فریبا احمدی اپتومتریست و مدرس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

یا بصیر

13 اکتبر برابر با(21 مهر) 2005  روز جهانی بینائی مبارک  world sight day

 

سلام بر بینائی، سلام بر دانائی ، سلام برتوانائی

سلام بر آنها که می بینند و چشمهایشان روشن است،

سلام بر آنها که دیدشان دقیق است،

سلام بر آنها که دیدشان دارای بعد و عمق است ،

سلام بر آنها که دیدن visual Right     حق طبیعی آنهاست .صرف نظر از جنس،رنگ، نژاد ،دین ، کشور  و...

سلام بر آنها که نمی بینند، اما دلهایشان روشن است،بروشنی رنگ خدا

سلام بر آنها که حق طبیعی خود را که دیدن رنگها و زیبائیهاو آفریده هاست بخاطر کوتاهی های  دیگران از دست داده اند.

چه کسی میداند که نابینائی چقدر تاریک است ؟چه کسی میتواند عمق درد و مشقتی را که یک نابینا و یا حتی نیمه بینا تحمل میکند احساس کند؟

امروز روز بزرگیست .روز جهانی بینائی world sight day

همه ساله در اکثریت کشورها در دومین 5 شنبه اکتبر هر سال که از طرف سازمان بهداشت جهانی   WHOبعنوان روز جهانی بینائی پذیرفته شده است مراسم مختلف و متنوعی در جهت آگاهی بخشی به مردم و جلب مشارکت و همکاری واحدهای مختلف دولتی و غیر دولتی و درمان افتخاری بیماران انجام میگیرد . یکی از اساسی ترین برنامه ها  طرح 20/20 یا  vision 2020است که محور کار خود را رساندن بینائی انسانها به 20/20 ام یا همان 10/10 ام بر حسب سیستم decimal است بطوریکه از کلیه نابینائیهای قابل پیشگیری جلوگیری شده و نابینائیهای قابل درمان ،درمان شوند چرا که عملا 80% نابینائیها قابل اجتناب هستند . این درحالیست که در حال حاضر در هردقیقه یک کودک نابینا میشود.در سال 2000 تعداد نابینایان حدود 40 میلیون نفر بوده سال 2005 به 45 میلیون رسیده که در صورت اجرای موفقیت آمیز این طرح تعداد آنها به 24 میلیون ( حدودا نصف ) تقلیل خواهد یافت و در صورت عدم اجرا به 76 میلیون ( حدودا 2برابر ). میزان خسارات مادی و معنوی که  از نابینائی و یا کم بینائی ایجادمیشود غیر قابل جبران است .

من بعنوان یک اپتومتریست این روز بزرگ را به همه انسانها و بالاخص کلیه اپتومتریستها ،پزشکان ،پرستاران، پیراپزشکان، کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی و دانشگاهها تبریک میگویم و از اینکه آنگونه که باید و شاید در کشور ما برنامه و فعالیت چشمگیری انجام نمیشود واقعا متاسف هستم . سال گذشته قرار بود کنگره low vision  & vision 2020     از طرف مسئولان بهداشتی و مرکز مبارزه با بیماریهای غیرواگیر برگزار شود که برگزار شد و من نیز خوشبختانه از طرف دانشگاه علوم پزشکی اردبیل  در آن شرکت نمودم . مطالب مفیدی نیز ارائه گردید و حتی خود دکتر چودری از طرف ( WHO ) حضور داشت ویک سخنرانی نیز ارایه نمود ، من از ایشان خواستم تا دقیقا بما بگوید چه باید بکنیم .او از من خواست یک تیم تشکیل بدهم . البته بعد از آن من با دهها نفر از مسئولین مختلف آموزشی پژوهشی  درمانی بهداشتی دانشگاه ، دو سه نفر از چشم پزشکان اردبیل و البته قبل از همه با همکار عزیزم آقای معیت صحبت کردم ،در شورای پژوهشی و آموزشی دانشگاه مسئله را مطرح کردم . در سر کلاسهای درسم و یا چند مدرسه و دبیرستانی که در هفته مشاغل برای معرفی رشته جهت سخنرانی و پرسش و پاسخ رفته بودم و دیروز (چهارشنبه ) هم بطور کامل با دانشجویانی که کلاس داشتم مسئله را تشریح کردم . ولی نمیدانم چرا کار پیش نمیرود؟! شاید هم کسانی جاهائی دارند کارهائی میکنند ولی من در جریان نیستم. حتی در جستجوئی که در سایتهای مختلف داشتم گزارش کار کشورهای زیادی حتی بنگلادش و کشورهای دیگری که اسمش هم برایم  نااشنابود ،وجود داشت اما در مورد کشور ما متاسفانه مطلبی بچشم نمیخورد. علیرغم اینکه در سال 80 که این طرح با فعالیت دپارتمان اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم توانبخشی و مشارکت WHO  در ایران آغاز شده بود با قدردانی کتبی سازمان بهداشت جهانی از اپتومتریستهای ایران مواجه شد. باتوجه به قطعنامه پنجاه وششمین گردهمائی جهانی بهداشت که در تاریخ 26ماه مه 2003 برابر با 5 خرداد 82 در ژنو بتصویب رسید کلیه کشورهای عضو بایستی تا  سال 2005 اقدام به ایجاد کمیته مبارزه با نابینائی کرده و برنامه های کاری خود را حداکثر تا سال 2007  آغاز نمایند.

ظاهرا من همانکاریکه هرروز در زمان معاینه و تشخیص و درمان بیمارانم میکنم که بسیاری از آنها دارای عیب انکساری اعم از نزدیک بینی دوربینی وآستیگماتیسم بوده و در شماره های بالا حتی دید10/1 نیز ندارند (از نظر تعریف نابینا قلمداد میشوند ) و با تجویز عدسیهای مناسب و انجام تستهای گوناگون اپتومتری دیدشان حتی تا 10/10 اصلاح میشودو یا آمبلیوپهائی که باوجود معاینات مرسوم متاسفانه دقیق تشخیص داده نمیشوند را با تلاش فراوان و جلب همکاری والدین و خود بیمار درمان میکنم و یا مطالبی که در کلاسهای درس و یا آزمایشگاه    بیو فیزیک در باره چشم و بینائی به دانشجویان یاد میدهم ،کار بیشتری برای بینائی انسانها نمیتوانم انجام دهم. کاش روزنامه ها و یا صدا و سیما به اندازه یکدهم آگهی های تبلیغاتی  چیتوز و نرمینه به این مسئله حساس اهمیت میداد .

این کاستیها و بی اعتنائیها هرگز باعث نمیشود که مراتب خوشحالی و شعف قلبی خود را از این روز بزرگ  اعلام نکنم و یا تبریکات صمیمانه خود را ابراز ننمایم. اگر توانستم یکی از مقالات خود را در باره رنگ درچند قسمت پست میکنم.  باتقدیم خاص به فیروزه بخاطر رنگ زیبایش ، پسر تنها و همه کسانی که مقاله تخصصی می خواستند بالاخص معیت وسید و همه همکاران بزرگوارم حتی آنهائی که فراموشم کرده اند وآنها که از نوشتن دوباره ام خوشحال میشوند(بعد از سلام و یوسف و دومان و...                 

                            به امید دیدی بهتر برای دیدن دنیائی بهتر

 

رنگها

دنیای رنگها ،دنیایی زیبا،رنگین! و خیال انگیز است.یکــی از زیبـاترین پدیده های طبیعت  رنگین کمان است که بعد از باران بچشم می خورد .قطرات باران به مانند یک منشور عمل کرده و نور سفید را به طیف نور مرئی(visual light) یعنی رنگهای قرمز ،نارنجی،زرد،سبز،آبی،نیلی و بنفش یا vibgyor تجزیه می کند  چشم ما تنها قادر به دیدن طول موجهایی بین 400 (بنفش) تا  nm800 (قرمز)نانومتر می باشد.این طیف رنگ  مرئی یا vibgyor که همان طیف رنگین کمان است عبارتست از:

violet-indigo-blue-green-yellow-orange-red

این طول موجها فاصله بسیار کوچکی را در بیناب (طیف) گسترده امواج الکترومغناطیسی تشکیل می دهد.طول موج رنگ قرمز از سایر رنگها بیشتر است وطول موج با فرکانس نسبت عکس دارد لذا هرچه از بنفش  به سمت قرمز برویم f (فرکانس) کمتر و λ (طول موج) بیشتر می شود.طول موج بیشتر و فرکانس کمتر از رنگ قرمز شامل امواجinfra red(IR) (مادون قرمز یا فروسرخ) و امواج رادیویی و تلویزیونی است و در طول موجهای کمتر و فرکانس های بالاتر از رنگ بنفش نیز امواج ماورا بنفش یا فرابنفش ultraviolet(UV) ،اشعه X (رونتگن) γ (گاما) و اشعه های کیهانی قرار می گیرند.امواج خارج از طیف بینایی visual light (چه با طول موج بیشتر یا کمتر) برای چشم انسان قابل رویت نیستند(در حالیکه مثلاً چشم زنبور عسل براحتی قادر به رویت uv بوده و رنگهایی که آنها از گلها احساس می کنند با رنگهایی ما می بینیم متفاوت است، گاه چشمهای ما  ظرفیت و توانایی دید بعض اجسام را ندارد.

دید رنگی colour vision

یکی از ویژگی های بسیار باارزش چشم توانایی دید رنگهاست.ساز و کار دید رنگی بخوبی مشخص نیست ولی در چشم سه نوع سلول مخروطی وجود دارد که رنگها توسط آنها درک می شود انسان سه رنگدانه بینایی دارد که هر کدام در سلول مربوطه درک می شود هر یک از این رنگدانه ها بیشترین حساسیت را به نور قرمز،سبز و آبی دارد.این سلولهای مخروطی در ناحیه حفره مرکزی ماکولا گرد آمده اند و بعلت وجود آنها انسان قادر به تشخیص رنگهاست.هر رنگی سه نوع مخروط را با شدتهای متفاوت انگیخته می کند به گونه ای که ماکزیموم حساسیت هر سلول مخروطی برای رنگ همنام آن است و از تحریک های این سه نوع سلول مخروطی اگر ترکیب شوند،رنگ ویژه ای احساس می شود.رنگ سفید نتیجه تحریک همزمان و یکسان سلولهای مخروطی است.

رنگهای اصلی:

شامل زرد، قرمز و آبی است که،سایر رنگها از ترکیب این سه رنگ ایجاد می شوند مثلاً  ترکیب زرد و آبی رنگ سبز،ترکیب قرمز و آبی رنگ بنفش و ترکیب زرد و قرمز رنگ  نارنجی را ایجاد می کند.

رنگهای گرم و سرد:

انسان با مشاهده رنگها بطور غریزی درجه حرارتی را تشخیص می دهد و قادر است گرمی و سردی را به کمک رنگها احساس کند،معمولاً در مواجهه با رنگ سبز و آبی احساس سرما ودر برابر رنگ قرمز و نارنجی احساس گرما می کنیم بطوریکه در اتاقی به رنگ سبز ،آبی با دمای 15 درجه سانتیگراد سرما و در اتاقی به رنگ  قرمز ،نارنجی با حرارت حدود 13-11 درجه سانتیگراد گرما  احساس میشود.بطور کلی رنگهایی با طول موج زیاد چون سرخ و زرد و نارنجی  پس از مدتی کوتاه که از طریق حس بینایی اثر کند چون سبز و آبی و بنفش از فعالیت سلسله اعصاب می کاهند.

نوشته شده در پنجشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٤ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()

در واقع مهمترین نتیجه مقاومت عظیم مردم ایران در مقابل تهاجم عراق ، حفظ تمامیت ارضی ،‌ ممانعت از جدایی بخشهای مهم و حیاتی خاک سرزمین عزیزمان است و در هر صورت پیامد مهم بین المللی دفاع و مقاومت ما این بود که دولتهای مختلف جهان حتی دشمن قسم خورده ما یعنی آمریکا ، دیدگاه دیگری نسبت به ما پیدا کرد بطوری که آمریکا نمیخواهد در یک جنگ دراز مدت با ایران درگیر شود چرا که ایرانیان با تجربیاتی که در طول هشت سال مقاومت کسب کردند براحتی قادر به ایستادگی و مقابله هستند.

 به اعتراف همه دنیا ،‌ آنچه بعنوان پیروزی و افتخار در جبهه های رزم ایثارگران راه حق و حقیقت جلوه گر شد ، حاصل حضور تمامی  مردمی است که با درک مسائل مهم و انقلاب و جنگ ،‌ با بذل جان و مال خویش و با اتحاد و یگانگی بهمراه قوای مسلح کشور به میدان تلاش و مقاومت آمدند و عرصه را بر تمامی دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی ایران تنگ کردند . حضرت امام راحل در این باره فرمودند :

در طول تاریخ نظیری نتوانستیم پیدا کنیم که بچه های کوچک ،‌ جوانهای نیمسال ،‌ زنها و پیرزنها وجوانها همه باهم در جبهه حاضرند و صحنه جنگ ، صحنه ایست که ملت همه در آن حضور دارند و در پشت جبهه نیز تمامی تلاش خود را برای تجهیز و آمادگی فرزندان  از جان گذشته خود بکار گرفته و با نثار جان خویش و فرزندان خود ،‌ برگهای زرینی به تاریخ پرافتخار اسلام افزودند و در یک جمله میتوان هشت سال دفاع مقدس را اینگونه تعبیر نمود که دوران جنگ ، اوج افتخار ملت قهرمان ایران است

جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی در تیرماه 67 با پذیرش قطعنامه 598 از طرف ایران متوقف شد  این قطعنامه در شرایطی در شورای امنیت تصویب شد که برتری ایران در طراحی عملیات های ابتکاری محرز شده بود و عملیاتهای بزرگ و سرنوشت سازی چون والفجر 8 و کربلای 5 ثابت کرد که ایران مهار شدنی نیست و قادر است در شرایطی غیرقابل پیش بینی ، پیروزیهای استراتژیکی بدست آورد. درباره مواضع ایران نسبت به قطعنامة 598 میتوان گفت که این قطعنامه حاوی نکات مثبتی بود و برخی از خواسته های ایران  در این قطعنامه وجود داشت از جمله : تأکید سازمان ملل به بررسی آغازگر جنگ ، برآورد خسارات ، محکومیت کاربرد سلاح شیمیایی و بمباران مناطق مسکونی . با توجه به این مسائل ، ایران این قطعنامه را بر خلاف قطعنامه های قبلی رد نکردو لذا در 22 مرداد 66 پاسخی را بشرح ذیل به سازمان ملل ارسال کرد

 قطعنامه بدون مشورت ونظرایران تدوین شده است،نظرات صریح ایران درآن لحاظ نشده است.ایران رایزنی هایی را با دبیر کل سازمان ملل جهت ایجاد تضمین لازم برای احقاق حقوق ایران آغاز و در جهت اجرایی کردن قطعنامه تلاش فراوانی نموده و به موفقیتهایی نیز دست یافت تا دو بند شناسایی متجاوز و پرداخت  غرامت در اولویت قرار گیرد که اقدامات قدرتهای بزرگ بویژه آمریکا مانع از تحقق این خواسته گردید و ایران به ناچار قطعنامه را بدون اولویتهای موردنظر پذیرفت ، امام خمینی نیز در عین پذیرش قطعنامه آن را به نوشیدن جام زهر تعبیر نمودند . 

استراتژی کلی جمهوری اسلامی ایران در جنگ بدست آوردن صلحی پایدار و شرافتمندانه بود ولی نظام بین الملل هیچگاه برای تحقق چنین صلحی قدم پیش نمیگذاشت و همه تلاشش جلوگیری از پیروزی ایران در جنگ بود شناخت متجاوز و پرداخت غرامت از شرطهای اصلی ایران برای پایان جنگ بود و بدون ایندو، ‌هیچ صلح پایداری صورت نمی پذیرفت، اگر رژیم عراق براحتی از جنگ فارغ  میشد، هیچ تضمینی وجود نداشت که غائله دیگری برپا نکندهمانطور که حمله به کویت این امر را به اثبات رساند. پس باید متحمل هزینه های سیاسی و اقتصادی تجاوز خود می شد تا بار دیگر فکر تجاوز در سر نپروراند .

بالاخره جنگ متوقف شد اما دستاوردهای عظیم دفاع مقدس سرمایه هنگفتی است که به بهای مجاهدتها و ایثارگریهای شهدای گرانقدر اسلام و رهبری کم نظیر حضرت امام (ره) بدست آمده است و برگزاری هفته‌ دفاع مقدس یادآور دلاوریهای مردان و زنان بزرگی است که با ایثار و از خود گذشتگی، تلاشها و نقشه های شوم دشمنان اسلام و استقلال جمهوری اسلامی را نقش برآب کردند .

 خاطره دلاورمردان ما در طول هشت سال دفاع مقدس هیچگاه از خاطر نسل کنونی محو نخواهد شد و وظیفه نویسندگان و هنرمندان است که با آثار خود یاد و خاطره‌ آن مجاهدتها را همواره زنده نگاه داشته و به نسلهای آینده انتقال دهند . مبادا با فاصله گرفتن از آن سالهای پرشور حماسه و خون و خطر و به بهانه ضرورتهای توسعه و یا تاثیر رفاه از ارزشهای والای  انقلاب فاصله بگیریم .

مبادا از ارزشها فقط در شعارها یاد کنیم ولی در روش زندگی بر محور سود و  لذت مادی بیشتر با یکدیگر در نزاع باشیم و مبادا  فساد تدریجی و دنیازدگی موجب استحاله نظام و دوری از شعارهای اولیه انقلاب گردد .

مبادا دشمن سرخورده از تعرض نظامی و ناکام و مأیوس از تصرف سرزمینمان در جان ما رخنه کرده و قلبها و مغزهای جوانان و نوجوانانمان را  تسخیر کند . مبادا توجه به شاخصهای توسعه در قالبهای تقلیدی ما را از مناسبتهای اجتماعی و اخلاقیات و فرهنگ غنی اسلامی انقلابی خود غافل نماید. مبادا آمال و آرمان شهداء را فراموش کنیم

 

شهیدان رفته اند و ما مانده ایم !

چه زیبا رفته اند و چه تنها مانده ایم !

 حیاتمان را ، آزادیمان را ، مدیون آنانیم !

چشمهای روشنشان ، عکسهای  گویایشان به ما خیره شده اند

براستی چه می خواهند ؟ چه می پرسند ؟ چه می گویند ؟

می گویند : چه کرده ایم ؟؟؟

 با وصیتهایشان ، با سفارشهایشان ،

 با یادگارهایشان ، با شاهدهایشان،

با میزها و مقامها و پستهاییکه

 ازقبال خون آنها به ما رسیده است

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٤ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()

تجاوز عراق به ایران جنگی نابرابر بود که یک طرف متجاوز و غاصب به طور سرسام آوری از همه گونه کمک اقتصادی و نظامی برخوردار و تا بن دندان مسلح شده بود و یک طرف مورد تجاوز بدون هیچ گونه حمایت بین المللی و تنها با توکل به خدا و بسیج همگانی مردم از تمامیت ارضی میهن خود دفاع کرد . جنگ را به نحوی که مقام معظم رهبری فرمودند:‌ اینها حمله کردند ولی در این حمله نتوانستند حتی یک وجب از خاک ایران را جدا کنند و نتوانستند ایران اسلامی را دچار اضطراب فکری و عقیدتی نمایند . بحق این نبرد که فرازی در تاریخ ماست طولانی ترین نبردها با استکبار جهانی است که 2  برابر جنگ جهانی اول ( 1918ـ 1914 ) و 5/1 برابر جنگ جهانی دوم (1945 ـ 1939 ) طول کشید .

جنگ اساساً مستقیم یا غیر مستقیم توانهای روحی و مادی کشورهای درگیر را در درازمدت تحلیل میبرد و این امر نیز از جمله اهدافی بود که با تحقق آن ممکن بود که انرژی انقلاب اسلامی تا حدودی مهار گردد. یکی از مهمترین پیامدهای جنگ رشد نارساییها و مشکلات اقتصادی بود زیرا با شروع جنگ تحمیلی و بمباران پالایشگاه آبادان و سایر مراکز نفتی عملاً تولید و صدور نفت ایران که مهمترین منبع درآمد ارزی کشور محسوب میشد کاهش یافت و در دراز مدت با افزایش هزینه های ضروری برای استمرار جنگ مجبور به توسل به ذخایر ارزی برای جبران هزینه های جاری شده و از سوی دیگر در کنار تخریب منابع اقتصادی و عمرانی ، میلیونها آواره جنگی  بالاجبار از چرخه فعالیتهای اقتصادی خارج شده و عملاً تأمین زندگی آنها به عهده دولت گذاشته شد. با اینهمه در طول جنگ  هر چند مردم بطور روزمره با پاره ای از مشکلات  دست و پنجه نرم میکردند ، اما رفته رفته با اجرای سیاستهای خاص اقتصادی وضعیت بگونه ای شد که مردم با آن به هماهنگی و سازش رسیدند و هنوز هم وقتی در گوشه و کنار صحبت میشود مردم از آنروزها به خوبی یاد میکنند.

هشت سال دفاع مقدس سبب گشت که شهادت با همه زوایایش در این سرزمین جلوه گر شود و خیل دلیرمردان برای حفظ دین و آیین و ناموس و سرزمین خویش از جان بگذرند و به قیامی شگرف برخیزند که حاصل آن سرافرازی و سربلندی ملت مسلمان ایران بود .

نکتة بسیار مهم آن است که در طول نبردهایی که در قرن اخیر در این سرزمین به وقوع پیوست همگی سرافکندگیها و زیانهای عظیمی ببار آورده است ، این مساله بخصوص در زمان حکومت قاجار عینیت بیشتری دارد در این جنگها و نبردها ، تکه های عظیم و با اهمیتی از پیکره ایران جدا شد و تحت سلطه  بیگانگان درآمد که مردم ایران را برای همیشه در حسرت آنها گذاشت و این اتفاقات به عنوان خاطراتی دردناک و غمبار در حافظة تاریخی ملت ایران باقی مانده و خواهد ماند . اما در این جنگ هشت ساله ، به یمن غیرت و شکوه و شور دینی و اخلاص و ایثار جوانان و نظامیان در این سرزمین ، حتی وجبی از خاک میهن اسلامی در دست دشمن قرار نگرفت و دشمنی که بخشهای مهمی از کشور اسلامی را  تصرف کرده بود ، مجبور گشت تا خاک خویش را واگذار و عقب نشینی نماید از این جاست که اهمیت کار عظیم آن مردان مرد، سرداران بی سر و اهمیت خون شهداء‌ آشکار میشود، گوئیا که آنها با خون خویش گرداگرد این سرزمین ، سدی استوار بنا کردند و خون درخشانشان این سرزمین را حفظ کرد.

شهرخونین من ، آن شیر شکارانت کو؟                 

 به سلام آمده ام ، های سوارانت کو؟

                                         هر وجب خاک تو اندر گرو خونی بود                      

                                          تو که آزاد شدی ، وامگذارانت کو ؟‌

 

نوشته شده در پنجشنبه ٧ مهر ۱۳۸٤ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()

یادی از هشت سال دفاع مقدس

«جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدنی نیست جنگ ما جنگ فقر و غنا بود ،جنگ ما جنگ ایمان و رذالت بود و این جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد . ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده ایم . ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زده ایم . ما در جنگ دوستان و دشمنان را شناخته ایم . ما در جنگ به این نتیجه رسیده ایم که باید روی پای خودمان بایستیم .

هنگامیکه در 31 شهریور سال 1359 برابر با 22 سپتامبر 1980 ،رژیم بعثی عراق به انگیزه گسترش حوزه نفوذ سیاسی جنگی ناعادلانه و همه جانبه را با 12 لشکر پیاده ،‌ 15 تیپ مستقل ، 366 فروند هواپیما ، 400 بالگرد ، 5400 تانک و نفربر ، 4000 قبضه پدافندضدهوایی و با حداکثر توان نیروهای زمینی ، هوایی و دریایی ، علیه ایران آغاز کرد ، هیچ مرجع بین المللی وجود نداشت که ادعاهای این کشور را مورد ارزیابی یا قضاوت قرار دهد ، زیرا پدیده رو به گسترش انقلاب اسلامی در آن تاریخ با ضوابط جاری و پذیرفته شده دولتهایی که نظم بین المللی مستقر را پذیرفته بودند همخوان نمینمود . رژیم عراق به هر دلیلی که جنگ را آغاز کرده باشد ، با این اقدام نسنجیده ضمن مهار انرژی بیکرانی که انقلاب اسلامی در ایران آزاد کرده بود باعث تامین منافع سیاسی اقتصادی قدرتهای بزرگ جهانی شد . بدین ترتیب ناسیونالیسم افراطی رژیم صدام حسین که وسوسه رهبری جهان عرب و حاکمیت بر خلیج فارس را در او تحریک میکرد، همسویی آشکاری با سیاستهای سلطه طلبانه قدرتهای بزرگ پیدا نمود بهمین جهت رهبری انقلاب اسلامی از آغاز این جنگ را نهایتاً جنگی دانست که آمریکا بر دو ملت ایران و عراق تحمیل کرده است. در آغاز حمله عراق به خیال باطل خود در اندیشه تسخیر سه روزه ایران بود و از استراتژی جنگ سریع پیروی کرد و به صراحت اعلام نمود که قصد دارد خوزستان را به اشغال خود درآورد و حتی مهمترین هدف آنها این بود که نظام نوپای جمهوری اسلامی را به سقوط بکشانند و انقلاب اسلامی را مهار کنند . آنهابایاوه سرایی ظرف مدت سه روزقرار نوشیدن چای درتهران را با خبرنگاران خارجی گذاشتند .

 

اهداف عراق از تهاجم سراسری

1- جبران عقده حقارت تاریخی ؛ امضای قرارداد الجزایر با وجود مزایای فراوان آن برای صدام سخت ناراحت کننده بود زیرا با وجود همه مبالغه گوییها مجبور شد دربرابر خواست ایران که پیوسته خواستاراستقرار حاکمیت خود درساحل شرقی شط العرب بود تسلیم شود و این برای اوغیرقابل تحمل بود .

2- تجزیه ایران با جدا کردن استان خوزستان ؛‌ با اشغال خوزستان ( که آن را عربستان میخواند) ،‌ عراق هم مرز دریائی خود را وسعت میداد و هم منطقه بسیار حاصلخیزی را به همراه ذخایر عظیم نفت و گاز در اختیار میگرفت . طارق عزیز معاون نخست وزیر عراق اعلام کرد : وجود پنج ایران کوچکتر بهتر از یک ایران واحد خواهد بود و ما ازشورش ملتهای ایران پشتیبانی و همه سعی خود را متوجه تجزیه ایران خواهیم کردوصدام نیزدر سال 1360 طی مصاحبه ای با روزنامه کویتی الانباء گفت : در ایران پنج ملیت مختلف وجود داردکه باید به نوعی به آنها خودمختاری داده شود. ما از برادران خود درعربستان (خوزستان) دفاع  میکنیم.

3- براندازی نظام جمهوری اسلامی ؛ آمریکا و دولتهای مرتجع از همان روزهای اول انقلاب احساس خطر نموده و تحقیر آمریکا در اشغال لانة جاسوسی و شکست طلسم شکست ناپذیری آمریکا ، شیطان بزرگ را علیه انقلاب اسلامی بسیج کرد در این میان صدام که قصد داشت بجای شاه مخلوع ایران ژاندارمی منطقه را در دست بگیرد ، خود را برای نبردی که نتیجه آن سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران بود آماده کرد . در واقع هدف اصلی تجاوز رژیم عراق سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی بود . طه یسین رمضان معاون نخست وزیر عراق طی مصاحبه ای با الثوره در 7 مهر 1359 تاکید میکند: این جنگ به دلیل عهدنامه 1975 و یا چندصد کیلومتر خاک و یا نصف شط العرب نیست ، این جنگ برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است. در واقع درخواست لغو قرارداد 1975 صرفاً بهانه ای برای آغازتهاجم به ایران بود و برقراری سلطه عراق بر شط العرب و خوزستان و سرنگونی رژیم نظام جمهوری اسلامی ازاهداف اصلی تهاجم عراق به شمارمیرود .

4-ایفای نقش ژاندارم منطقه ؛ صدام حسین برای تثبیت نقش خود بعنوان ژاندارم خلیج فارس در بهمن ماه 1358 به انتشار منشور ملی اقدام کرد ، وی میگوید : به عقیده ما تعهد کشورهای خلیج به این منشور بعنوان تعیین کننده  چارچوب کلی روابط فیمابین ، امنیت خلیج را تأمین میکند. نگهبان امنیت خلیج ، فرزندان خلیج و کشورهای آن میباشند. 

 او تجاوز عراق به ایران را دفاع از ملت عرب ، کشورهای خلیج و حفظ ویژگی عربی بودن! خلیج فارس عنوان میکرد . او در سخنرانی رادیویی خود در 28 سپتامبر 1980 گفت : این جنگ تنها برای ما نیست بلکه بیشتر برای تمام اعراب و نیز ویژگی عربی بودن خلیج است .

5- رهبری جهان عرب ؛‌ صدام جنگ عراق علیه ایران را قادسیه دوم یا قادسیه صدام نامید و در 28 سپتامبر 1980 خطاب به مردم عراق گفت : ما باید شمشیرهای علی خالد و     سعد ابن ابی وقاص را برای مبارزه با این گروه ستمگر و آموختن درسهای تاریخی جدید به آنها همانند نبرد باشکوه قادسیه از نیام برآوریم . نبرد باشکوه قادسیه تکبر و خودخواهی خسروپرویز را نابود و موانع اسلام را از میان برداشت و بیدینی و نادانی و تجاوز را در این منطقه ریشه کن کرد و ارتش دلیرمادر زین القوس و سیف سعد نیز این کار را انجام داد . او در مصاحبه ای در 23  اسفند 62 خطاب به اعراب گفت : ما که برادرانتان هستیم  بنمایندگی از سوی شما، دفاع از سرزمین اعراب را آنگونه که درخور است بعهده خواهیم گرفت.

6- ادعا در مورد جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس ؛  مقامات عراق بارها در سخنان خود به مسأله جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک اشاره کرده وخواستار استرداد آنها شده بودند که این مسأله 6 ماه قبل ازآغاز تجاوز به ایران روند شتاب آلودی بخود گرفت  صدام در تیر ماه 1359 اظهار داشت : اکنون که توان بازپس گرفتن جزایر و امکان بدست آوردن موردی که آن را بازخواهیم گرفت (بنام آن اشاره نکرد)داریم پس چه دلیلی وجود داردکه سکوت کنیم .

 

 

نوشته شده در دوشنبه ٤ مهر ۱۳۸٤ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ توسط فریبا احمدی نظرات ()


 Design By : Pichak