فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

 

 

7- بزرگنمایی بیحاصل و مانورتبلیغاتی غیرواقعی درخصوص مزایا وتسهیلاتیکه بحق ولی بمقدارقلیل به خانواده شهدا وجانبازان (شهدای زنده)تعلق میگیرد.

 

در عین عدم تامین نیازهای طبیعی وضروری بسیاری ازخانواده های معظم شهداوایثارگران توسط بنیادها وسازمانهای مرتبط وعدم تکریم وارزشگذاری مناسب آنها با اکتفابه تشکیلات وسازمانهای عریض وطویل دولتی وحرکتهای موازی یامتقاطع برای رسیدگی به وضعیت زندگی و معاش آنها، عدم شفاف سازی تسهیلات و بزرگنمائی آنها در جامعه قضیه را تلختر و تاسفبارتر نموده واز مشکلات اصلی خانواده های معظم شهدا و ایثارگران است .

 

براستی چه چیزی میتوانددر مقابل شهادت به شهید یا خانواده او پرداخت شودتا در مقابل عظمت و ارزش شهادت ویا در مقابل خسارتی که پدر و مادر ویا همسروفرزندان او ازشهادت و فقدان عزیزترین جگرگوشه وتکیه گاه خودمی بیند سنگینی کند؟ هیچ، همچنانکه هیچ بری  بالاتر ازشهادت نیست هیچ امتیازی همسنگ شهادت نخواهدبود! وهمچنانکه هیچ عملی برتراز رسیدگی به خانواده شهدا نیست ، هیچ مابه ازای خارجی نمیتوانند جبران ذره ای از مصایب و دلتنگیها و   گریه ها و خون دلهای آنها را بنماید. پس اولا مشخص میشود که  هرتکریمی نسبت به این عزیزان ناچیز و کوچک است و ما وهمه داعیه داران خدمتگذاری به ایثارگران موظفیم بدون منت و چشمداشت و بدون ایجاد ذره ای حس حقارت یا مسایلی مانند آن ، وظایف خود رادر قبال آن عزیزان انجام دهیم.

 

عجیب است که در کشورهائی چون امریکا و ژاپن که از نظر مکتبی هیچ اعتقادی به شهید و شهادت وجود ندارد، خدمات بسیار زیاد و قابل توجهی همراه با تقدیر و تکریم و احترام نسبت به سربازان زمان جنگ و یا آسیب دیدگان از جنگهای جهانی، ویتنام و یا سایرتهاجمات نظامی آمریکا به شرق و غرب عالم انجام میشود که بعضا برای ما غیرقابل تصور است.

 

 

در سایت veterans Affair  به بعضی از این تسهیلات که در ابعاد مختلف آموزشی ،درمانی ،مادی و... انجام می شود اشاره شده است. خلاصه ای از ترجمه سایت جهت اطلاع در ذیل آورده میشود:

 

 تسهیلات ویژه برای سربازان جنگی در آمریکا شامل :

 

1-                   ارائه سرویس مسکن (دائم یا دراز مدت اجاره ای)،برای ایثارگران ووابستگان آنها

 

 2- مراکزخدمات مراقبتی به زندانیان جنگ ودارندگان نشان افتخاروسربازان جنگ خلیج فارس 

 

Federal Benefits for veterans & dependents Health care شامل پرستاری در منزل ، امکانات پزشکی و توانبخشی ، تسهیلات داروئی ، دندانپزشکی و معالجات بیماران الکلی و معتاد ، تسهیلات عینک ، سمعک و اعضای مصنوعی

 

3-                مراکز مشاوره آموزشهای شغلی

 

4-                دفتر آموزشی رزمندگان که برنامه آموزشی رزمندگان درکالجها و دانشگاههای آمریکا را بررسی و کنترل میکند وپشتیبانیهای آنها را تا گرفتن مدرک برعهده دارد.

 

5-                کالج هارپر و دانشگاه تنسی برنامه هائی برای آموزش رزمندگان وآموزش مکاتبه ای تدارک دیده اند

 

6-                کالج Erie برنامه های آموزشی را برای داوطلبان از اول ژوئن1985  تا 1998ارائه نموده و کسانی که از سال 1977مشارکتهای فعالانه را داشته اند تا سقف 8100 دلار وزارت دفاع آمریکا هزینه تحصیل  پرداخت مینماید.

 

7-                در ایالت تگزاس General Texas Veterans Health Care system  تسهیلاتی را برای سربازان جنگ ویتنام، جنگهای خارجی و سربازان دارای نشان افتخار در نظر گرفته است.

 

8-                دانشگاه امپوریاEmporia state university  :پذیرش دانشگاه شرایط ویژه ای را برای Veterans در صورتی که دارای ناتوانی جسمی حداقل20% باشند تدارک دیده و به سربازان قدیمی دارای ناتوانی،خدماتی را  در زمینه های کاریابی، تسهیلات آموزشی، مدارک عالی شغلی، مدارک دانشگاهی و حرف شغلی به خود و خانواده هایشان ارائه میدهد.

 

9-                دانشگاه اکلاهاما دپارتمان امور سربازان :زیر آرم دپارتمان،جمله

 

10-               Putting veterans first (ایثارگران مقدمند) حک شده است.

 

11-            دانشگاه اکلاهاما: دراین دانشگاه میلیونها دلاربرای امورآموزشی، بهداشتی و مشاوره ای سربازان هزینه میشود.

 

درژاپن نیز :

 

1- بازماندگان هیروشیما و ناکازاکی از تسهیلات ویژه مراقبت های پزشکی برخوردارند.

 

2- برای بستگان و فرزندان مبارزان جنگی تسهیلات ویژه ای وجود دارد.

 

3- در زمینه تهیه مسکن به افراد فاقد مسکن مساعدت لازم انجام میشود.

 

4- مرکز نگهداری بیماران کهنسال سربازان دوره جنگ وجود دارد.

 

5- مرکز مجهزی شامل تخصصهای مختلف پزشکی برای درمان و مراقبت از سربازان قدیمی دوران جنگ وجود دارد.

 

متاسفانه در مورد ایثارگران ما ضرب المثل آش نخورده و دهان سوخته تداعی می شود.

 

 

نوشته شده در شنبه ٥ خرداد ۱۳۸٦ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak