فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

در واقع مهمترین نتیجه مقاومت عظیم مردم ایران در مقابل تهاجم عراق ، حفظ تمامیت ارضی ،‌ ممانعت از جدایی بخشهای مهم و حیاتی خاک سرزمین عزیزمان است و در هر صورت پیامد مهم بین المللی دفاع و مقاومت ما این بود که دولتهای مختلف جهان حتی دشمن قسم خورده ما یعنی آمریکا ، دیدگاه دیگری نسبت به ما پیدا کرد بطوری که آمریکا نمیخواهد در یک جنگ دراز مدت با ایران درگیر شود چرا که ایرانیان با تجربیاتی که در طول هشت سال مقاومت کسب کردند براحتی قادر به ایستادگی و مقابله هستند.

 به اعتراف همه دنیا ،‌ آنچه بعنوان پیروزی و افتخار در جبهه های رزم ایثارگران راه حق و حقیقت جلوه گر شد ، حاصل حضور تمامی  مردمی است که با درک مسائل مهم و انقلاب و جنگ ،‌ با بذل جان و مال خویش و با اتحاد و یگانگی بهمراه قوای مسلح کشور به میدان تلاش و مقاومت آمدند و عرصه را بر تمامی دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی ایران تنگ کردند . حضرت امام راحل در این باره فرمودند :

در طول تاریخ نظیری نتوانستیم پیدا کنیم که بچه های کوچک ،‌ جوانهای نیمسال ،‌ زنها و پیرزنها وجوانها همه باهم در جبهه حاضرند و صحنه جنگ ، صحنه ایست که ملت همه در آن حضور دارند و در پشت جبهه نیز تمامی تلاش خود را برای تجهیز و آمادگی فرزندان  از جان گذشته خود بکار گرفته و با نثار جان خویش و فرزندان خود ،‌ برگهای زرینی به تاریخ پرافتخار اسلام افزودند و در یک جمله میتوان هشت سال دفاع مقدس را اینگونه تعبیر نمود که دوران جنگ ، اوج افتخار ملت قهرمان ایران است

جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی در تیرماه 67 با پذیرش قطعنامه 598 از طرف ایران متوقف شد  این قطعنامه در شرایطی در شورای امنیت تصویب شد که برتری ایران در طراحی عملیات های ابتکاری محرز شده بود و عملیاتهای بزرگ و سرنوشت سازی چون والفجر 8 و کربلای 5 ثابت کرد که ایران مهار شدنی نیست و قادر است در شرایطی غیرقابل پیش بینی ، پیروزیهای استراتژیکی بدست آورد. درباره مواضع ایران نسبت به قطعنامة 598 میتوان گفت که این قطعنامه حاوی نکات مثبتی بود و برخی از خواسته های ایران  در این قطعنامه وجود داشت از جمله : تأکید سازمان ملل به بررسی آغازگر جنگ ، برآورد خسارات ، محکومیت کاربرد سلاح شیمیایی و بمباران مناطق مسکونی . با توجه به این مسائل ، ایران این قطعنامه را بر خلاف قطعنامه های قبلی رد نکردو لذا در 22 مرداد 66 پاسخی را بشرح ذیل به سازمان ملل ارسال کرد

 قطعنامه بدون مشورت ونظرایران تدوین شده است،نظرات صریح ایران درآن لحاظ نشده است.ایران رایزنی هایی را با دبیر کل سازمان ملل جهت ایجاد تضمین لازم برای احقاق حقوق ایران آغاز و در جهت اجرایی کردن قطعنامه تلاش فراوانی نموده و به موفقیتهایی نیز دست یافت تا دو بند شناسایی متجاوز و پرداخت  غرامت در اولویت قرار گیرد که اقدامات قدرتهای بزرگ بویژه آمریکا مانع از تحقق این خواسته گردید و ایران به ناچار قطعنامه را بدون اولویتهای موردنظر پذیرفت ، امام خمینی نیز در عین پذیرش قطعنامه آن را به نوشیدن جام زهر تعبیر نمودند . 

استراتژی کلی جمهوری اسلامی ایران در جنگ بدست آوردن صلحی پایدار و شرافتمندانه بود ولی نظام بین الملل هیچگاه برای تحقق چنین صلحی قدم پیش نمیگذاشت و همه تلاشش جلوگیری از پیروزی ایران در جنگ بود شناخت متجاوز و پرداخت غرامت از شرطهای اصلی ایران برای پایان جنگ بود و بدون ایندو، ‌هیچ صلح پایداری صورت نمی پذیرفت، اگر رژیم عراق براحتی از جنگ فارغ  میشد، هیچ تضمینی وجود نداشت که غائله دیگری برپا نکندهمانطور که حمله به کویت این امر را به اثبات رساند. پس باید متحمل هزینه های سیاسی و اقتصادی تجاوز خود می شد تا بار دیگر فکر تجاوز در سر نپروراند .

بالاخره جنگ متوقف شد اما دستاوردهای عظیم دفاع مقدس سرمایه هنگفتی است که به بهای مجاهدتها و ایثارگریهای شهدای گرانقدر اسلام و رهبری کم نظیر حضرت امام (ره) بدست آمده است و برگزاری هفته‌ دفاع مقدس یادآور دلاوریهای مردان و زنان بزرگی است که با ایثار و از خود گذشتگی، تلاشها و نقشه های شوم دشمنان اسلام و استقلال جمهوری اسلامی را نقش برآب کردند .

 خاطره دلاورمردان ما در طول هشت سال دفاع مقدس هیچگاه از خاطر نسل کنونی محو نخواهد شد و وظیفه نویسندگان و هنرمندان است که با آثار خود یاد و خاطره‌ آن مجاهدتها را همواره زنده نگاه داشته و به نسلهای آینده انتقال دهند . مبادا با فاصله گرفتن از آن سالهای پرشور حماسه و خون و خطر و به بهانه ضرورتهای توسعه و یا تاثیر رفاه از ارزشهای والای  انقلاب فاصله بگیریم .

مبادا از ارزشها فقط در شعارها یاد کنیم ولی در روش زندگی بر محور سود و  لذت مادی بیشتر با یکدیگر در نزاع باشیم و مبادا  فساد تدریجی و دنیازدگی موجب استحاله نظام و دوری از شعارهای اولیه انقلاب گردد .

مبادا دشمن سرخورده از تعرض نظامی و ناکام و مأیوس از تصرف سرزمینمان در جان ما رخنه کرده و قلبها و مغزهای جوانان و نوجوانانمان را  تسخیر کند . مبادا توجه به شاخصهای توسعه در قالبهای تقلیدی ما را از مناسبتهای اجتماعی و اخلاقیات و فرهنگ غنی اسلامی انقلابی خود غافل نماید. مبادا آمال و آرمان شهداء را فراموش کنیم

 

شهیدان رفته اند و ما مانده ایم !

چه زیبا رفته اند و چه تنها مانده ایم !

 حیاتمان را ، آزادیمان را ، مدیون آنانیم !

چشمهای روشنشان ، عکسهای  گویایشان به ما خیره شده اند

براستی چه می خواهند ؟ چه می پرسند ؟ چه می گویند ؟

می گویند : چه کرده ایم ؟؟؟

 با وصیتهایشان ، با سفارشهایشان ،

 با یادگارهایشان ، با شاهدهایشان،

با میزها و مقامها و پستهاییکه

 ازقبال خون آنها به ما رسیده است

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٤ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak