فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

 

3- رتبه بندی ایثارگران و شهدا

 

ذهن انسان عاشق مقایسه و قیاس است وبرای هر چیز رتبه و درجه تعیین میکند. گاهی ما شهدا و ایثارگران را تقسیم می کنیم :شهدای شاخص، شهدای غیر شاخص ، رزمنده با حضور6 ماه یا بالاتر، جانباز زیر25 % و بالاتر و...هرچند ممکن است گاهی هنگام تعریف واژه ها و یا تعریف تسهیلات برای آنها، نیاز به این تقسیم بندی باشد، ولی براستی چه کسی  می تواند یک شاهد یاایثارگررا رتبه بندی کند؟! نه اینکه بواقع چنین رتبه بندی نباشد.حتما هست!

 

دراحادیث آمده است.در قیامت شهیدی میاورند که وقتی از او پرسیده میشود برای چه به جبهه رفته بودی ؟ میگوید برای خدا و میگویند نه ! توبخاطر شهرت ونام رفته بودی وآنراهم بدست آوردی! دیگری معلوم میشودکه بخاطر طلب غنیمت رفته بوده است و... تعدادی نیزخالصا ومخلصا (قربتا الی الله) به جهاد رفته و به فیض شهادت نایل شده بودند.

 

سخن من این نیست که چنین مقامها ورتبه هایی وجود ندارند. بلکه میگویم که ما حق این رتبه بندی رانداریم چرا که همه این مسائل خارج از میزان درک وحوزه معرفت ماست. براستی ما چه میدانیم که نیت کدام شهید پاکتر والهی تر بوده است؟ اصلا به ما چه مربوط است ؟ مگر جانباز  می دانست که این گلوله قراراست به کجایش بخورد آیا او را5% جانباز میکند یا70% و یا 100% ویکسره خلاص میشود! چیزی که میدانیم و شکی درآن نیست این است که شهید بمحض شهادت از همه گناهان ( بجز حق الناس ) پاک  می شود و بالاتر از شهادت هیچ فضلیت و برتری وجود ندارد ومقامی جز مقام انبیا و اولیا از شهدا برتر نیست .همین هم برای ماکافی است. زیرا نشئه دنیا (برهه ای که مادرآن هستیم) شب است، نامشخص ونامعلوم است. آنجاکه روزاست وروز واقعیست قیامت است (که هماره قران از آن بعنوان یوم نام میبرد یوم القیامه ،  یوم الدین ، یوم التغابن و...)

 

چیزیکه قیامت را روز و دنیا را شب میکند خورشیدو ماه نیست. زیرا که در آنروز(اذالشمس کورت) تکویر/1 خورشیدی نیست،تانشانه روزباشد (اذا الکواکب انتثرت) انفطار/2 ستاره ها پراکنده شده اندونیستند تانشانه شب باشند.آنچه که قیامت را روز و دنیا را شب میکند این است که آنزمان دیگرهمه چیزمشخص است ، هیچ چیزدرپرده ابهام و تاریکی نیست، دیگر خداوند رحمان ورحیم بخاطر رحمانیت وستاریت نیات وگناهان بندگان خویش را از دیگران پنهان نمیکند (یعرف المجرمون بسیماهم)  الرحمن /41  وازظاهرهرشخص جرم یا بیگناهی اومشخص است ولذا شاید بهترباشد دسته بندی شهدا وایثارگران را به زمان وبرهه دیگری واگذاریم.

 

 

4-عدم آشنایی با روشهای مدرن وجذاب تبلیغی برای شناساندن فرهنگ ایثارو شهادت، عدم ارتباط کافی ومناسب با نسل جوان وعدم انتقال مناسب فرهنگ جهاد وشهادت وایثار ودفاع به آنها وانفعال در برابر هجوم فرهنگ دهکده جهانی از معضلات وآسیبهای جدی فرهنگ ماست .امروزه جهان ، دنیای رنگ و نورو صداست.

 

از جمله مباحث مطرح و جدید (up to date) و فوق العاده مهم غربیها روانشناسی جهان معاصر است که  زیر ساختها، لایه های اصلی  رفتار و فرهنگ و مبادی اخلاق و معنوی تمدنها را تحت تأثیر قرار داده است .با توجه به مباحث مطرح در روانشناسی ( تقسیم ذهن به خودآگاه و ناخودآگاه، تخیل و رویا ) و تأکید روی روانکاوی که توسط فروید صورت گرفته از این نظر جهان امروز ، جهان تصویر ، نور ، رنگ ، سینما و پردازش اطلاعات است . اهرمهای جدی قدرت و کنترل آن در جهان امروز در اختیار دنیای انفورماتیک است و تمدنهای مسلط میدانند چگونه حکومت کنند و با استفاده از سیستمهای بسیار قدرتمند ارتباطی و شناخت مبانی نظری روانکاوی انسان چگونه برجان و روح انسانها نیز مسلط شوند .

 

حدود 40سال پیش مارشال مک لوهان اصطلاح دهکده جهانی را مطرح کرد.در این دیدگاه قدرت و نفوذ امواج ماهواره فاصله ها را حذف کرده و مرزهای جغرافیایی صرفاً مرزهای شیشه ای است و فاصله انسانها با اتفاقات به صفر رسیده و دنیا عملاً بسیار کوچک شده است .از جمله خصوصیات این دهکده ، تأثیر و تأثر بسیار بالا و ارتباط عمیق افراد است.هالیوود سالانه 700 فیلم در جهان تولید میکند که 80% کشورهای جهان سینماهایشان بطور مستقیم از آن استفاده میکنند و از این تعداد 90 فیلم بطور مستقیم یا غیر مستقیم با سرمایه گذاری وسفارش سناریوتوسط سازمان CIA  ساخته می شود که نقش بسیارمخربی را در تأثیر وتأثر در بین جوانان و کودکان ایفا میکند. دراین خصوص به مثالهائی اشاره میشود:

 

در سکانس شوی رقص مردگان مایکل جکسون (که در بیش از 70 کشور جهان کنسرت اجراءکرده است)  مردگان از تابوت خارج شده، از زمین بیرون می آیند تا رقص خود را اجراکنند ، هنر پیشه نیز باید تغییر ماهوی داده و همراه با آنها رقص  خود را ادامه دهد. در فیلم Blade(تیغ) نیز انسان درحالی که در سرعت جنون آمیز شهر گم شده ، برای گریز از این سرعت به موسیقی پناه میبرد و در نهایت این فیلم با بارش خون بر سر و صورت رقصندگان به اتمام می رسد .

 

در فیلم مصاحبه با خون آشام Interview with the vampire که از بازیگرانی چون تام کروز    Tom  Cruise  و برادپیت Brad pit  که ایندو بعد از لئوناردو دی کاپریو  هنرپیشه (تایتانیک ) دو بازیگر تراز اول از نظر محبوبیت دربین جوانان غربی هستند  استفاده می شود، خون آشامی وآماده کردن قربانی برای استفاده از خونش به تصویر کشیده شده و در تلخ ترین سکانس فیلم حتی یک دختر 9 ساله نیز توسط تام کروز خون آشام میشود. این فیلمها که انسان در آن به اوج پستی و حیوانیت ( خون آشامی ) میرسد ارمغان جدید هالیوود برای بشریت است که تاثیرات بسیار مخربی بر مخاطبین خود میگذارد. در بازیهای رایانه ای هم نوعی عریانی ذهنی ایجاد می شود و همذات پنداری و تاثیرات روانی ناشی از آن بالاخص در کودکان بسیار بالاست.

 

 قبلاً نیز در بازی3 DWolf که جزء بازیهای قدیمی رایانه ای است قهرمان بازی یک پارتیزان بود که از یک اردوگاه نازی فرار کرده و سربازان نازی را می کشت ، اسلحه و ذخایر مالی آنهارا به غنیمت برده و بعد از طی مراحل بسیار مشکل و درمرحله دهم و آخربازی هیتلر را کشته و با فریاد I WON ( من بردم)  بازی به اتمام  میرسید.

 

در سالهای اخیر بازی رایانه ای که درآتاری نیز قابل استفاده است بنام یامهدی (عج) طراحی شده است. نام اصلی این بازی جهنم خلیج فارس Persian gulf inferno است که یک بسیجی رزمنده با رنگ کاملاً سیاه یا مهدی (عج) میگوید، زمینه نمایش کاملاً قرمز است از نظر روانشناسی رنگها ، رنگ قرمز رنگ خشونت وخون طلبی و رنگ سیاه رنگ نفرت و عزاست.  قهرمان بازی یک آمریکایی است که در یک پایانه نفتی در خلیج فارس مشغول حرکت است که در واقع کودک خود را بجای او می پندارد و بازی میکند. تعدادی افراد در برابر او قرار گرفته و سعی بر نابودی او میکنند. مشخصه این افراد گفتن یا مهدی (عج) ، الله اکبر و لااله الاالله است که از شعارهای اصلی مسلمین و بالاخص رزمندگان بسیجی محسوب میشود. کودک باید بلافاصله با شنیدن صدای یا مهدی (عج) شلیک کند و گوینده را بکشد والا خود کشته  میشود.

 

از نظر روانشناسی حافظه هیچگاه به صفر نمی رسد ، با توجه به اصل معروف پاولف هر کودکی در جهان (از هر نژادو زبان ) فقط 10 بار این بازی را انجام دهد، به دلیل التهابات شدید روحی نسبت به شعار یا مهدی(عج) شرطی می شود و با شنیدن این  شعارها دچار نفرت و خشم شده و تمایل به شلیک پیدا میکند.  این بازی دارای 11 -10 مرحله بوده و با کشته شدن حزب الهی های یا مهدی گو و پیروزی آمریکایی تمام می شود .این پایانی است که قدرتهای سلطه گر در بازی برای ما تدارک دیده اند .

 

 غافل از اینکه (( بازی تمام شده است )) Game is over  غافل ازاینکه »ومکروا و مکر الله والله خیر الماکرین» و«یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره ولو کره الکافرون » صف/8 

بنظر میرسد جنبش نرم افزاری و استفاده مناسب و به روز از هنر متعهد بتواند راهکارهای مناسب و موثری  جهت مقابله با این تهدید قوی و خطرناک ارائه نماید.

 

نوشته شده در چهارشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٦ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak