فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

یاعلی(ع)

سخنان بزرگانی چند  در باره علی (ع)

 

ای روزگار،تو را چه می شد،اگر تمام نیروهای خود را بسیج میکردی و در هر عصر وزمانی بزرگمردی چون علی،با همان عقل و همان قلب و همان زبان و همان شمشیر به جهان ارمغان می دادی.

                                                    

جرج جرداق(نویسنده مسیحی)

 

من معتقدم که فرزند ابیطالب،نخستین عرب بود که با روح کلی رابطه برقرار نمود،او اولین شخصیت عرب بود که لبانش نغمه روح کلی را در گوش مردمی طنین انداز کرد که پیش از او آنرا نشنیده بودند.

 

جبران خلیل جبران(نویسنده و منفکر مسیحی عرب)

 

هیچ مورخ و نویسنده ای هر چند نابغه و رادمرد هم که باشد نمی تواند از انسان بزرگی چون امام علی(ع)یک چهره کلی در مجموعه ای که حتی هزار صفحه هم باشد ترسیم نماید و دوران بزرگی با رویدادهای زمان او را توضیح دهد،تفکرات و اندیشه های او و کرداری که میان خود و پروردگارش انجام داده است نه گوشی شنیده و نه چشمی دیده است. تفکرات،گفتارها و کردارهای او بسیار بیشتر از آنی است که از دست،زبان و قلم او بروز کرده و در تاریخ ثبت شده است. 

 

میخائیل نعیمه(نویسنده،صاحبنظر و متفکر مسیحی عرب)

 

 

تاریخ و حقیقت،بخوبی گواهند که او روح بزرگ و وجدان پر عظمتی است،او شهید راه حق،پدر شهیدان علی ابن ابیطالب،صدای عدالت انسانی و شخصیت جاودان مشرق زمین است و یکتا نسخه ایست که شرق و غرب جهان در گذشته و امروز چون او بخود ندیده است.

 

شبلی شمیل(از پیشتازان مکتب مادیگری)

 

علی پرورده محمد(ص)و عمیقاْ به وی و اسلام وفادار و تا سرحد شور و عشق پایبند دین بوده،صادق و درستکار،در امور اخلاقی بسیار خرده گیر،از نامجویی و مالپرستی بدور و بی تردید مردی سلحشور و شاعر بود و هم تمام صفات لازمه اولیاا... در وجودش جمع بود.

 

ایلیاپاولیچ تیروشفکی(استاد تاریخ دانشگاه لنینگراد)

 

و ناگهان علی ابن ابیطالب،بزرگ مرد بزرگان در شرق متعلق به هر انسانی گردید که در دنیا وجود دارد و وجود او،هم اکنون مانند خورشید است که بر سراسر روی زمین،کوهها،بیابانها،دره هاو جلگه ها،دریاها و خشکیها پستی ها و بلندیها بطور یکسان روشنایی و حرارت می دهد و برانسان است که از پرتو نور آن بهره مند شود.

 

جرج سجعان جرداق

 

ما در زمان پیامبر،به علی چنان می نگریستیم که گویی بر ستاره آسمان نگاه می کنیم.

عمر بن خطاب

 

 

نوشته شده در شنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٢ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak