یادی از دفاع مقدس ۲)

تجاوز عراق به ایران جنگی نابرابر بود که یک طرف متجاوز و غاصب به طور سرسام آوری از همه گونه کمک اقتصادی و نظامی برخوردار و تا بن دندان مسلح شده بود و یک طرف مورد تجاوز بدون هیچ گونه حمایت بین المللی و تنها با توکل به خدا و بسیج همگانی مردم از تمامیت ارضی میهن خود دفاع کرد . جنگ را به نحوی که مقام معظم رهبری فرمودند:‌ اینها حمله کردند ولی در این حمله نتوانستند حتی یک وجب از خاک ایران را جدا کنند و نتوانستند ایران اسلامی را دچار اضطراب فکری و عقیدتی نمایند . بحق این نبرد که فرازی در تاریخ ماست طولانی ترین نبردها با استکبار جهانی است که 2  برابر جنگ جهانی اول ( 1918ـ 1914 ) و 5/1 برابر جنگ جهانی دوم (1945 ـ 1939 ) طول کشید .

جنگ اساساً مستقیم یا غیر مستقیم توانهای روحی و مادی کشورهای درگیر را در درازمدت تحلیل میبرد و این امر نیز از جمله اهدافی بود که با تحقق آن ممکن بود که انرژی انقلاب اسلامی تا حدودی مهار گردد. یکی از مهمترین پیامدهای جنگ رشد نارساییها و مشکلات اقتصادی بود زیرا با شروع جنگ تحمیلی و بمباران پالایشگاه آبادان و سایر مراکز نفتی عملاً تولید و صدور نفت ایران که مهمترین منبع درآمد ارزی کشور محسوب میشد کاهش یافت و در دراز مدت با افزایش هزینه های ضروری برای استمرار جنگ مجبور به توسل به ذخایر ارزی برای جبران هزینه های جاری شده و از سوی دیگر در کنار تخریب منابع اقتصادی و عمرانی ، میلیونها آواره جنگی  بالاجبار از چرخه فعالیتهای اقتصادی خارج شده و عملاً تأمین زندگی آنها به عهده دولت گذاشته شد. با اینهمه در طول جنگ  هر چند مردم بطور روزمره با پاره ای از مشکلات  دست و پنجه نرم میکردند ، اما رفته رفته با اجرای سیاستهای خاص اقتصادی وضعیت بگونه ای شد که مردم با آن به هماهنگی و سازش رسیدند و هنوز هم وقتی در گوشه و کنار صحبت میشود مردم از آنروزها به خوبی یاد میکنند.

هشت سال دفاع مقدس سبب گشت که شهادت با همه زوایایش در این سرزمین جلوه گر شود و خیل دلیرمردان برای حفظ دین و آیین و ناموس و سرزمین خویش از جان بگذرند و به قیامی شگرف برخیزند که حاصل آن سرافرازی و سربلندی ملت مسلمان ایران بود .

نکتة بسیار مهم آن است که در طول نبردهایی که در قرن اخیر در این سرزمین به وقوع پیوست همگی سرافکندگیها و زیانهای عظیمی ببار آورده است ، این مساله بخصوص در زمان حکومت قاجار عینیت بیشتری دارد در این جنگها و نبردها ، تکه های عظیم و با اهمیتی از پیکره ایران جدا شد و تحت سلطه  بیگانگان درآمد که مردم ایران را برای همیشه در حسرت آنها گذاشت و این اتفاقات به عنوان خاطراتی دردناک و غمبار در حافظة تاریخی ملت ایران باقی مانده و خواهد ماند . اما در این جنگ هشت ساله ، به یمن غیرت و شکوه و شور دینی و اخلاص و ایثار جوانان و نظامیان در این سرزمین ، حتی وجبی از خاک میهن اسلامی در دست دشمن قرار نگرفت و دشمنی که بخشهای مهمی از کشور اسلامی را  تصرف کرده بود ، مجبور گشت تا خاک خویش را واگذار و عقب نشینی نماید از این جاست که اهمیت کار عظیم آن مردان مرد، سرداران بی سر و اهمیت خون شهداء‌ آشکار میشود، گوئیا که آنها با خون خویش گرداگرد این سرزمین ، سدی استوار بنا کردند و خون درخشانشان این سرزمین را حفظ کرد.

شهرخونین من ، آن شیر شکارانت کو؟                 

 به سلام آمده ام ، های سوارانت کو؟

                                         هر وجب خاک تو اندر گرو خونی بود                      

                                          تو که آزاد شدی ، وامگذارانت کو ؟‌

 

/ 1 نظر / 9 بازدید
فيروزه

سلام ... خوشحالم که می بينم آپديت کرديد ... خوب هستيد؟‌ :) ... بيت آخر شعر چه زيبا بود ... هميشه خوب و سلامت و موفق باشيد خانم دکتر