فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

استان اردبیل
استان اردبیل در شمال غرب ایران با مساحتی بالغ بر 17953 کیلومتر مربع که 09/1% کل مساحت کشور را تشکیل می دهد قرار گرفته است.استان اردبیل بیست و پنجمین استان کشور در شمالی ترین نقطه ایران قرار دارد.این استان از شمال به جمهوری آذربایجان (دره رود ارس)،از غرب به استان آذربایجان شرقی،از جنوب به استان زنجان و از شرق به استان گیلان و جمهوری آذربایجان محدود می شود.
استان اردبیل به علت قرار گرقتن در عرض جغرافیایی بالا جزء استانهای سردسیر کشور محسوب می شود.این استان بین مدارهای 37 درجه و 45 دقیقه(جنوب استان)و 39 درجه و 42 دقیقه(شمال استان)واقع شده است.
استان اردبیل باجاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر به فرد در حال حاضر پذیرای هزاران مسافری است که از اقصی نقاط کشور وبرخی کشورهای همسایه برای گذراندن بهار و تابستان خوش به این منطقه مسافرت می کنند. مهمترین ویژگی این استان که قبل از هر جاذبه دیگر مسافران را به سوی خود می کشاند آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصلهای مذکور می باشد.
وجود آثار تاریخی و منابع طبیعی متعدد و متنوع همچون جنگلها،کوهها،دریاچه ها،آبهای گرم معدنی،شکارگاههای مختلف و مجتمع های تفریحی گوناگون جذابیت خاصی به این استان بخشیده است.
استان اردبیل دارای 9 شهرستان شامل شهرستانهای اردبیل،خلخال،مشکین شهر،پارس آباد،گرمی،بیله سوار،نیر،نمین و کوثر بوده و مشتمل بر 17 شهر و 21 بخش و63 دهستان و2218 آبادی می باشد و طبق سرشماری سال 1375 جمعیت استان بالغ بر 011/168/1 نفر بوده است، 2 درصد از جمعیت ایران و حدود 2/42% از کل جمعیت استان کمتر از 15 سال سن داشته اند. در استان اردبیل یک ایل بنام ایل سون شامل 43 طایفه و 239 تیره مستقر است.

شهرستان اردبیل
شهرستان اردبیل در فاصله 40 کیلومتری مرز ایران وجمهوری آذربایجان قرار دارد.ارتفاع آن از سطح دریا 1350 متر بوده و در میان دشت وسیعی بطول تقریبی 45 کیلومتر در پای کوه سبلان و در 588 کیلومتری تهران واقع شده است. جمعیت شهرستان طبق سرشماری سال 1375 بالغ بر 462578 نفر می باشد.
هوای شهرستان اردبیل در بهار و تابستان معتدل،خنک و مطبوع می باشد.از عمده ترین محصولات اردبیل می توان به عسل،سیب زمینی،بذر چغندر قند و لبنیات اشاره نمود .از مهمترین صنایع دستی استان فرش بافی،ورنی بافی،گلیم وجاجیم بافی،شال بافی، مسندبافی،سفالگری،قلاب بافی و...رامی توان نام برد علاوه بر آن باید به صنایع دستی چوبی مانند معرق،منبت،صنایع دستی فلزی و محصولات مسی، برنجی و نقره کاری،قلمکاری،خاتمکاری و دیگر محصولات ظریفی که از فلز و چوب و استخوان ساخته می شود اشاره نمود.از سوغاتیهای اردبیل می توان به عسل،حلوای سیاه،آبنبات محلی،کره محلی و غذاها و شیرینیهای سنتی اشاره نمود.
مناطق پست و هموار
الف – جلگه مغان:جلگه مغان که بوسیله آبرفت های رود ارس و شعبه های آن به وجود آمده است،در شمال استان اردبیل در مجاورت مرز جمهوری آذربایجان و رود ارس قرار گرفته است و با شیب ملایمی به کناره دریای مازندران ،در خاک جمهوری آذربایجان،می پیوندد.رود ارس این جلگه وسیع و حاصلخیز را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند.قسمت عمده این جلگه،یعنی در حدود دو سوم آن،در خاک جمهوری آذربایجان و حدود یک سوم آن در خاک ایران قرار دارد.جلگه مغان با ارتفاع متوسط حدود 100 متر یکی از مهمترین نواحی کشاورزی و دامپروری کشور محسوب می شود و محل قشلاق ایلات و عشایر آذربایجان نیز هست.
ب- دشت اردبیل:دشت هموار و حاصل خیز اردبیل از نظر جغرافیایی در مرکز استان و در میان کوههای سبلان و بزغوش و تالش قرار گرفته است.رود قره سو در این دشت با شیب ملایمی به سمت شمال و رود ارس جریان دارد.شهر اردبیل و روستاهای پیرامون آن نیز در این دشت استقرار یافته اند.به سبب وجود خاکهای نرم و رسوبی و آتشفشانی، همچون جلگه مغان،این دشت نیز از نواحی عمده کشاورزی محسوب می شود.

جاذبه های طبیعی و گردشگری استان
وجود منابع طبیعی و گردشگری متعدد و متنوع از جمله گردنه زیبای حیران و اسالم،کوههای سبلان،ارتفاعات باغرو،صلوات داغ و خروسلو،دریاچه شورابیل(مجتمع تفریحی و توریستی کوثر)، دریاچه آتشفشانی سبلان،دریاچه نئور در 48 کیلومتری اردبیل(محل پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان)، پیست اسکی آلواریس در شهر سیاحتی سرعین، تفریحگاه و تفرجگاه زیبای فندقلو در 20 کیلومتری اردبیل، موزه مردم شناسی و حیات وحش اردبیل،دریاچه شهرک پارس آباد، موزه های خلخال و مشگین شهر، 32 آبهای گرم معدنی در سطح استان،تفریحگاه و تفرجگاه ازناواندبیل در خلخال،پارک جنگلی خوجین،شیروان دره سی،زیستگاه هوشنگ میدانی و قره گول و موویل در مشگین شهر، بولاخلار،گورگور یا محل چشمه ، کوهپایه های زیبا و دیدنی گرمی و گیوی ،باغات میوه و کشتزارهای گندم و پنبه پارس آباد،رود مرزی ارس از مهمترین جاذبه های طبیعی استان می باشد. و همچنین شهر توریستی سرعین که در 29 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه کوه سبلان واقع شده با بهره مندی از آبگرمهای معدنی متعدد که از دل زمین بیرون می آید و بهره برداری از مجتمع آبدرمانی سبلان و آبگرم بش باجیلار با امکانات مجهز وبیش از 30 هتل و هتل آپارتمان و بیش از 120 مهمانپذیر دارای امکانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان عزیز می باشد.
آثار تاریخی و باستانی
استان اردبیل بعلت داشتن قدمت تاریخی و هویت فرهنگی و آثار قدیمی یکی از با ارزش ترین استانهای تاریخی ایران بشمار میرود از جمله آثار به ثبت رسیده تاریخی مجموعه بسیار ظریف و زیبای بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی که شامل گنبدالله الله، گنبد و مقبره شاه اسماعیل،چینی خانه بنای جنت سرا،دارالسلام،موزه و... می باشد که یکی ازآثار مهم تاریخی ایران محسوب می شود.
از دیگر آثار تاریخی ثبتی می توان به بازار اردبیل،مسجد جمعه، بقعه شیخ جبرائیل،آتشکده آذر فریق و یازده پل تاریخی در سطح استان شش باب حمام مربوط به دوره صفویه،مقبره شیخ حیدر،قلعه قهقهه،برج شاطر گنبدی،قلعه کهنه 9سنگ نبشته شاپور دوم ساسانی (در مشگین شهر)،تپه های باستانی قیز قلعه سی،قلعه یئل سوئی تخت اشک،قلعه ارشق که مورد بازدید تعداد کثیری از توریستهای داخلی و خارجی قرار می گیرد اشاره نمود.

جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی:
* مجموعه بقعه شیخ صفی مربوط به دوره صفوی که جزء یکی از 5 اثر تاریخی درجه اول ایران به شمار می رود(پنج اثر تاریخی درجه اول ایران:بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی- گنبد سلطانیه زنجان- مسجد جامع اصفهان – مسجد جامع قروه در کردستان – مسجد وکیل شیراز می باشد.)
* مقبره شیخ جبرائیل جدشاه اسماعیل صفوی در روستای کلخوران
* موزه بقعه شیخ صفی
* مجموعه تپه و مسجد جمعه مربوط به دوران سلجوقی
* مجموعه بازار اردبیل
* تپه های تاریخی متعدد
* بناها و اماکن متبرکه و امامزاده ها
* ده پل تاریخی مربوط به دوره صفوی
* شش باب حمام مربوط به دوره صفوی
* پنج باب خانه مربوط به دوره صفوی
* مجتمع تفریحی و توریستی کوثر(دریاچه شورابیل)
* موزه حیات وحش در ورودی مجتمع کوثربقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
بنای اصلی بقعه شیخ صفی یک برج آرامگاهی است که بر فراز آن گنبدی ساخته شده است.این برج که محیط آن 22 متر است با 5/17 متر بلندی روی سکوی سنگی هشت پهلویی به ارتفاع 5/1 متر قرار گرفته است.سطح داخلی آرامگاه با نقاشی روی پارچه(کرباس)تزیین شده است و... سطح خارجی آن با تکرار کلمه الله با کاشی فیروزه ای در متن آجری تزیین یافته است.به همین دلیل این گنبد به گنبد الله الله معروف است.
در کنار برج آرامگاه قندیلخانه و در شرق قندیلخانه،تالار هشت گوش گنبدداری به نام چینی خانه وجود دارد.چینی خانه چهارشاه نشین با مقرنس گچی (توخالی)دارد که سطح آنها پوشیده از نقاشی مطلای دوران صفوی است.
شیخ صفی الدین،پیرو،مرید و داماد عارف بزرگ شیخ زاهد گیلانی بوده است.وی در سال 650 هجری قمری در اردبیل به دنیا آمد و پس از طی طریق در محضر شیخ زاهد و بعد از وفات شیخ به ارشاد پیروان و مریدان خود پرداخت.شیخ صفی در سال 735 هجری قمری درگذشت و در خانقاه خود در اردبیل به خاک سپرده شد.
ایجاد مجموعه بناهای شیخ صفی الدین اردبیلی از اوایل قرن 8 هجری آغاز گردیده است،محل کنونی مجموعه در واقع خانقاه و مدرس شیخ و محل اجتماع مریدان او بوده است که پس از وفاتش در همان مکان دفن گردیده است.
بقعه شیخ صفی الدین به دست فرزند و جانشینش بنا گذاشته شد اما پس از آن و در دوره های مختلف بناهای گوناگونی به بنای اصلی افزوده شد.اولین بار بعد از مرگ شیخ،شاه تهماسب صفوی به مرمت و توسعه بنا پرداخت .اما در دوران شاه عباس اول توجه ویژه ای به این بنا شد و اصلاحاتی در این بنا صورت گرفت. روی هم رفته در دوران صفوی هزینه فراوانی صرف این بقعه شده است . قالی معروف این مجموعه نیز به واسطه سرکنسول انگلیس در تبریز به زیگلر فروخته شده سپس به وسیله یک شرکت انگلیسی به موزه ویکتور و آلبرت منتقل گردیده است.
از مطالعات متون تاریخی چنین پیداست که این مجموعه در آغاز شامل حرم و دارالحافظ،مقابر شاهزادگان ،ایوان بزرگ رو به قبله،چله خانه قدیمی که محل جلوس شیخ بوده،مقبره مادر شاه تهماسب اول و حجرات متعدد دیگر بوده است.
یکی از سیاحان عهد صفوی که از اردبیل دیدن کرده نوشته است که آشپزخانه مجموعه شیخ صفی روزی سه هزار تن را طعام می داده است و هزینه آن از موقوفات شیخ پرداخت می شده است. شاه عباس صفوی مجموعه نفیسی از ظروف چینی ساخت چین و کتابخانه ای گرانبها به این مجموعه افزود که چیزی از آن باقی نمانده است .تنها تعداد کمی از ظروف چینی آبی و سفید از آن مجموعه باقی مانده که در موزه ایران باستان نگهداری می شود .
بعد از سقوط صفویان بسیاری از آثار گرانبهای این مجموعه به خارج از کشور فرستاده شده است.کتابخانه معروف این مجموعه در اواخر جنگ های ایران و روس به دست یکی از سربازان روسی به نام پاسکویچ به سن پترزبورگ فرستاده شد.
بقعه شیخ در حال حاضر شامل مسجد،چله خانه،شهیدگاه،رواق یا قندیل خانه،مقبره شیخ،حرمخانه،چینی خانه و مقبره تعدادی از شاهان و شخصیت های مهم صفوی از جمله شاه اسماعیل اول است که در این بنا به خاک سپرده شده اند.
کوه سبلان
کوه بلند واستوار سبلان با ارتفاع 4811 متر در شمالغربی اردبیل با دامنه ها و دره های سرسبز واقع شده است.
کوهستان عظیم و آتشفشان سبلان که به زبان آذری ساوالان خوانده می شود از کوههای متعدد بلندی چون صائین ،نرمیق قوشه داغ و...تشکیل شده است .دامنه های این کوهستان در بخش مرکزی آذربایجان از چهارسو بر شهرستانهای مشگین شهر و اهر در شمال، تبریز در مغرب، سراب در جنوب و اردبیل در مشرق اشراف دارد.
سبلان به شکل مخروط زیبائی است و دهانه آتش فشان خاموش آن در حال حاضر به صورت دریاچه ای درآمده که اطراف آن در تمام سال پوشیده از برف و یخ است.
قله اصلی یا آتشفشان سبلان بنام سلطان ساوالان بلندترین نقطه آذربایجان و پس از دماوند بلندترین قله ی ایران است.
کوهستان ساوالان از کانونهای مهم آبگیر دائمی رودهای های آذربایجان است. دامنه های شمالی آن به دره رود قره سو و اهر چای و دامنه های جنوبی آن به شاخه های آجی چای منتهی میشود.بنابراین سبلان بخش عمده ای از آبهای حوزه ی رود ارس و دریاچه ی ارومیه را تامین می کند.
در دامنه های سبلان چشمه های فراوان آب گرم و سرد معدنی وجود دارد که در فصول مختلف مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می گیرد.
در بالای قله سبلان حفره ای وجود دارد که دهانه آتشفشان سبلان بوده و امروزه بصورت دریاچه ای در فصل گرم ظاهر میشود.
دامنه های سبلان را محل دعا و عبادت پیروان دین زرتشت نام برده اند و برخی نیز قبری را که در کوه سبلان وجود دارد را متعلق به زرتشت می دانند.
ارتفاعات قله سبلان علاقمندان به کوهنوردی و جوانان ورزش دوست را صمیمانه بسوی خود فرا می خواند.مسیر عاشقان سبلان از مزارع و کشتزارهای سبز و خرم شروع می شود و با گذر از ییلاقهای زمردین به دریاچه ای کوچک وزیبا می رسد که در راس قله سبلان به کوهنوردان و جوانان ورزش دوست خیر مقدم می گوید.عقاب سنگی نیز در دامنه سبلان همیشه نظاره گر است.

مجتمع توریستی کوثر«شورابیل»
مجتمع تفریحی و توریستی کوثر(دریاچه شورابیل)منطقه ای زیبا و سیاحتی است که توصیه می گردد ایرانگردان گرامی حتماٌ از این منطقه بهره لازم راببرند.این دریاچه در جنوب شهر اردبیل و در کوهپایه های بزغوش قرار دارد.آب آن از آبهای جاری،جریان آبهای زیرزمینی و چشمه های کف دریاچه تامین می شود.در اطراف دریاچه برای بهره گیری از زیبایی های محیط طبیعی تاسیسات تفریحی ، قایق رانی و پارک کودک ایجاد شده که بر اهمیت و نقش دریاچه در ایجاد فضای شهری مناسب افزوده است.

دریاچه نئور
محل پرورش ماهی قزل آلای منحصر بفرد
در میان مناظر متعدد استان می توان به دریاچه نئور اشاره نمود که شاید برای بسیاری از مردم کشور و حتی اهالی استان ناشناخته مانده است.
دریاچه در 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل دریکی از دره های کوهستان باغرو و در ارتفاع 2500 متر از سطح دریا واقع شده است.وسعت حوزه آبریز دریاچه نئور 45 کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فولادلو می باشد.این دریاچه با2/2 کیلومتر عرض و1/3 کیلومتر طول دارای مساحتی بالغ بر 120 هکتار است. نئور از دریاچه های آب شیرین بوده وآب آن از چشمه های متعدد کف دریاچه واطراف آن و همچنین از نزولات آسمانی تامین می گردد.
این دریاچه برای پرورش نوعی ماهی قزل آلا بنام « ماهی قزل آلای رنگین کمان » مناسب می باشد که ماهی این دریاچه از زمره بهترین و لذیذترین نوع ماهیان دنیا می باشد.این دریاچه در فصل تابستان به علت کاهش آب،به دو دریاچه کوچک و بزرگ تقسیم می شود.دریاچه نئور جزء مناطق حفاظت شده استان است.

رودخانه بالیخلوچای
رود بالیخلو به طول تقریبی 87 کیلومتر از دامنه های کوهستان سبلان و بزغوش سرچشمه گرفته پس از عبور از وسط شهر اردبیل در شمال شرق این شهر به رود قره سو می ریزد.

جنگلها:جنگلهای استان اردبیل که عمدتاًدر محدوده شهرستانهای نمین،خلخال،مشگین شهر،دامنه کوههای تالش و سبلان واقع شده اند،بسیار تماشایی بوده و از این نظر بویژه در مسیر جاده های اردبیل- آستاراو خلخال – اسالم،از زیبایی خاصی برخوردارند.علاوه بر آن در 24 کیلومتری شمال شرقی اردبیل در مسیر جاده های سابق اردبیل- آستارا که در قلمرو شهرستان نمین واقع شده جنگل نسبتاً وسیعی پوشیده از درختان فندق وجود دارد که به جنگل فندق لیق(فندقلو) معروف است.
این منطقه که یک منطقه حفاظت شده است برای گردش و تفریح و نیز بهره برداری از محصول فندق مورد استفاده قرار می گیرد.
جنگل فندق لو
در کناره جاده حیرت انگیز حیران منطقه ای موسوم به جنگل فندق لو یا فندق زار در فاصله بیست کیلومتری اردبیل واقع شده است.این منطقه ادامه همان جنگلهای گردنه حیران است که در نزدیکی استان اردبیل فندق زار وسیعی می گردد که در نوع خود بی نظیر است.
آبهای گرم معدنی:استان اردبیل دارای منابع آب معدنی فوق العاده غنی است و در نواحی مختلف این منطقه انواع چشمه های معدنی آب گرم و آب سرد وجود دارد که مورد استفاده عموم مردم استان و سایر نواحی ایران قرار می گیرد. به همین جهت در سطح کشور نیز از اهمیت و معروفیت خاصی برخوردار است.این آبها دارای خواص بهداشتی و درمانی بوده و در معالجه امراض پوستی و سایر بیماریها موثر می باشد.مهمترن منابع آب معدنی استان عبارتند از آب های گرم معدنی سرعین و سردابه و آب سرد بیله درق در اردبیل و آب گرم قوتورسویی و شابیل و ایلاندو در مشگین شهر و آب گرم بوشلو(برجلو)و قینرجه در نیر و آب گرم خلخال سویی در گیوی(کوثر).
نکته مهم در مورد آب های گرم معدنی این است که استفاده از این منابع،به دلیل روباز بودن غالب چشمه ها و حوضچه های آب گرم و شرایط آب و هوایی منطقه،فصلی است و هر نوع برنامه ریزی در جهت استفاده از این چشمه ها با توجه به وضعیت اقلیمی و محیطی باید در جهت فراهم نمودن امکاناتی برای استفاده در تمام فصول سال باشد.
شهر توریستی سرعین
شهرستان اردبیل دارای بیش از 9 آبگرم معدنی در شهر سرعین می باشد که سالانه بالغ بر 2 میلیون نفر مسافر از این شهر و امکانات تفریحی و درمانی آن بهره می برند.
سرعین در 29 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه کوه سبلان واقع شده (اعصاب سویی)،گوز سویی ،ژنرال سویی و پهنلو در این شهر قرار دارد.همچنین آبگرم بش باجیلار دارای استخر و امکانات بهداشتی دیگر و نیز مجتمع آبدرمانی سبلان یکی از مجهزترین مجتمع های آبدر مانی کشور در شهر توریستی سرعین قرار دارد که شامل سه دستگاه استخر،دوازده حوضچه آبگرم گروهی با آبگرم تحت فشار(جکوزی)،هفت دستگاه حوضچه آبگرم ساده،چهار دستگاه گرمخانه(سونا)و دو واحد خدمات پزشکی آبدرمانی در پارکی به مساحت 2 هکتار و پارکینگ اختصاصی دارای دو طبقه مجزا جهت استفاده بانوان و آقایان است.
سرعین با آب و هوای بسیار دلپذیر و با بیش از 30 هتل و هتل آپارتمان مجهز و بیش از 120 میهمانپذیر و مسافرخانه و همچنین دارای امکانات بسیار مناسب برای اقامت میهمانان عزیز می باشد.در ضمن پیست اسکی آلواریس نیز در سرعین آماده بهره برداری می باشد.
شهرستان مشگین شهر
مشگین شهر در فاصله 29 کیلومتری اردبیل واقع شده است.مرکز این شهرستان مشگین شهراست که سابقاً خیاو نامیده می شد.جمعیت مشگین شهر بالغ بر 164007 نفر می باشد.
مشگین شهر یکی از باصفاترین شهرستانهای استان اردبیل است که دارای آبهای معدنی و آثار تاریخی و امکانات تفریحی چشمگیری است.از عمده ترین محصولات این شهر می توان انگور را نام برد.فرشبافی،گلیم بافی و نمدبافی از جمله صنایع دستی این شهرستان به شمار می آیند.
جاذبه های گردشگری وآثار تاریخی:
• شیروان دره سی
• هوشنگ میدانی
• مقبره شیخ حیدر مربوط به دوره صفوی
• قلعه کهنه مربوط به دوره صفوی
• قلعه قهقهه مربوط به دوره صفوی
• سنگ نبشته شاپور ساسانی مربوط به دوره هخامنشی و موزه مشگین شهر

شهرستان نیر
شهرستان نیر در 39 کیلومتری غرب اردبیل بین کوههای سبلان و بوزغوش قرار دارد . جمعیت آن بالغ بر 30 هزار نفر میباشد.آب وهوای آن در تابستان معتدل و مطبوع است. بلندترین کوههای آن چال داغی و سوغانلی داغ می باشد.از آبهای معدنی و چشمه های آبگرم منطقه می توان به بوشلی(برجلو)،قینرجه،سقزچی ،بولاقلار،لای و اسلام آباد اشاره کرد.محصولات کشاورزی و دامی شامل غلات، سیب زمینی، علوفه،حبوبات،لبنیات و عسل می باشد.
جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی:
• سنگ نبشته اورارتوپی
• غارهای باستانی
• آتشکده های باستانی
• قیرمیزی کورپی(پل قرمز)
• تپه ها و قبور باستانی
• استخر عباسلو
شهرستان خلخال
شهرستان خلخال دارای مناطق بدیع و زیبای کوهستانی است و طبیعت بکر و دست نخورده آن جایگاه رفیع انسانهای آرزومند شکار و طبیعت است.طبیعت زیبای باغات این منطقه در فصل پاییز معروف است.فاصله این شهر تا اردبیل 112 کیلومتر بوده و جاجیم بافی،جوراب بافی، شال بافی و ورنی از جمله صنایع دستی ارزشمند خلخال همواره توجه مسافران عازم استان را به خود جلب کرده است.جمعیت این شهرستان بیش از 104454 نفر می باشد.
جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی:
• شکارگاهها:هشتجین،دره مشگول،آق داغ
• موزه خلخال
• پل پردیس مربوط به دوره ساسانی
• چشمه ازناو و غارهای یدی دام و یخگان
شهرستان کوثر(کیوی):
این شهرستان در فاصله 83 کیلومتری اردبیل قرار دارد و کوههای باغرو و گیل داغ آن را احاطه نموده است.آب و هوای کیوی معتدل کوهستانی است و دارای جنگلها و باغهای میوه بسیار زیبا و دل انگیز می باشد.
جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی:
• آبگرم معدنی ایستی سو(کیوی سویی)
شهرستان نمین:
شهرستان نمین در قسمت شرقی اردبیل قرار دارد جمعیت آن برابر 69349 نفر می باشد.فاصله این شهر تا اردبیل 25 کیلومتر است.آب و هوای نمین معتدل کوهستانی با تابستانهای معتدل و مطبوع می باشد.
رودخانه مهم آن نمین چای می باشدو آب معروف قره چاناق که خاصیت سنگ شکنی و نافعی روی کلیه ها دارد در این شهرستان قرار دارد.
جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی:
• مقبره شیخ بدر الدین
• تخته سنگ قوردداشی
• آتشکده شاق دره
• دوباب حمام قدیمی
• تپه های باستانی
• پلها،اجاقها و قبور قدیمی
• گوور قلعه سی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد
شهرستان پارس آباد
پارس آباد شهر مرزی بوده و فاصله آن تا مرکز استان 225 کیلومتر می باشد. دشت مغان مستعدترین خاک و مطلوبترین شرایط را برای زراعت و دامپروری و باغداری داراست.
پوشش گیاهی آن بیشتر بصورت علفهای مرتعی مرغوب بوده و در صورت وجود رطوبت کافی برای تامین نیازهای مصرفی علوفه دام عشایر منطقه از قابلیت بالائی برخوردار است.عشایر ایلسون(مغان)که در اصل 32 طایفه اصلی اند با حفظ نژاد و سنتهای خویش هنوز به حیات خود در دشت مغان ادامه می دهند.
از عمده ترین محصولات این شهر پنبه،چغندر قند،ذرت، گندم،حبوبات،دانه های روغنی و... می باشد و میوه جات این شهر شهرت جهانی دارد.
جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی:
• دریاچه شهرک
• باغات میوه و کشتزارهای گندم
• رود مرزی ارس
• کانال های دشت مغان
شهرستان بیله سوار
شهرستان بیله سوار در فاصله 171 کیلومتری شمال شرق اردبیل و در دشتی هموار قرار دارد و جمعیت آن برابر 59584 نفر می باشد.این شهرستان مرزی دارای گمرک بوده و یکی از عمده ترین مناطق کشاورزی استـان به شمار می رود.از محصولات این شهرستــان می توان به سیب،فندق،زردآلو،توت،دانه های روغنی،گندم،جو و پنبه اشاره نمود و نیزاز صنایع دستی این شهرستان،گلیم بافی، جوراب بافی و فرش بافی می باشد.
شهرستان گرمی
مرکز این شهرستان شهر گرمی است و در شمال شرقی اردبیل و در122 کیلومتری آن قراردارد.جمعیت این شهرستان برابر 103732 نفر می باشد.هوای مغان در تابستان گرم و در زمستان مطبوع است.
رودهای مهم آن بالهارود،دره رود،داش دیبی،زینگیر(تپه چای)،زینگیاد(شوردره)،گرمی چای(تولون چای)و برزند چای(ساری قمیش چای)می باشد.
از محصولات کشاورزی و دامی می توان به انگور،غلات،حبوبات، علوفه،صیفی جات،میوه،شیر،پنیر و کره طبیعی اشاره نمود.
جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی
• قیز قلعه سی مربوط به دوره صفوی
• شاه تپه سی مربوط به دوره قاجار
• قلعه یئل سوئی
• قبرستان گوور
• اجاق برزند و اجاق آلازار

مشخصات آبهای گرم معدنی استان اردبیل
شهرستان بخش نام آب معدنی درجه حرارت خواص درمانی فاصله تا شهرستان
اردبیل
سرعین آب چشم 16 استحمام وآرام بخش 28
اردبیل
سرعین پهن لو 28 استحمام وآرام بخش 28
اردبیل
سرعین ژنرال 43 دردهای مفصلی 28
اردبیل
سرعین ساری سو 45 استحمام وآرام بخش 28
اردبیل
سرعین قره سو 49 استحمام وآرام بخش 28
اردبیل
سرعین قهوه سویی 45 دردهای مفصلی 28
اردبیل
سرعین گاومیش گلی 45 آرام بخش و روماتیسم 28
اردبیل
سرعین بش باجیلار 42 آرام بخش 28
اردبیل
سرعین ویلادرق 17 گوارش-معده-کلیه 31
اردبیل
سرعین آبدرمانی سبلان 47 آرام بخش 28
اردبیل
نیر برجلو 55 دردهای عصبی و روماتیسم 40
اردبیل
نیر قینرچه 67 دردهای عصبی و روماتیسم 42
اردبیل
مرکزی سردابه 18 یرقان 30
خلخال
سنجبد کوثر کیوی سویی 60 بیماریهای عصبی 19
خلخال
خورش رستم میانسران 25 بیماریهای عصبی 50
مشکین
مرکزی ایلاندو 35 بیماریهای عصبی 13
مشکین
مرکزی ترش سو 10 آرام بخش عصبی 42
مشکین
مرکزی دوبدو 45 آرام بخش عصبی 15
مشکین
مرکزی شابیل 49 آرام بخش عصبی 42
مشکین
مرکزی قوتورسویی 40 آرام بخش و جلدی 47
مشکین
مرکزی قینرجه 86 دردهای مفصلی 15
مشکین
مرکزی ملک سویی 40 آرام بخش عصبی 20

نوشته شده در دوشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٢ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak