فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

آبهای گرم معدنی

استان اردبیل دارای منابع آب معدنی فوق العاده غنی است و در نواحی مختلف این منطقه انواع چشمه های معدنی آب گرم و آب سرد وجود دارد که مورد استفاده عموم مردم استان و سایر نواحی ایران قرار می گیرد. به همین جهت در سطح کشور نیز از اهمیت و معروفیت خاصی برخوردار است.این آبها دارای خواص بهداشتی و درمانی بوده و در معالجه امراض پوستی و سایر بیماریها موثر می باشد.

مهمترین منابع آب معدنی استان عبارتند از: آب های گرم معدنی سرعین و سردابه و آب سرد بیله درق در اردبیل و آب گرم قوتورسویی و شابیل و ایلاندو در مشگین شهر و آب گرم بوشلو(برجلو)و قینرجه در نیر و آب گرم خلخال سویی در گیوی(کوثر).

چشمه گوزسویی(آب چشم)

این چشمه در کنار قهوه خانه ممتاز واقع شده است.دمای آب 21 درجه سانتی گراد و تقریباً اسیدی است.هدایت الکتریکی آن برای 20 درجه حرارت 900 است. مزه آب گس و بی بو است.آنیون و کاتیونهای آن ca+2 ،HCO-3 و آب آن در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک قرار دارد.آبدهی آن خیلی کم و در حدود یک لیتر در ثانیه و از دو نقطه کف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز کربنیک و هوا با فشار خارج می شود.

خاصیت درمانی:از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می کنند.

چشمه گوز سویی بصورت استعمال خارجی برای درمان بیماریهای چشم و نیز به صورت استعمال داخلی،در کار گوارشی،معده،کبد،پانکراس و روده تاثیر سودمند دارند.همچنین روی متابولیسم گلوسیدها،پروتیدها،کلسترول و اسید اوریک و بطور کلی تغذیه و هضم غذا عملکرد مثبت نشان می دهند.

چشمه گوزسویی(آّب چشم)ویلادرق

ازآب این چشمه بیشتر برای مداوای امراض چشمی و پوستی استفاده می شود.همچنین برای درمان بیماریهای گوارشی و کبدی و صفراوی و ازدیاد ادرار و اتساع عروق و ازدیاد ترشحات و بهبود مجرای صفراوی مفید و موثر می باشد.

(نکته جالب در مورد این آب این است که تقریبا دمای آن نسبت به سایر آبهای سرعین که دماهائی در حد 49،47،45درجه دارند در حداقل میزان ممکن می باشد)ولی در خصوص چگونگی تاثیرش باید متخصصین مربوطه نظر بدهند.

منبع :اردبیل سرزمین چشمه های جوشان

 

 

شگفتیهای دامنه سبلان

کوه رفیع و افسانه ای سبلان،بر فراز سفره هفت رنگ طبیعت در استان اردبیل،زیبایی های شگفت انگیز بی شماری دارد.این سرزمین زیبا و کهنسال،همه ساله پذیرای گردشگران فراوانی است که از مشاهده طبیعت دل انگیز این دیار سیر نمی شوند.سبلان از قدیم به زیبایی شهرت داشته است.

مورخان معتقدند که سبلان ترکیبی از دو واژه« سس »،یعنی بانگ و فریاد و«آلان» به معنی پژواک یا گیرنده صداست که در مجموع « ساوالان »کلمه ای مرکب به معنای گیرنده صداست.

کوهستان شگفت انگیز سبلان با 4811 متر از سلسله جبال البرز است و دارای 3 قله معروف سلطان،هرم داغ یا سبلان کوچک و کسره یا آقام داغ می باشد که معمولاً در تمام فصول سال پوشیده از برف است و از برکت آن علاوه بر پوشش صدها چشمه بزرگ و کوچک،13 رود پر آب از دامنه های چشم نواز و لاله گون آن جاری می شود.

تنوع و پوشش گیاهی متراکم و وجود مراتع سرسبز و وسیع در پیکره حیات بخش سبلان در تابستان از عوامل مهم جذب مردم به این سرزمین است.

یکی از شگفتیهای دامنه کوهستانی سبلان،دریاچه زیبای آت گلی است،کمی بالاتر از روستای لنج آباد،آخرین آبادی دریاچه پر راز و رمز آت گلی با آرامش خاصی نمایان است.این دریاچه عمقی بی انتها دارد و تاکنون کسی را یارای رفتن به اندرونش نبوده است و شاید بدان سبب در باور مردم محل به دیب سیز گل،یعنی دریاچه ای که عمق ندارد،شهرت یافته است.

بیش از نیمی از سال به سبب زمستان های سرد کوهستان روی این دریاچه پوششی از یخ قرار دارد؛اما از اواسط بهار تا پایان تابستان این دریاچه و محیط سبزاطرافش،پذیرای گردشگران است که می توانند به تماشای حرکت ماهیان نشسته و یا به ماهیگیری بپردازند. در کنار این دریاچه از دیگر زیبایی های شگفت انگیز دامنه سبلان،آبشار زیبای سردابه است.

این آبشار زیبا حدود 30 متر ارتفاع دارد.همواره از میان دو دیواره سنگی مرتفع بر پیکره سنگفرش آن فرو می ریزد و صدای دلنشین آن گوش دیدارکنندگان را نوازش می دهد.از دیگر شگفتیهای دامنه سبلان،رودخانه سیاه است که بر خلاف معمول،رنگ آب آن سیاه و محیطش سرمه اندود است.چون آب رودخانه سیاه است،مردم منطقه نام این رود را قره چای یا رود سیاه گذاشته اند.

رودخانه قره چای که در پهنه گسترده ای از ییلاق صونا بیگم جاری است،در نقاطی بسان دریایی پهناور می نماید که سنگهای بزرگ و کوچک داخل آن همچون جزایر بی شماری در بسترش پراکنده اند. در مجموع دامنه شگفت سبلان در تمام طول سال می تواند پذیرای مهمانانی باشد که دوست دارند در تمام طول سال با طبیعت بکر و زیبا در تمام چهره های گوناگونش ملاقات کنند.

 

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٢ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak