گل]

زهره

سلام سرکار خانم. ممنون از وقتی که گذاشتین و جواب منو دادین. ولی من در حالت عادی تو دیدن اجسام دور و نزدیک بنظرم مشکلی ندارم! (آخه اشاره کردین به دوربینی) اگه رفتم رفتم اپتومتریست و به نتیجه ای نرسید بعد چی؟ بعد یه چیز دیگه م گاهی بعد اینکه به مثلا مشغول کاریم و به چیزی نگا میکنم وقتی بلند میشم برا چند لحظه کوتاه تاری دید دارم! این مربوط به چیه؟

زهره

بازم ممنون که وقت گذاشتین و جوابم دادین ببخشید یه قسمتش دقیق متوجه نشدم یعنی تاری دید عادیه؟