فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

یادی از هشت سال دفاع مقدس

«جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست جنگ ما جنگ فقر و غنا بود ،جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد . ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده ایم . ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زده ایم . ما در جنگ دوستان و دشمنان را شناخته ایم . ما در جنگ به این نتیجه رسیده ایم که باید روی پای خودمان بایستیم .

هنگامیکه در 31 شهریور سال 1359 برابر با 22 سپتامبر 1980 ،رژیم بعثی عراق به انگیزه گسترش حوزه نفوذ سیاسی جنگی ناعادلانه و همه جانبه را با 12 لشکر پیاده ،‌ 15 تیپ مستقل ، 366 فروند هواپیما ، 400 بالگرد ، 5400 تانک و نفربر ، 4000 قبضه پدافندضدهوایی و با حداکثر توان نیروهای زمینی ، هوایی و دریایی ، علیه ایران آغاز کرد ، هیچ مرجع بین المللی وجود نداشت که ادعاهای این کشور را مورد ارزیابی یا قضاوت قرار دهد ، زیرا پدیده رو به گسترش انقلاب اسلامی در آن تاریخ با ضوابط جاری و پذیرفته شده دولتهایی که نظم بین المللی مستقر را پذیرفته بودند همخوان نمینمود . رژیم عراق به هر دلیلی که جنگ را آغاز کرده باشد ، با این اقدام نسنجیده ضمن مهار انرژی بیکرانی که انقلاب اسلامی در ایران آزاد کرده بود باعث تامین منافع سیاسی اقتصادی قدرتهای بزرگ جهانی شد . بدین ترتیب ناسیونالیسم افراطی رژیم صدام حسین که وسوسه رهبری جهان عرب و حاکمیت بر خلیج فارس را در او تحریک میکرد، همسویی آشکاری با سیاستهای سلطه طلبانه قدرتهای بزرگ پیدا نمود بهمین جهت رهبری انقلاب اسلامی از آغاز این جنگ را نهایتاً جنگی دانست که آمریکا بر دو ملت ایران و عراق تحمیل کرده است. در آغاز حمله عراق به خیال باطل خود در اندیشه تسخیر سه روزه ایران بود و از استراتژی جنگ سریع پیروی کرد و به صراحت اعلام نمود که قصد دارد خوزستان را به اشغال خود درآورد و حتی مهمترین هدف آنها این بود که نظام نوپای جمهوری اسلامی را به سقوط بکشانند و انقلاب اسلامی را مهار کنند . آنهابایاوه سرایی ظرف مدت سه روزقرار نوشیدن چای درتهران را با خبرنگاران خارجی گذاشتند .

 

اهداف عراق از تهاجم سراسری

1- جبران عقده حقارت تاریخی ؛ امضای قرارداد الجزایر با وجود مزایای فراوان آن برای صدام سخت ناراحت کننده بود زیرا با وجود همه مبالغه گوییها مجبور شد دربرابر خواست ایران که پیوسته خواستاراستقرار حاکمیت خود درساحل شرقی شط العرب بود تسلیم شود و این برای اوغیرقابل تحمل بود .

2- تجزیه ایران با جدا کردن استان خوزستان ؛‌ با اشغال خوزستان ( که آن را عربستان میخواند) ،‌ عراق هم مرز دریائی خود را وسعت میداد و هم منطقه بسیار حاصلخیزی را به همراه ذخایر عظیم نفت و گاز در اختیار میگرفت . طارق عزیز معاون نخست وزیر عراق اعلام کرد : وجود پنج ایران کوچکتر بهتر از یک ایران واحد خواهد بود و ما ازشورش ملتهای ایران پشتیبانی و همه سعی خود را متوجه تجزیه ایران خواهیم کردوصدام نیزدر سال 1360 طی مصاحبه ای با روزنامه کویتی الانباء گفت : در ایران پنج ملیت مختلف وجود داردکه باید به نوعی به آنها خودمختاری داده شود. ما از برادران خود درعربستان (خوزستان) دفاع  میکنیم.

3- براندازی نظام جمهوری اسلامی ؛ آمریکا و دولتهای مرتجع از همان روزهای اول انقلاب احساس خطر نموده و تحقیر آمریکا در اشغال لانة جاسوسی و شکست طلسم شکست ناپذیری آمریکا ، شیطان بزرگ را علیه انقلاب اسلامی بسیج کرد در این میان صدام که قصد داشت بجای شاه مخلوع ایران ژاندارمی منطقه را در دست بگیرد ، خود را برای نبردی که نتیجه آن سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران بود آماده کرد . در واقع هدف اصلی تجاوز رژیم عراق سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی بود . طه یسین رمضان معاون نخست وزیر عراق طی مصاحبه ای با الثوره در 7 مهر 1359 تاکید میکند: این جنگ به دلیل عهدنامه 1975 و یا چندصد کیلومتر خاک و یا نصف شط العرب نیست ، این جنگ برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است. در واقع درخواست لغو قرارداد 1975 صرفاً بهانه ای برای آغازتهاجم به ایران بود و برقراری سلطه عراق بر شط العرب و خوزستان و سرنگونی رژیم نظام جمهوری اسلامی ازاهداف اصلی تهاجم عراق به شمارمیرود .

4-ایفای نقش ژاندارم منطقه ؛ صدام حسین برای تثبیت نقش خود بعنوان ژاندارم خلیج فارس در بهمن ماه 1358 به انتشار منشور ملی اقدام کرد ، وی میگوید : به عقیده ما تعهد کشورهای خلیج به این منشور بعنوان تعیین کننده  چارچوب کلی روابط فیمابین ، امنیت خلیج را تأمین میکند. نگهبان امنیت خلیج ، فرزندان خلیج و کشورهای آن میباشند. 

 او تجاوز عراق به ایران را دفاع از ملت عرب ، کشورهای خلیج و حفظ ویژگی عربی بودن! خلیج فارس عنوان میکرد . او در سخنرانی رادیویی خود در 28 سپتامبر 1980 گفت : این جنگ تنها برای ما نیست بلکه بیشتر برای تمام اعراب و نیز ویژگی عربی بودن خلیج است .

5- رهبری جهان عرب ؛‌ صدام جنگ عراق علیه ایران را قادسیه دوم یا قادسیه صدام نامید و در 28 سپتامبر 1980 خطاب به مردم عراق گفت : ما باید شمشیرهای علی خالد و     سعد ابن ابی وقاص را برای مبارزه با این گروه ستمگر و آموختن درسهای تاریخی جدید به آنها همانند نبرد باشکوه قادسیه از نیام برآوریم . نبرد باشکوه قادسیه تکبر و خودخواهی خسروپرویز را نابود و موانع اسلام را از میان برداشت و بیدینی و نادانی و تجاوز را در این منطقه ریشه کن کرد و ارتش دلیرمادر زین القوس و سیف سعد نیز این کار را انجام داد . او در مصاحبه ای در 23  اسفند 62 خطاب به اعراب گفت : ما که برادرانتان هستیم  بنمایندگی از سوی شما، دفاع از سرزمین اعراب را آنگونه که درخور است بعهده خواهیم گرفت.

6- ادعا در مورد جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس ؛  مقامات عراق بارها در سخنان خود به مسأله جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک اشاره کرده وخواستار استرداد آنها شده بودند که این مسأله 6 ماه قبل ازآغاز تجاوز به ایران روند شتاب آلودی بخود گرفت  صدام در تیر ماه 1359 اظهار داشت : اکنون که توان بازپس گرفتن جزایر و امکان بدست آوردن موردی که آن را بازخواهیم گرفت (بنام آن اشاره نکرد)داریم پس چه دلیلی وجود داردکه سکوت کنیم .

 

 

نوشته شده در دوشنبه ٤ مهر ۱۳۸٤ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak