فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

 

8-احساسهای ناخوشایند  خود کم بینی وضعف روحیه خودباوری

 

گاهی توسط تعدادی از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران که از سهمیه های مختلف(در زمینه اشتغال یا تحصیل استفاده میکنند) بعلت عدم آگاهی و عدم توجیه آنها و مردم از وضعیت واقعی سهمیه ها احساسات نامطلوبی بچشم میخورد.همانطور که اشاره شد علیرغم اینکه تسهیلات و امکاناتی که در کشور ما به ایثارگران داده میشود، بهیچوجه قابل مقایسه با امتیازات داده شده توسط کشورهای دیگر نیست ، بعلت تبلیغات غلط وبزرگنمائیهای غیرواقعی،آنچنان این سهمیه ها بزرگ نشان داده شده اند که گاه در بین مردم عادی(که از سهمیه ها برخوردار نیستند) باعث ایجاد ناراحتی،دلسردی و عدم پذیرش میشود و در بین خود ایثارگران یااستفاده از آنها مخفی شده و بروز داده نمیشود ویا باعث احساس گناه و حقارت آنها میشود.

 

مثال روشن: در حال حاضر در جامعه ما چیزیکه بعنوان یکی از معضلات اصلی جوانان مطرح میشود سد کنکور است که واقعاً مایه اضطراب و استرس دانش آموزان میباشد. معمولا مرسوم است که هرکس که از کنکور قبول نمیشوددر صورتیکه خانواده یا دیگران علت آنرا از او بپرسند میگوید تقصیر سهمیه هاست که 40% دانشگاه را به خودشان اختصاص داده اند! شاید بهتر باشد قضیه سهمیه ها را برای یکبار هم که شده بطور واقعی به جامعه توضیح دهیم.

 

سهمیه مورد استفاده عزیزان شاهد و ایثارگر 2 سهمیه است:

 

1- سهمیه شاهد                                2- سهمیه رزمندگان

 

1- سهمیه شاهد: (سهمیه شاهد که صرفاً مختص فرزندان و همسران شهدا و یا جانبازان بالای 50%است) صرفاً5% بوده و مازاد بر ظرفیت دانشگاه است یعنی مثلاً اگر دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در ترم جاری100نفر دانشجو پذیرش میکند 105دانشجو به آنجا معرفی خواهند شد که 5 نفر آن شاهد خواهد بود و آن 5 نفر نیز باید 75% نمره قبول شدگان در دانشگاهها را کسب کرده باشند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند. یعنی دانشجوی شاهدا نه تنها میزکسی را اشغال نکرده است بلکه حتی کلیه هزینه های کلاس،تحصیل،آزمایشگاه و... او از ثبت نام تا زمان فراغت از تحصیل از طرف سازمانهای مربوطه به آموزش عالی پرداخت میشود در حالیکه در مورد غیر شاهدها چنین نیست.

 

2- سهمیه رزمندگان: سهمیه دوم هم که به سهمیه 40% مشهور است شامل خانواده شهدا (خواهر و برادر)،رزمندگان با حضور داوطلبانه حداقل 6ماه در جبهه، جانبازان، آزادگان و فرزندان آنهاست .جالب است بدانید که طبق آخرین آماریکه مدیرکل محترم اموردانشجویان شاهد و ایثارگر در همایش دی ماه 83 دبیران ستادهای شاهد و ایثارگر و اساتید مشاور درمشهد مقدس اعلام فرمودند: ازاین40% در زمانیکه اوج حضور این عزیزان دردانشگاهها (درسالهای70-69)  بود، فقط 22% توسط ایثارگران اشغال شده است و از سال80 به این طرف نیز بیش از 6/3% اشغال نشده است! و چقدر تلخ و غم انگیز است که بعضاً عزیزان شاهد ما در دانشگاهها به علت عدم روشن شدن این مسئله بار سنگین نگاهها و حرفهای سرزنش آلود و متلکهای تعدادی از اساتید و یا دیگر دانشجویان را معصومانه و مظلومانه تحمل میکنند و هر ردی کنکوری نیز گناه خود را به گردن شاهدان و ایثارگران می اندازد و چقدر تلختر و ظالمانه تر است تحمل بار سنگین این مسائل برای کسانی که خود بسیار آسیب پذیر هستند و در شرایط سخت روحی و روانی زندگی میکنند.در این مورد تنها راهکار مناسب شفاف سازی است.

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٦ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak